Stalo se v Evropě dobrým zvykem ignorovat projevy politiků pro jejich plytkost, předvídatelnost a neinspirativnost. Jedním z míst, kde se ale občas objeví myšlenky, které mají hloubku, váhu a dlouhodobější dosah, je každoroční Mnichovská bezpečnostní konference, která začala v pátek.

Projev, který má šanci vejít do dějin, při zahájení konference přednesl německý prezident a bývalý disident Joachim Gauck.

Napsat, že vyzval Německo, aby hrálo větší roli ve světě při zajištění bezpečnosti svojí a Evropy, je málo. Gauck vyzval své spoluobčany - a především německé politiky -, aby zahodili dosavadní ostych před myšlenkou, že by se Německo mělo stát světovou mocností.

V roce stého výročí začátku první světové války, kde právě tato motivace hrála klíčovou roli v uvažování tehdejších německých politiků, jsou Gauckova slova víc než odvážná. Dávno už přitom neplatí, že to bylo jen Německo, kdo před sto lety rozpoutal válečný konflikt, který zásadně proměnil Evropu a poznamenal celý svět.

Ale tato slova jsou dalším posunem v německém přemýšlení o své roli ve světě poté, co si Berlín začal osvojovat vůdčí roli v Evropě.

"Podle mého názoru by Německo mělo (k prevenci konfliktů) přispět mnohem více, mělo by to dělat dříve a rozhodněji, pokud chce být považováno za dobrého partnera," řekl Gauck s tím, že se Německo nemělo stydět za vojenské operace nebo bezpečnostní garance, které "předtím dostávalo samo po desetiletí".

Gauck zdůraznil, že Němci nemohou doufat, že budou ušetření konfliktů tohoto světa. A pokud přispějí k jejich řešení, tak tím pomáhají utvářet budoucnost. Řešení problémů podle něho stojí nejen úsilí a zodpovědnost politiků, ale i peníze a vyslání vojáků. Narážel na dlouho trvající debaty v Německu o (ne)vhodnosti vyslání vojáků do zahraničí v případě různých mírových misí. A vytkl mladým německým politikům, že nemají ambice si budovat své kariéry v oboru zahraniční a bezpečnostní politiky.

Gauckův projev v zásadě znamená konec jednoho tabu německé politiky. I jen přemýšlení o geopolitice a jejích souvislostech, strategické úvahy o bezpečnosti a užití vlastních ozbrojených sil byl kvůli tragédiím první poloviny minulého století v německé politice hřích. Tato v podstatě zakázaná témata svazovala tři generace poválečných politických elit.

"Německo nikdy nepodpoří čistě vojenské řešení, ale přistoupí k problémům s politickou odpovědností a vyzkouší všechna možná diplomatická řešení. Ovšem když přijde debata na poslední možnost - poslat Bundeswehr - Německo by nemělo v principu říci ne. Ani by nemělo říci ano bez přemýšlení," řekl Gauck.

Větší zodpovědnost podle něho neznamená, že Německo automaticky musí hned všechny převálcovat a že musí jednat samo. V tom je zásadní rozdíl německého uvažování roku 1914 a roku 2014. V Evropě i globálně Německo musí hledat partnery.

"Chtěl bych poděkovat při této příležitosti zahraničním hostům Mnichovské bezpečnostní konference za důvěru, kterou jejich země vložily v Západní Německo v době, kdy to mnozí současníci považovali za nejasnou hru.

Ovšem chtěl bych o něco nyní požádat nás, Němce. Chtěl požádat, abychom jako základ vložili do našich rukou důvěru v tuto zásadně reformovanou a naši zemi. Poválečné generace nevěřily německému státu a německé společnosti. Ale doba takové kategorické nedůvěry je minulostí," uzavřel Gauck.

Pro zásadní politický projev mají Němci pojem die Grundsatzrede. Prezident Gauck ji právě pronesl. Debata v Německu i za jeho hranicemi bude bouřlivá. Ale potřebná - pro Němce, jejich sousedy včetně Čechů, celou Evropu a její budoucnost. Abychom se společně přestali bát minulosti.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist