Za vážnou nehodu Michaela Schumachera na lyžích nemohla vysoká rychlost. Na středeční tiskové konferenci v Albertville to na základě záznamu kamery, kterou měl někdejší pilot formule 1 na helmě, potvrdil státní zástupce Patrick Quincy. Schumacher zůstává po dvou operacích hlavy v nemocnici a je stále udržován v umělém spánku.

Vyšetřovatelé podle Quincyho nezjistili žádné závady na Schumacherově lyžařském vybavení, také značení neupraveného úseku mezi sjezdovkami v Méribelu bylo podle nich odpovídající předpisům. Vyšetřování nehody nicméně bude dál pokračovat.

Michael Schumacher

Narozen: 3.1. 1969, Hürth
Státní příslušnost: Německo
Disciplína: formule 1
Kariéra v F1: Jordan (1991), Benetton (1991-1995), Ferrari (1996-2006), Mercedes (2010-12)
Závody: 308 (301 startů)
Mistr světa: 7x (1994, 1995, 2000–2004)
Vyhrané závody: 91
Stupně vítězů: 155
Pole positions: 68
Nejrychlejší kola: 77
Body celkem: 1566
První závod: GP Belgie 1991
Poslední závod: GP Brazílie 2012
První vítězství: GP Belgie 1992
Poslední vítězství: GP Číny 2006

Quincy v prohlášení uvedl, že rychlost sedminásobného mistra světa odpovídala svahu a byla přiměřená. Přesnou rychlost ale na základě záznamu vyšetřovatelé vyčíslit nedokážou. "Využijeme záznam k rekonstrukci celé situace, abychom mohli přesně říct, kudy Schumacher jel," řekl Quincy s tím, že přibližně dvouminutové video budou ještě zkoumat.

Druhé video zachycující nehodu, které podle některých médií náhodou natočil německý turista, zatím státní zástupce nedostal do rukou. "Začínám pochybovat, že vůbec existuje," uvedl.

Schumacher 29. prosince vyjel z vyznačené sjezdovky a při pádu narazil hlavou do kamene. Podle Quincyho byl mimo upravenou trať přibližně tři až šest metrů a balvan, o nějž se vážně zranil, leží osm metrů od hranice sjezdovky. Na otázku, zda se do neupraveného terénu vydal na pomoc jinému lyžaři, video nedokázalo přinést odpověď.

V perfektním stavu byly podle vyšetřovatelů lyže i vázání, helma se ovšem při nárazu rozlomila na dva kusy. "Podle našeho názoru nebyly lyže příčinou nehody," uvedl jeden z vyšetřovatelů Stéphane Bozon, podle něhož jel Schumacher "normální rychlostí zkušeného lyžaře."

Nejúspěšnější pilot historie formule 1 utrpěl při pádu vážné zranění. Musel se podrobit dvěma operacím hlavy a od nehody je v umělém spánku. V kómatu strávil i páteční 45. narozeniny. Jeho stav lékaři označují od Nového roku za kritický, ale stabilní.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist