První pozvánku dostala před třemi lety, ale až letos dvacetiletá snowboardistka Eva Samková poprvé odjela na extrémní zámořské X-Games do Aspenu. A může se stát první Evropankou, která snowboardcross na prestižním podniku vyhraje. Její závod je na programu v pátek, hry začínají ve středu a končí v neděli. Kromě Samkové bude v zámoří také Šárka Pančochová v disciplíně slopestyle.

Juniorská trojnásobná mistryně světa Samková jako sedmnáctiletá usoudila, že na tak náročný podnik je ještě moc mladá a první pozvání tehdy odmítla. Pak se vážně zranila a po operaci kolena následující sezonu vynechala, loni se snowboardcrooss na X-Games nejel. Nechybělo mnoho a Samková do Aspenu nejela ani letos kvůli přípravě na olympijské hry do Soči, ale nakonec svůj úmysl přehodnotila.

Eva Samková

Narozena: 28.4. 1993, Vrchlabí
Národnost: česká
Výška a váha: 170 cm, 55 kg
Klub: Dukla Liberec
Disciplína: snowboardcross
Úspěchy: 3x juniorská mistryně světa (2010, 2011, 2013)

Ráda hraje na saxofon a na bicí, jezdí na koni nebo surfuje.

Do zámoří se totiž vydá kompletní špička ze Světového poháru, včetně vedoucí ženy seriálu Dominique Maltaisové z Kanady i druhé v pořadí Lindsey Jacobelisové z USA. Kromě třetí ženy průběžného pořadí SP Samkové v Aspenu bude na startu i silná Bulharka Alexandra Žekovová. "Protože všechny holky jedou, tak jsem se rozhodla, že pojedu také. Určitě to bude dobrý trénink na olympiádu," vysvětlila Samková.

Závodit ale nehodlá za každou cenu. Ví, že nedlouho před hrami v Soči není radno riskovat. Zvlášť na trati, která bude svými parametry obrovská. "Ale neměla by být nebezpečná. Mám zprávy od Američanů, že by ta trať měla být v pohodě, přizpůsobená tomu, že je olympiáda," věřila Samková. Kdyby jí ale přeci jen neseděla, je možné, že se na poslední chvíli ze závodu odhlásí. I když… "Moc by se mi asi nechtělo tam letět a nic," naznačila snowboardcrossařka, že spíš pojede.

Samková je před olympiádou středem pozornosti médií.

"Není čeho se bát, když se člověk na to bude soustředit," uvedla. Strašák zranění ale hrozí, vždyť její reprezentační kolega Michal Novotný přišel po zranění kolena o start v Soči. "Nebudeme zbytečně riskovat," ujistila Samková.

Její trenéři Marek Jelínek a Jakub Flejšar prý znají dokonale její případné slabosti. "Umí objektivně vážit nebezpečí. Já si ale myslím, že to bude dobrý trénink, protože se pojede v šesti," vysvětlila. Když ale nastoupí, rozhodně se nebude držet zpátky. "Člověk do toho musí dupat, aby se nic nestalo. Když se snaží brzdit, tak pak riskuje zranění. Budu se snažit myslet na správné postavení, abych jezdila tak, jak se má," řekla.

Její výhodou bude v aktuální sezoně nové a velmi rychlé prkno a také servisní tým, jehož šéf Kanaďan JP Trottier zná zámořské podmínky. "Modlí se, aby sněžilo, na to umí namazat nejlíp," usmívala se Samková. Její disciplínu na X-Games nikdy žádná Evropanka nevyhrála. "A já pořád poslouchám, že ať koukám vyhrát X-Games i olympiádu. Nebylo by to špatné," uznala s úsměvem.

X-games ale nejsou vrcholem sezony, budou tréninkem, který Samková po třítýdenní pauze zaviněné lehkým zraněním kolena musí dohnat. "Musím makat, aby to na 'olympošku' bylo ideální," uvedla. A už nyní vymýšlí nový namalovaný knírek do Soči, s nímž jezdí už dlouho. "Musíme vymyslet nějaký speciální," dodala s úsměvem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist