„Cestování je jediná věc, za kterou můžete zaplatit a která vás zároveň dělá bohatší.“ Způsoby a možnosti cestování se v posledních desetiletích výrazně proměnily. S nástupem nízkonákladových leteckých společností je nyní cestování zejména po Evropě levnější a jednodušší než kdy dřív a díky akčním nabídkám nebo občasným chybám v rezervačních systémech „klasických“ aerolinek je možné se čím dál levněji dostat i do Ameriky či Asie.
V dřívějších dobách bylo cestování velmi nákladné. Letadla ještě nelétala tak často a jejich rychlost také nebyla nijak závratná. Nejčastějšími dopravními prostředky byly loď nebo vlak. Pro běžné cestovatele to často znamenalo dlouhé dny na cestě v nepohodlí a nečistotě. Samozřejmě i tehdy si šlo připlatit za lepší komfort, ale přeprava byla už tak dost drahá, většinou tedy byli cestovatelé sponzorováni státem nebo soukromou firmou.
Nyní je situace ve všech směrech lepší, i přesto, že ceny pohonů se zvýšily. Za dvě hodiny jste v Londýně, za osm v New Yorku. Asijské a arabské aerolinky dokonce pochopily, že cestující si váží na dlouhých cestách většího místa na nohy, možnosti zábavy a dobrého občerstvení. V Evropě se naopak objevily nízkorozpočtové společnosti, kterým jde jen o dvě věci. Rychle a levně. Přestože je to levné pouze v případě, že nepotřebujete žádnou službu navíc, na krátké cesty Evropou je tento způsob cestování ideální.
Svatý Augustin prohlásil, že svět je jako kniha a ti, co necestují, čtou jen jednu stránku. Díky nízkonákladovým společnostem je zatím možné přečíst takřka celou kapitolu Evropy levněji a výrazně rychleji než autem nebo linkovým autobusem. Dlouhé cesty vlakem už vůbec nepřicházejí v úvahu. Pokud chcete na cestách po Evropě komfort, budete si ale muset připlatit za business třídu některé z velkých a dražších aerolinek. V tom případě ale může být let až padesátkrát dražší než u nejlevnějších nízkonákladových společností.
Ryanair chce létat za deset liber i přes oceán
Co se týče „nízkorozpočtovek“, často se jedná o pravidelné lety, které bývají vždy za podobně nízkou cenu. Ryanair má například přes padesát pravidelných linek za cenu deseti liber (zhruba 350 korun), bohužel ale nelétá z pražského letiště, prý kvůli příliš drahým letištním poplatkům. U nás tak se světem spojuje Ostravu a Brno. Mezi další levné aerolinky patří například i WizzAir, který za méně než pět set korun spojuje česká letiště s Benátkami, Eindhovenem nebo Londýnem.
Majitel aerolinek Ryanair Michael O‘Leary je pokládán za vizionáře v letecké přepravě a přišel už s mnoha unikátními nápady, aby mohl ještě více snížit cenu letenek. Před několika lety zavedla společnost poplatek za využívání toalety, který se setkal se smíšenými pocity. Čas od času společnost vzlétne, i když letadlo není úplně technicky v pořádku. O’Leary se také dlouhodobě snaží o povolení na prodej letenek na stání za 5 liber.
Plány šéfa druhé největší aerolinky na starém kontinentu ale hatí Evropská unie. „EU tráví většinu času buď tím, že mě žalují, mučí, kritizují nebo zavrhují kvůli tomu, že jsem po celé Evropě snížil ceny leteckého cestování, a tak jsem dost ztížil život jejich oblíbeným aerolinkám jako Air France a Lufthansa,“ stěžuje si O’Leary. Možné ale je, že zákaz prodeje letenek na stání není jen hloupou bruselskou regulací, ale má co dočinění s bezpečností. Při turbulencích by to totiž mohlo způsobovat problémy.
Nyní se můžeme těšit levným letenkám po Evropě, bohužel přes oceán se dostaneme minimálně za sedm tisíc, za obousměrný let pak zaplatíme částku ještě vyšší. Ryanair ale slibuje zlevnění i této přepravy. „Čekáme na zhoršení situace na trhu transatlantických letů. Nabídka letů za deset liber nebo deset eur v ekonomické třídě bude bezkonkurenční. Je s podivem, že to ještě žádného dopravce létajícího přes oceán nenapadlo," uvedl O'Leary.
Levně a přesto konzervativně
Ještě stále je mnoho lidí, kteří novým aerolinkám nevěří. Dostat se do vysněného cíle cesty je však možné i s klasickou leteckou společností, například s ČSA. Někdy je to díky speciální akci, někdy chybou v systému, důležité ale je, že se čas od času objeví letenky opravdu za směšnou cenu. Nedávno chyba ČSA umožnila na několik minut kupovat zpáteční letenky Praha-Paříž za 96 Kč a Praha-Řím za 260 Kč. Letenky se ihned rozprodaly i přesto, že se objevily v jednu hodinu ráno.
I přes nepříznivou noční hodinu je lidé rychle stihli koupit, pravděpodobně díky některé z mobilních nebo počítačových aplikací, která srovnává podle zvoleného filtru ty nejlevnější letenky. Jednou z těchto aplikací je Skyscanner, který vždy zadarmo najde ty nejlepší nabídky a přináší i další výhody. Nejen že vidíte, jak se mění ceny letů do vaší vybrané destinace, ale Skyscanner vám dá sám vědět, když se cena vybrané letenky změní.
Ke studiu patřilo cestování odjakživa a ještě nikdy nebylo levnější a jednoduší. Je to zkušenost a investice, kterou vám už nikdo nevezme. Cestovat radí i Dalajláma: „Alespoň jednou za rok navštivte místo, kde jste ještě nebyli.“ Je jedno, jestli si vyberete historickou krásu Evropy, exotiku Asie nebo temperament Latinské Ameriky. Důležité je nezahálet a vyrazit na cesty, dokud na to ještě máte sílu a čas. Peníze jsou to nejmenší, dá se cestovat i levně.
Bottom line: Jaké jsou vaše zkušenosti s nízkonákladovými aerolinkami?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist