Fotbalový kouč Ivan Hašek, který je od loňského června bez angažmá, viděl v končícím roce asi nejvíc zápasů v životě. Mimo jiné se byl dvakrát podívat na Chelsea, vyrazil i na Juventus Turín a do dalekého Japonska, kde dříve působil. Rozhodl se odmítnout nabídky ze Švýcarska, Japonska a Spojených arabských emirátů, trénování už mu ale chybí, a tak by s ním chtěl v příštím roce opět začít.

"Uplynulý rok jsem viděl asi nejvíc fotbalů v životě. Jak v televizi, tak naživo. Myslím si, že jsem si odpočinul, mám chuť do práce a jsem připravený někde začít. Přál bych si to," řekl Hašek v rozhovoru s novináři během dnešního vánočního turnaje internacionálů v Praze.

Cítí, že už mu trénování schází. Bez angažmá je od loňského června, kdy skončil v saúdskoarabském celku Al Hilál z Rijádu. "Už teď čekám na nějakou nabídku a bojím se, abych nevzal tu první, která přijde," řekl s úsměvem Hašek. "Už v nejbližší době musím začít, už mě to zase chytlo," doplnil. O tom, že by trénoval v české lize, neuvažuje.

V končícím roce neměl o nabídky nouzi, nakonec ale žádnou nepřijal. "Byly tam dvě tři nabídky, kde jsem to možná prokoučoval. Jedna ze Švýcarska, jedna z Japonska, jedna z Emirátů. Třeba přijde jiná," konstatoval Hašek, který v září oslavil padesátiny.

V uplynulém roce především hodně cestoval za fotbalem. "Jezdil jsem všude po světě, kde se dalo. Byl jsem se dvakrát podívat na zápasy Chelsea, byl jsem na Juventusu, což se mi moc líbilo. Byl jsem se podívat i v dalekém Japonsku. Jsem rád za každou cestu, kde se můžu podívat na dobrý fotbal," řekl Hašek.

Mrzí ho, že reprezentace, kterou v roce 2009 sám krátce vedl, nepostoupila na světový šampionát. Hledí však už dopředu. "Kvalifikace se nepovedla, ale už je pryč. Myslím, že se z toho všichni poučili. Jen si pro příště přeji, aby hráči, kteří třeba teď chyběli, byli zdraví. Aby mladíci Kozák, Vydra, Darida, Kadlec a další pravidelně hráli v klubech a aby v té reprezentaci, která teď bude mít čtyřletý cyklus, za ty čtyři roky na mistrovství světa byli," řekl bývalý předseda fotbalového svazu.

Po konci Michala Bílka u národního týmu se spekulovalo o tom, že jedním z kandidátů na uvolněný post by mohl být i Hašek, který trénoval reprezentaci předtím. "Sami víte, že to byla jen spekulace. Od začátku bylo jasné, že já tam být nemůžu. Vůbec jsem to neřešil," řekl Hašek.

Nástup Pavla Vrby k reprezentaci považuje za jedinou možnou volbu. "Naprosto s tím souhlasím, je to velice kompetentní člověk. Jen bych mu popřál, aby ti nejlepší kluci měli formu a byli zdraví, aby tu kvalifikaci na Euro zvládli. Tahle kvalifikace bude přípravou na tu další, o mistrovství světa," připomněl Hašek.

Radost mu dělají dobré výsledky českých týmů v pohárech. Plzeň a Liberec postoupily do vyřazovací části Evropské ligy, tuzemský fotbal tak podruhé za sebou bude mít dva zástupce v jarních bojích.

"Myslím, že je to v tuhle chvíli nedoceněný úspěch. Na to, jak jsme vypadali v klubovém fotbale před dvěma třemi lety, je skvělé, že teď máme šanci, že budeme mít třeba dva týmy v roce 2015 v kvalifikaci Ligy mistrů. Plzeň i Liberec jsou tam naprosto zaslouženě. Mají velmi dobrý herní projev, udělali nám všem radost," pochvaloval si Hašek.