Postup do jarní části Evropské ligy neznamená pro fotbalisty Liberce jen další pohárové duely, ale může také pomoci při hledání nového investora, kterého Slovan shání poté, co ztratil generálního partnera. Sportovní ředitel Jan Nezmar jednal v Argentině o spolupráci s klubem Lanús, ve hře je nejen investorský vstup, ale i příchod jihoamerických posil. Liberec potřebuje před jarní sezonou vyztužit především ofenzivu.

"Postup je další prvek, který nám pomůže do těch jednání. Ztratili jsme generálního partnera a diskutujeme o tom, jak dál budeme schopni pokračovat v té cestě, kterou jsme před rokem nastavili. Ten postup určitě vzbudí větší zájem," řekl po výhře v Estorilu a postupu do jarní fáze Evropské ligy novinářům Nezmar, který je sportovním ředitelem od loňské zimy.

Liberec přišel o generálního partnera Fortunu, a proto hledá náhradu. Nezmar nedávno odjel do Argentiny a jednal se zástupci aktuálně druhého týmu tamní ligy Lanúsu. "Jsou tam možnosti určité spolupráce. Ve hře je hráčský potenciál i případný investorský vstup. To jsou věci, které se řeší lépe, když víme, že nás na jaře čeká i Evropská liga," podotkl Nezmar.

Lanús by se mohl stát i dlouhodobějším libereckým partnerem. "Projekt je postavený na příchodu jihoamerických hráčů směrem do Evropy, směrem k nám. My bychom měli být určitou adaptační stanicí pro tyto hráče. Nejsou to hráči třetí kategorie, ale té kategorie, která je schopná se prosadit ve velkých klubech, velkých ligách typu Bundesligy," řekl Nezmar.

Nynější liberecký postup by podle něj mohl případné posily přilákat na sever Čech. "Když jsem byl v Argentině, znali Spartu a Slavii. O dalších klubech nevěděli nic s výjimkou Liberce, který dvakrát remizoval se Sevillou. Zanechalo to tam velký dojem. Ti hráči sledují, do jakého jdou prostředí, klubu. A pokud vidí, že je schopný se propracovat do jarní části Evropské ligy, hodně to ulehčí jejich rozhodování," řekl Nezmar.

Při hledání posil se zaměřuje hlavně na útok, kde Liberec nemá téměř žádnou variantu za Michaela Rabušice. "Ofenziva je jednoznačně prioritou," podotkl Nezmar.

Z kádru odejdou Ukrajinci

Odejít z Liberce by v zimě mohli Ukrajinci Sergej Rybalka a Vladislav Kalitvincev, kterým končí hostování z Dynama Kyjev. Lepší dojem udělal U Nisy Rybalka. "Umím si představit, že by tu působil dál, ale museli bychom vědět, co s ním bude od léta. Kalitvincevův přínos jsme vyhodnotili jako nedostatečně efektivní, i když se vyplatil a zaplatil tím gólem v Evropské lize ve Freiburgu. Všechno se ale teprve bude řešit," řekl Nezmar.

Další odchody z Liberce nyní nejsou na pořadu dne, byť v průběhu podzimu zaujal Ghaňan Isaac Sackey. "Po zápase se Sevillou proběhla nějaká jednání, ale tím to pro tuto chvíli skončilo," uvedl Nezmar. "Dlouho se diskutuje o Keličovi, kterému končí smlouva. A možná se budeme znovu bavit o Kušnírovi, který má určitou klauzuli ve smlouvě, že může odejít. Ale zatím žádná konkrétní nabídka na žádného hráče není," uvedl Nezmar.

Preciosa zůstává, sama ale nestačí

Hledání nového investora podle Nezmara neznamená, že se by hlavní akcionář Liberce sklářská firma Preciosa chtěla stáhnout do pozadí či dokonce Slovan opustit. "Majitel, Preciosa, chce do klubu přivést nějakého partnera. Je možné, že se bude jednat nejen o partnera marketingového, ale i třeba z pohledu vlastnických práv. Je snadnější tu káru táhnout ve více lidech, zvlášť v téhle těžké době," podotkl Nezmar.

Příchod nového investora považuje Nezmar za klíčové pro to, aby Slovan nemusel ustoupit ze současných pozic. "Kdyby se to nepovedlo, je docela pravděpodobnou variantou, že se bude muset ustoupit z těch sportovních pozic, aby klub zůstal solidní. Aby si zachoval tvář klubu vyrovnaného, bez dluhů," podotkl Nezmar.

Hledání nových partnerů podle něj ovlivňuje i prodloužení smlouvy s kapitánem a klíčovým hráčem Radoslavem Kováčem. "Pro mě je jeho prodloužení smlouvy prioritou. Už se s ním o tom bavím nějakou dobu, ale právě všechny ty věci, ať už postup nebo získání partnerů, jsou hodně stěžejní pro to, abychom mohli Radkovi smlouvu prodloužit," dodal Nezmar.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist