Fotbalová asociace ČR se předběžně domluvila se slovenským svazem na společném Československém poháru. Konkrétněji se projekt bude řešit v únoru, kdy se bude probírat i stále živá otázka federální ligy. Předseda FAČR Miroslav Pelta to dnes řešil s předsedou SFZ Jánem Kováčikem na společném zasedání pěti středoevropských svazů v Praze.

Společná pohárová soutěž je momentálně reálnější než federální liga, o jejímž zavedení se dlouhodobě diskutuje. "Určitě je to reálnější než dlouhodobější soutěž. Je stále ale ještě hodně nevyřešených záležitostí. Musí se dotáhnout organizace či finance. Jestli se to bude realizovat, či nikoli, to se ještě uvidí," řekl na tiskové konferenci generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Aktuální představa je, že by se poháru zúčastnily čtyři české a čtyři slovenské kluby. "Finále by se mohlo hrát jeden rok v Čechách a další rok na Slovensku. Mohlo by to být například v Olomouci a v Žilině," řekl Kováčik, který ještě dnes bude o projektu jednat s místopředsedou FAČR za ligu Dušanem Svobodou.

Zatím není jasné, jestli by pohár nahradil pohárové soutěže v jednotlivých zemích, nebo zda by to byla další samostatná soutěž. "Dnes si předsedové předložili tuto vizi. Zatím se neřešilo, zda to nahradí Český pohár. Já osobně bych to spíše viděl tak, že to bude jiná soutěž," dodal Řepka.

Plánované Lize národů chybí konkrétní obrysy

Na společném zasedání fotbalových představitelů Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Rakouska se řešily také otázky okolo Ligy národů, projektu UEFA, který by mohl v budoucnu nahradit přátelské mezistátní zápasy. Liga zatím nemá konkrétní podobu, hlavním cílem je však přátelské zápasy zatraktivnit, aby přinášely vyšší příjmy. Soutěž by mohla být rozdělena do skupin podle výkonnosti.

"UEFA nám předložila svou vizi a diskutovali jsme o tom. UEFA však svůj koncept stále rozvíjí, proto ho ještě nechce finálně představit," řekl Řepka. "Trochu se bojíme, aby to nemělo negativní dopad na středně velké svazy, jako jsme my, protože se nejde zavděčit všem. Proto se spojujeme, abychom měli větší sílu při jednáních," dodal.

Právě diplomatický vliv je hlavním záměrem společných jednání GS5. "Pět asociací z 54 evropských není moc, ale pořád je to nějaká síla. Když budeme jednotní, můžeme dosáhnout více věcí, než když budeme jednat samostatně," prohlásil Řepka.

Bezpečnost a ovlivňování zápasů je problém

Asociace si rovněž vzájemně předávají zkušenosti s řešením problémů. "Zabývali jsme se hodně otázkou bezpečnosti na stadionech, což je v našich zemích velký problém," řekl generální sekretář maďarské asociace Sándor Berzi.

Dalším stěžejním tématem byla problematika s ovlivňováním zápasů. "Je to celosvětový problém a je třeba k tomu tak přistupovat. Každá asociace má svého bezpečnostního manažera, který má tuto problematiku na starosti, a ti budou spolupracovat," řekl Řepka.

Vzájemná spolupráce pěti zemí se podle všech zástupců jeví pozitivně. Mimo jiné se za loňský rok odehrálo 41 zápasů mezi týmy těchto pěti asociací. Organizovaly se i sportovní semináře a konference rozhodčích a technických ředitelů.

V Praze šlo o druhé zasedání GS5 v historii, první hostila Bratislava. Za rok se jednání uskuteční v Maďarsku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist