Nelson Mandela je bohužel po smrti a přesně za týden se v Jihoafrické republice koná jeho pohřeb. Podle slov naturalistického básníka Jiřího Rusnoka je to ale daleko jak prase. Nám nezbývá než čekat, až skoná také jeho vláda. Její kroky nás budou stát více, než na kolik vyjde jedna cesta leteckým speciálem na jih Afriky. Zaplatíme je my všichni, ty vole.
Ve čtvrtek večer obletěla svět zpráva, že zemřel bývalý prezident Jihoafrické republiky Nelson Mandela. Stal se prvním černošským prezidentem JAR a symbolem boje proti apartheidu, kvůli kterému strávil více než 27 let ve vězení. Celý svět se mu chystá na pohřeb, jen Česká republika loví bobříka trapnosti. Naštěstí to nikoho za hranicemi nezajímá... tedy skoro.
V pátek se premiér v demisi Jiří Rusnok nechal společně se dvěma svými ministry chytit do pasti mikrofonů, když si na jednání sněmovny “povzdechl” nad zmíněnou Mandelovou smrtí. Ukázal všem českým voličům, s kým mají tu čest. Nehrajme si na arbitry vkusu a slušnosti. Každý z nás jistě někdy vypustí z úst ostřejší slovo a nemusíme se kvůli tomu chovat jako organizátoři Českého slavíka.
Zde by se normálně nabízelo jen prosté konstatování: Koho jsme si demokraticky zvolili, toho také máme. Bohužel tuhle výsadu civilizovaného světa, pro kterou se na některých místech planety nasazují životy, nemáme v tomto případě k dispozici. Prezident Miloš Zeman nám ji naprosto otevřeně vzal z natažené dlaně. Koná pouze to, co léta předtím sliboval. Proto to můžeme vyčítat jen sobě.
Rusnokova facka
Rusnoka nikdo nevolil. Zeman si jej jednoduše vytáhl z odkladiště bývalých politiků, aby hájil jeho politické zájmy. Ponechejme přitom stranou otázku, čí zájmy hájí prezident, nebo zda současného premiéra za odměnu čeká místo v České národní bance. Můžeme se nad nevychovaností pana Rusnoka pohoršovat, jak chceme, ale proč jsme se nepohoršovali nad tím, když on a jeho lidé byli vesele instalováni do svých pozic?
Nyní záleží jen na tom, aby všichni ministři včetně premiéra co nejdříve vyklidili své kanceláře. Včera bylo pozdě. Ne však kvůli výrazu “ty vole”, ale protože Rusnok a jeho vláda jsou urážkou parlamentní demokracie a fackou každému člověku s volebním právem. Každým svým dalším krokem Rusnok dokazuje, že není demokrat.
Podívejte se na seznam pěti konkrétních kroků, které stihla přechodná vláda premiéra Rusnoka v přechodu udělat od svého jmenování 10. července. Téměř čtyři měsíce už je mimochodem v demisi.
1. Ministři Rusnokovy vlády jen za první dva týdny provedli 36 personálních změn na vrcholných postech, za dva měsíce to už včetně státních firem byla téměř stovka.
2. Za první měsíc přidělil kabinet zakázky za 1,1 miliardy korun a na dalších 910 milionů korun vypsal tendry.
3. Ministerstvo vnitra schválilo dodávku 843 osobních aut v letech 2014 až 2017 za více než 400 milionů korun.
4. Vláda schválila Livii Klausovou a Vladimíra Remka jako velvyslance na Slovensku, respektive v Rusku.
5. A jako bonus na závěr vláda nedávno oznámila, že se bude zabývat prolomením těžebních limitů, protože je považuje za vyčpělé.
To vše se odehrálo a stále ještě odehrává bez politického mandátu. Děkujeme... víte, jak je to dál? Ne? Ty, vole!
Bottom line: R.I.P. Nelson Mandela, R.I.P. vláda Jiřího Rusnoka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist