Otevřený dopis předsedům poslaneckých klubů: Vyjádření podpory občanského sektoru ve prospěch Anny Šabatové na pozici ombudsmanky

Vážený pane Sklenáku,
Vážený pane Faltýnku,
Vážený pane Kováčiku,
Vážený pane Kalousku,
Vážený pane Stanjuro,
Vážený pane Jurečko,
Vážený pane Fialo,

obracíme se na Vás v souvislosti s volbou veřejného ochránce práv, v okamžiku, kdy Vy a Vaši kolegové stojíte před rozhodnutím, kterého z navržených kandidátů do této funkce podpořit.

Z pohledu občanského sektoru, za který hovoříme, je bezpochyby nejvhodnější kandidátkou Anna Šabatová, osobnost, kterou není třeba dlouze představovat. Jako bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv je detailně obeznámena s agendou úřadu, u jehož zrodu spolu s Otakarem Motejlem stála. Sama se celoživotně věnovala ochraně základních práv a svobod, naposledy jako předsedkyně Českého helsinského výboru. Má tak požadovanou odbornost a navíc nezpochybnitelný morální kredit, který je pro tuto pozici nezbytně nutný, vzhledem k tomu, že zákonné pravomoci veřejného ochránce práv jsou omezené.

Rádi bychom tímto dopisem podtrhli důležitost nadcházející volby pro budoucí směřování celého úřadu ombudsmana. Osobnost, která bude stát v jeho čele, ovlivní nejen to, jak budou činnost veřejného ochránce práv vnímat a využívat občané, ale dozajista i postoje vlády a ministerstev k jeho vyjádřením, stanoviskům a doporučením.

Kancelář veřejného ochránce práv je svébytnou institucí, která má v demokratickém právním státě své nezastupitelné místo. Působí jako pojistka v případech proti svévolnému či protiprávnímu jednání úřadů a institucí, radí obětem diskriminace, angažuje se v situacích, kdy jsou lidé omezeni na svobodě. Ve středu zájmu ombudsmana jsou lidé a ochrana jejich práv. Je důležité, aby úřad vedla osobnost, která svou dosavadní činností prokázala, že jí lidská práva nejsou lhostejná. Právě Anna Šabatová je člověkem, ke kterému může dle našeho názoru mít veřejnost důvěru a která má potenciál k tomu, aby fungování této instituce dále posílila.

Fungování veřejného ochránce práv se pohybuje v rovině doporučujících stanovisek – sám ombudsman nedisponuje pravomocemi k tomu, aby autoritativně nařídil změnu praxe. To může být na jednu stranu vnímáno jako jeho slabina, avšak na stranu druhou se takto otevírá prostor pro smírné řešení sporů, které by jinak skončily před soudy. O to víc je podstatné, kdo v čele úřadu stojí a zda je schopen silou své argumentace svá stanoviska prosadit. Platforma pro lidská práva je přesvědčena, že Anna Šabatová tento požadavek beze zbytku naplňuje.

Ombudsman je v úzkém kontaktu s veřejností, s lidmi, kteří se na něj obrací často v momentě, kdy již neví, jak dále danou situaci řešit. Má tak cenné poznatky z praxe úřadů a dalších institucí, ví, co nefunguje, co je třeba zlepšit. Je naprosto nezbytné, aby politici a vysocí státní úředníci jeho hlasu naslouchali, přestože k tomu nejsou povinováni. Domníváme se, že Anna Šabatová je schopna vytvořit podmínky pro to, aby vztah mezi veřejnou ochránkyní práv a těmi, komu adresuje svá doporučení, byl smysluplným dialogem.

Za Platformu pro lidská práva

František Kostlán, Jana Smiggels Kavková a Lucie Otáhalová

Platforma pro lidská práva sdružuje více než 50 organizací občanského a akademického sektoru, jejich seznam najdete na webu České ženské lobby.