Naučit se umění diplomacie v anglickém jazyce, debatovat o problémech z globálního i lokálního prostředí, nebát se vystoupit a promluvit. Už potřetí v řadě pořádá studentská organizace Model United Nations Prague konferenci, která hostí desítky zemí z celého světa a je koncipována podle pravidel OSN. Opět se účastníci mohou těšit na modelová jednání, asertivní vyjednávání, pohotové argumentace a hledání optimálního řešení krizových otázek různých zemí. Podrobnosti k letošní konferenci, která se uskuteční 16. – 20. února, přiblížila prezidentka MUN Prague Natálie Gmucová.
Jak se vydařila konference z minulého roku, kterou jste pořádali?
Konference měla nečekaně velký úspěch, který mohu připsat schopnému a trpělivému organizačnímu týmu, ale i delegátům z Evropy, Asie, Austrálie a Afriky. Například pro delegáty z Německa byla naše konference příležitostí, jak se připravit na největší a nejprestižnější MUN – Model OSN v New Yorku.
Je velký zájem ze strany zahraničních organizací MUN i letos?
Byl a stále je. Za poslední měsíc jsme dostali mnoho e-mailů, na základě kterých registrujeme zájem studentů. Nejedná se jen o zájem studentů zúčastnit se našeho modelu, ale i o spolupráci s jednotlivými kluby OSN.
Jak probíhají konference MUN Prague?
Všechno začíná přihlášením delegátů a zvolením výboru a země, kterou chtějí reprezentovat. O pár měsíců později se uskuteční samotná konference, kde jsou delegáti rozděleni do příslušných výborů. V každém výboru jsou dva až tři předsedající. Spolu vedou diskuzi, vyjednávají a píší rezoluce, to vše podle procedurálních pravidel OSN. Všechny debaty probíhají v angličtině, používání jiného jazyka je proti pravidlům. Jednotlivé „sessions“ probíhají od rána od 9 do cca 18 hodin. Součástí jsou coffee breaky a společný oběd. Večerní program většinou zajišťují také organizátoři, ať už se jedná o „Committee night“, nebo první společnou večeři „Ice Breaker Night“.
Liší se nějak Prague MUN od modelu projektů, které jsou v jiných zemích?
Idea a vize modelů je vždy stejná. Jednotlivé modely se liší většinou ústředním tématem dané konference, ale hlavně výbory, ve kterých studenti diskutují. Také má každá konference svoje upravená pravidla OSN. Na některých konferencích jsou dokonce oficiální dva jazyky, kromě angličtiny i francouzština (Model v Ženevě).
Kdo hodnotí projevy studentů, kteří se těchto konferencí účastní?
Jednotlivé projevy studentů se nehodnotí. Čemu je však věnována pozornost, je aktivní práce, přínos při psaní rezolucí, umění řečnit a vyjednávat, připravenost delegátů reagovat a spontánně se vyjádřit k projednávané otázce. Celou debatu vedou dva nebo tři moderátoři, kteří zabezpečují plynulost debaty, dohlíží, aby se řečnilo podle procedurálních pravidel. Mají také právo zasáhnout a upozornit delegáta v případě nedodržení základních principů politiky států, které zastupují. Na závěrečné ceremonii se poté předají diplomy nejlepším delegátům.
Kdo bude z vašeho projektu Model United Nations Prague reprezentovat na konferenci tento rok?
Stejně jako minulý rok bude i letos František Kraus zastupovat funkci generálního tajemníka PragueMUN 2014. Pár našich členů bude zastupovat jednotlivé země jako delegáti a dva z nás budou moderátoři v „GA 6th Legal Committee“.
Jak byli vybíráni delegáti?
Delegáti byli vybíráni podle zkušeností, které mají s modely OSN. Celkově však výběrové řízení probíhalo podle hesla „First come, first serve“.
Jak připravujete vybrané studenty na letošní konferenci?
Od studentů se očekává samostatná intenzivní příprava ve formě prostudované politiky země, kterou zastupují, zároveň komplexní porozumění a nastudování daného tématu, aby byli schopni a připraveni vyjadřovat se k jednotlivým otázkám. Navíc jsou studenti povinni napsat stanovisko své země k dané problematice ve formě „Policy Statement“ a přeposlat svoji práci moderátorům daného výboru.
Kolik zemí se tentokrát účastní konference pod vaším vedením?
Tento rok se naší konference zúčastní přibližně 220 delegátů a 19 chairs z 25 zemí světa.
Chystáte na tuto konferenci nějakou inovaci oproti minulému ročníku?
Ano, chceme, aby tato konference byla ještě lepší, prestižnější, organizačně dobře zvládnutá a hlavně, aby všichni účastníci odešli domů s novými vědomostmi, zkušenostmi, kontakty a nezapomenutelnými zážitky z našeho hlavního města. Budeme se snažit „vychytat“ všechny chyby z minulých konferencí.
Umožňujete přístup na konferenci i pro širokou veřejnost?
Konference je zaměřená na studenty vysokých škol na celém světě. Pokud by však byl zájem podívat se na konferenci naživo, stačí se nám ozvat. Každému s radostí představíme PragueMUN 2014 Conference.
Kam směřuje vaše organizace nyní? Je stále cílem vyrovnat se modelu MUN, která působí na Harvardu?
Hlavním cílem na tento školní rok je dotáhnout organizaci konference do úspěšného konce a pokračovat v organizování přednášek s významnými hosty, na které mají přístup i studenti z různých univerzit. Momentálně pracujeme na několika nových projektech, které ale nebudeme specifikovat. Vše se zájemci včas dozví.
A co se týče porovnání s modelem MUN na Harvardu, ano, chceme, aby naše konference byly stále kvalitnější a prestižnější. Vždy se ale snažíme, aby konference Prague MUN byly v něčem jedinečné a charakteristické.
Bottom line: Je podle vás rétorika záležitostí učení nebo je do jisté míry vrozeným uměním?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist