Při posledních závodech světového poháru skoků na lyžích ve Willingenu měli Češi smůlu: v sobotu skončil Jakub Janda jedenatřicátý, v neděli jej na stejné pozici vystřídal Roman Koudelka. Přitom právě 31. místo je první nepostupová pozice: skokan se těsně nedostane do druhého kola a závod pro něj končí.

Z toho pohledu je to pro závodníka obzvlášť drásavé umístění a možná by byl raději o pár příček níže. A pokud ne pro skokana, tak pro diváka určitě.

Pokud skoky na lyžích sledujete, možná máte pocit, že čeští skokani nás takhle trýzní pravidelně a jsou velmi talentování v trefování se do první nepostupové pozice. Jak si tedy stojíme ve srovnání s ostatními zeměmi? Podívali jsme se na data za posledních pět let.

Nejdřív ta špatná zpráva. Češi jsou opravdu největší smolaři ze všech. V posledních pěti letech skončili 22x na prvním nepostupovém místě a stojí tak v čele tabulky nešťastníků. Druzí jsou Slovinci (17x) a třetí Němci (16x).

Dobrá zpráva je, že z nejhoršího už jsme venku. Poslední roky jsou relativně milosrdné: letos nám zatím (hlavně vinou onoho štědrého víkendu) patří první nepostupové místo 3x, předchozí dva roky jsme pak měli jen po jednom černém Petru. Naopak legendární výkon jsme předvedli v sezonách 2010/11, kdy jsme skončili první pod čarou 8x a o rok dříve dokonce 9x.

Suverénně největší nešťastník ovšem není Čech, nýbrž německý skokan Michael Neumayer, který se do druhého kola těsně neprobojoval hned 8x. Za ním již následuje česká dvojice Jakub Janda a Lukáš Hlava s šesti neúspěchy.

Budoucí skokani-smolaři by ovšem neměli propadat trudomyslnosti: mezi chronickými "jedenatřicátníky" je řada legend. Jakub Janda vyhrál Světový pohár, Michael Neumayer má stříbrnou olympijskou medaili ze soutěže týmů ve Vancouveru a další bývalý smolař Peter Prevc je momentálně druhý nejúspěšnější skokan sezony a v Soči patří mezi hlavní favority na olympijské zlato.