Nový zákoník totiž nedává pro rozlišení mezi těmito formami jasné, srozumitelné vodítko. Jistě: rychlá nápověda je po ruce – pacht v sobě zahrnuje i možnost brát plody a užitky. To ale moc nepomůže (plodem či užitkem nejsou jen hrušky či telata, ale i kdovíco jiné, co – i s přičiněním člověka – věc poskytuje).

S jistotou víme jedině to, že nájem bytu pro vlastní potřebu nájemce je jasným nájmem a dočasné přenechání zemědělských či lesních pozemků a obchodního závodu (dříve: podnik) je jasným pachtem. Příklady pachtu, uváděné teoretiky, zahrnují i dočasné úplatné přenechání prostor pro restauraci (s inventářem nebo bez) a také třeba pronajmutí (propachtování) domu s nájemními prostorami s tím cílem, aby je nájemce (pachtýř) dále pronajal. Jestliže by však pronajmutí prostor (i nevybavené!) restaurace bylo pachtem, stěží pak najdeme důvod, proč by tomu bylo jinak u trafiky, večerky, butiku, nákupního centra… Ze znění zákona je přitom evidentní, že (ne)pronajmutí inventáře není pro rozlišení rozhodující.

Stará judikatura podle občanského zákoníku z r. 1811, který u nás dříve pacht upravoval, příliš nepomáhá. Jednak už tehdy byla právní úprava kritizována pro nedostatky v rozlišení mezi nájmem a pachtem, jednak se v určitých ohledech lišila (např. hostince se propachtovávaly i „s živností“, což nyní nejde).

Znovuzavedení pachtu se tak stane smutným příkladem legislativní změny, u níž se při debatě, zda je návrat k historickým termínům dobrý či špatný, jaksi zapomnělo hlavně na to, jak zoufale zbytečná taková obnova je. Ano, institut pachtu tu kdysi byl – ale ne odjakživa, a ne nutně navěky. Jeho odlišení od nájmu neznali, podobně jako naše generace, ani staří Římané – a stejně tak třeba parní stroj či telegram. Argument, že v mnohých cizích státech cosi podobného také je, sám o sobě jako důkaz kvality či nezbytnosti rovněž neobstojí. V mnohých dalších státech zase nic takového není. Navíc, důvod, proč některé právní systémy tento institut používají, může být jednoduchý – prostě proto, že je tam po léta zaveden, všichni se v něm orientují, a právo tak jen vhodně reflektuje zažitou praxi. Zatímco u nás je tomu naopak. Uměle obnovujeme cosi praktickým životem dávno zapomenuté.

Toužil, volal snad někdo z tuzemské praxe po obnově pachtu? Neslyšel jsem nikdy o žádném skutečném právním problému, jehož řešení by záviselo na tom, zda u nás taková speciální úprava je či není. To, co nový občanský zákoník pachtem nazývá, je nájmem s pár odlišnostmi, které by šlo snadno řešit několika málo ustanoveními v zákoně. Zda si nájemce může brát i plody a užitky, je sotva dost velké téma na vytváření zvláštní právní kategorie. Strany si to mohou vybrat napsáním do smlouvy a pak stačí jen stručné ustanovení zákona, který (jedním nebo druhým způsobem – to už je jedno) stanoví, co z těchto možností platí, pokud smlouva mlčí.

Zdálo by se, že je to možná jen taková hra se slovy: jako zda si vybírat mezi jablíčky a rajskými jablíčky, nebo mezi jablky a rajčaty. Ale ouha. Nový občanský zákoník se o pachtu rozepisuje ve 26 paragrafech a mnohé řeší jinak než u nájmu – tak třeba výpovědní doby a další důležité podrobnosti. A protože se každá smlouva posuzuje podle svého skutečného obsahu, nikoliv podle (třeba nesprávného) názvu, mohou se mnozí pronajímatelé a nájemci podnikatelských prostor nadát překvapení. Až si jejich „nájemní“ smlouvu soud posoudí jako pacht a použije úplně jiná ustanovení zákona, než by čekali. Už i s ohledem na zmíněnou absenci jasné tlusté čáry mezi jedním a druhým to nebude řídkým jevem.

Přispění k větší právní jistotě a hospodářské prosperitě novou legislativou bych si vskutku představoval jinak, než takové zbytečné právní pasti připravené romantickými návraty ke „starým dobrým“ historickým kořenům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist