Je to necelých sedm let, co občanští demokraté suverénně vyhráli volby a získali neuvěřitelných 81 mandátů. Od té doby ale někdejší nejsilnější strana v české politice rapidně ztrácí jak členy, tak voliče. Ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 jim přebrala voliče TOP 09 a v těch posledních po řadě skandálů zbyla už jen hrstka skalních příznivců. Zdá se, že jedno z dřívějších volebních hesel „Myslíme jinak.“, zafungovalo. Lidé si uvědomili, že myslí jinak než ODS, a podle toho si taky vybírali u volebních uren.
To, že budou muset přijít změny v celkovém směřování strany, bylo jasné už před skandálem Petra Nečase. Preference postupně klesaly a budoucnost také nevypadala růžově. Po pádu vlády se krize ještě zhoršila a vyvrcholila po předčasných volbách, kde strana obhájila necelou třetinu mandátů. Podnikatel Karel Janeček dokonce prohlásil, „Bylo by nejlepší, kdyby se ODS nedostala vůbec do parlamentu, aby bylo jasné, že ten systém je třeba očistit.“
Po volbách bylo jasné, že bude třeba stranu od základů přebudovat. To, co fungovalo v devadesátých letech, už teď nefunguje a někteří politici, kteří jsou ve straně už od jejího založení, by také potřebovali reformovat. Zajímavý byl především výsledek v Praze, kde mívala ODS dříve takřka jasných deset mandátů, ale nyní skončila až čtvrtá se čtyřmi mandáty. Do očí bijící výsledky tak musely vyústit ve vnitřní reformu strany.
Nejdůležitější kongres v historii
O lednovém kongresu ODS se mluvilo jako o tom, který určí budoucnost občanských demokratů a rozhodne o novém předsedovi strany. Dle výsledků volby na pozici předsedy to vypadá, že se ODS skutečně reformuje a pokusí se odstranit škraloupy z minulosti. Lídrem se totiž stal Petr Fiala, politolog a profesor, který do strany vstoupil teprve po minulých volbách. Dříve byl sice na pozici ministra školství navržen ODS, ale nebyl jejím členem.
Ne všichni ale mají ze zvolení nové tváře do vedení strany radost, i přesto, že ho opozice považovala za jediného kompetentního ministra ve vládě. Oponentka Fialy ve volbě na předsedu strany Miroslava Němcová nepředstírala zklamání z jednoznačné výhry bývalého rektora Masarykovy univerzity a svým vyjádřením dala najevo nesouhlas se zvolením člověka, který je politickým nováčkem: „Byla snaha zvolit do čela ODS někoho, kdo není spojen s její historií, a tudíž to špatné mu nelze předhazovat.“
Většina členů strany se ale těší na změnu ve straně, která by vedla ke kýženým výsledkům a třeba i zpátky do vlády v příštích volbách do Poslanecké sněmovny. Bývalý ministr školství Fiala je totiž respektovaný osobnostmi z celé šíře politického spektra. Jako nestraník dostal od Jiřího Rusnoka nabídku na pokračování ve své funkci ve „vládě odborníků“, ale už zde prokázal loajalitu k ODS a návrh odmítl.
Zajímavostí může být prohlášení z roku 2011, kdy se spekulovalo o nabídkách politických stran, které jako rektor Masarykovy univerzity dostal: „Pro mě politika není to, co by mi dodávalo prestiž, peníze či něco, co bych neměl. Naopak.“ Příběh, který by se hodil do filmu. Ještě před třemi lety málo známý profesor, nyní předseda někdejší největší české politické strany.
Nový předseda má před sebou mnoho práce
Na řadě je několik změn, které musí přijít, aby se ODS zase dostala do vrcholné politiky. Je nutné se očistit od předchozích skandálů a hlavně zamezit jakýmkoli novým. Neméně důležité je také zbavit se všech pochybných osob ve straně a omezit vliv takzvaných kmotrů, kteří nepřidávají ODS na důvěryhodnosti. Dalším krokem by také měla být změna programu a zajištění stability ve straně, aby měli voliči jistotu, že nehrozí rozkol. Těch už zažila strana až dost.
Na nového předsedu, ambiciózního Petra Fialu, tak čeká spousta práce. Na kongresu vyřkl slib: „Ručím vám za to, že se mnou bude ODS znovu v cajku,“ a dodal, že, „ode dneška už není žádná dobrá a špatná ODS. Ode dneška jsme všichni ODS.“ Jeho slova ale potvrdí nebo vyvrátí až příští měsíce a roky. Rozhodující bude i postoj k nadcházejícím volbám do Evropského parlamentu, které se konají letos v květnu.
Vzhledem ke krátké historii demokratických voleb jsme se v České republice zatím žádných velkých návratů, co se týče politických stran, nedočkali. Svým způsobem za to může i velký počet poměrně nových stran, které se v hojném počtu vyrojí před každými volbami. Je tedy těžké odhadnout, co bude s ODS za pět nebo deset let. Jedno je ale jasné, občanští demokraté už nemají moc co ztratit.
Bottom line: Myslíte si, že Petr Fiala dokáže reformovat ODS a pozvednout ji zpátky na výsluní?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist