Ministerstvo vnitra si na telekomunikačním trhu neudělalo právě dobrou pověst pro vypisování veřejných zakázek za rovných a nediskriminačních podmínek. Už se tedy zdálo, že se úředníkům po letech sporů a stížností menších firem konečně povede vypsat tendr na centrální aukce dodávek internetu a pevného volání. Takzvanou Komunikační infrastrukturu veřejné správy, familierně zvanou KIVS. A světe div se, stěžují si současní dodavatelé v čele s GTS a T-Mobilem.
Kolik peněz daňových poplatníků by se dalo ušetřit přitom ukázali samotní berní úředníci, kterým po letech odkladů zdá se trochu povolily nervy. V samostatném vzdor-tendru ministerstvo financí srazilo ceny na čtvrtinu. Například Telefónica nabídla své současné dodávky 127 linek v hodnotě 27,6 milionů ročně, za zázračných 6,9 milionu korun. A prohrála s konkurencí s cenou pouhých 4,5 milionu.
Jenže na zakázku si u antimonopolního úřadu úspěšně stěžovala její stoprocentní dcera Internethome. Regionální poskytovatel připojení, který státu nikdy pořádně nic nedodával a jeho rozvoj osobně řídí šéf strategie a člen představenstva Telefóniky. Formálně ale samostatná firma, které ministerstvo nedalo pár dnů lhůty navíc. Tendr padl a úřad se skřípěním zubů dál platí čtyřnásobek.
Podle předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje je samotný zákon o veřejných zakázkách špatně a nahrává vypalovačským firmám. A zrovna v KIVS prý viděl jak oprávněné námitky, tak i šikanozní a zdržovací stížnosti. V příliš formalistických pravidlech si prostě v případě potřeby eskadry právníků vždy najdou cestu jak úspory státu a levnější konkurenci zablokovat. Jsou za to ostatně dobře placeni, v tomto případě vlastně z veřejných peněz. Každá firma si samozřejmě hájí svůj byznys, jak může. Ale i byznys se státem se dá dělat slušně.
Operátoři se moc rádi prezentují jako etické, "společensky odpovědné" firmy, a platí si proto různé CSR programy. Než ale PR manažeři oblečou vyžehlené montérky a vyrazí zametat dětský domov, bylo by milé přestat společensky odpovědně dobývat monopolní rentu z každé domácnosti a podnikatele prostřednictvím předražených služeb. Miliardové poplatky za know-how a značku pak zahraničním i domácím majitelům odvádět až ze zdaněného zisku, stejně jako dividendu menším akcionářům. A konečně, nedělat si ze státních zakázek svéráznou daňovou vratku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist