Jan Palach zemřel ve jménu života a vtiskl své smrti nadčasový a univerzálně platný smysl. Stal se proto nesmrtelným a nedílnou součástí naší identity. Už nikdy se nebát, to je jeho odkaz. A nikdo z rodiny Grebeníčků na tom nic nezmění. 

Přesně před pětačtyřiceti lety, to jest 19. ledna 1969, zemřel Jan Palach; student, který si podle svých slov v dopise na rozloučenou vylosoval jednotku. Přestože historici později prokázali, že jednal na vlastní pěst a nebyl součástí žádné širší platformy, zažehl požár a to doslova. Vzápětí po něm se totiž pokusilo upálit dalších devětadvacet Čechoslováků a sedm z nich dokonce “úspěšně”.

Palachově činu však předcházelo v září 1968 sebeupálení pětadevadesátiletého Ryszarda Siwieca v polské Varšavě při celostátních oslavách. To se odehrálo před vedením polské komunistické strany a za přítomnosti sta tisíce lidí. Polská tajná policie se ale snažila celou událost usilovně utajit, a tak se o ní veřejnost dozvěděla až o půl roku později, oklikou přes rádio Svobodná Evropa.

Palach se upálil až 16. ledna 1969 u kašny před Národním muzeem na Václavském náměstí, když mu bylo pouhých dvacet let. Na tomto místě dnes lze nalézt v dlažbě jeho pomník. Podle všeho o Siwiecově sebeupálení nic nevěděl. Stejně jako on se ale upálil na protest proti invazi Sovětského svazu a jejich satelitů do Československa. Protestní sebeupálení z podobných důvodů volili lidé v celém tehdejším východním bloku i v následujících letech.

Ty mlčíš, já hořím

Brzy po Palachově sebeupálení se objevila pomluva, že se jednalo o zoufalý čin blázna. Komunistický poslanec Vilém Nový dokonce veřejně obhajoval smyšlenou teorii o tak zvaném studeném ohni, pravděpodobně tak činil na pokyn Státní bezpečnosti. Palach si měl údajně myslet, že se poleje hořlavou chemikálií, která mu nezpůsobí žádné popáleniny. S příchodem normalizace se jeho jméno stalo jedním z témat, o kterých se nemluví a na dlouho bylo ticho.

Svým činem Palach však více než co jiného položil nepříjemnou otázku, která burcuje k odvaze a zároveň polemizuje s dílem viny každého jednoho člověka. Proč mlčíš, když já hořím? Na dvacet let se z něj stal zapomenutý hrdina, který se nedočkal odpovědi. Lidé ale 15. ledna 1989 začali masově odpovídat a přes 1400 jich bylo zadrženo. Tak zvaný Palachův týden, série protestů trvající do 21. ledna, byl počátkem konce socialismu v Československu a vojenské okupace sovětskou armádou.

Upálení bývá vnímáno jako něco středověkého, sebeupálení pak jako jednání psychicky nemocného člověka. Navíc vzít si život kvůli politice je něco natolik radikálního a zcela nepochopitelného pro tu část československé společnosti, která zažila komunistickou ideologizaci a zároveň depolitizaci veřejného prostoru za normalizace. Avšak co úctyhodnějšího si můžeme připomínat než statečnost, to jest vědomé překonání přítomného strachu, a výzvu k občanské neposlušnosti?

Oběť vytváří závazek

Všichni jsme absolutními vlastníky svého života, byť nám byl darován. Nic hodnotnějšího nikdo z nás už nikdy mít nebude, přestože se tuto skutečnost snažíme vytěsnit a přiřazujeme hodnoty raději věcem. Jan Palach obětoval svůj nicotný, přesto nezměrně cenný život a svojí odvahou nás všechny zavázal povinností ne k němu, ale k sobě samým.

My musíme nyní denodenně prokazovat, že jeho smrt nebyla zbytečná a že jsme znovu nezabředli do lhostejnosti. Nikým nevolená Rusnokova vláda sice nedávno schválila finanční příspěvek na rekonstrukci Palachova rodného domu ve Všetatech a vybudování muzea, ale je pouze na nás, zda se z něj stane reklamní billboard na svobodu, nebo budeme po jeho vzoru svobodu uskutečňovat a zůstaneme neposlušnými.

Každý z nás je Jan Palach a každý týden je Palachův týden, protože bez jeho navýsost krajního činu by se lidé v Československu nikdy nezatvrdili a později nespojili v boji proti totalitní státní moci. Palach zemřel ve jménu života a vtiskl své smrti nadčasový a univerzálně platný smysl. Stal se proto nesmrtelným a nedílnou součástí naší identity. Už nikdy se nebát, to je jeho odkaz. A nikdo z rodiny Grebeníčků na tom nic nezmění.


Bottom line: Děkuji Janu Palachovi za ostrov pozitivní deviace v moři nesvobody. Jaký mráz museli asi Sověti dovézt do Československa, když jej musel vypálit vlastním tělem. My naštěstí již hořet nemusíme.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist