Každý rok se objevují nominace na Nobelovu cenu, a to za fyziku, chemii, fyziologii a lékařství, literaturu, mír a ekonomii. Letos je nejspornějším kandidátem jednoznačně kosovskoalbánský politik Hashim Thaçi. Současný kosovský premiér je podezřelý z obchodu s bílým masem, terorismu a válečných zločinů. Proti jeho nominaci na Nobelovu cenu míru se postavili i čeští levicoví europoslanci.
Minulý pátek se proti návrhu ozvali francouzští sociální demokraté a v pondělí vystoupili s kritikou i čeští levicoví europoslanci. Ti návrh lídra jejich politické skupiny kritizovali s tím, že Hashim Thaçi je válečný zločinec, který by měl jít před tribunál.
Návrh na udělení ceny podal šéf sociálních demokratů, Rakušan Hannes Swoboda. Podle Swobody by měli dostat příští Nobelovu cenu míru tři lidé dohromady. Šéfka demokracie EU Catherine Ashtonová, srbský premiér Ivica Dačić a kosovský premiér Hashim Thaçi. Důvodem ocenění má být snaha o normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem, píše ČTK.
"Je to zločinec, který patří před haagský soud za zvěrstva, kterých se UÇK (Kosovská osvobozenecká armáda, pozn. red.) pod jeho velením dopouštěla. Rada Evropy ho právem podezírá nejen z obchodu s orgány odebranými srbským zajatcům, ale také z obchodu s drogami," řekl pro ČTK lídr českých socialistických europoslanců Richard Falbr. A dodal, že jde o skandální návrh.
"Nechápu, jak si může dovolit podat takový návrh, kterým vrhá stín na celou frakci. Kdyby to navrhl někdo z extrémní pravice, tak si řeknu: ´Dobře.´ Ale toto je naprosto nepřípustné," dodal Falbr, podle kterého Swoboda říká, že šlo o návrh jednotlivce, nikoli celé politické frakce. Falbrovi se přesto nelíbí, že návrh neprodiskutoval s ostatními europoslanci.
Podle Falbra se na úterním jednání shodli i se slovenskými a francouzskými socialisty, že návrh je nepřípustný, a chtějí, aby ho Swoboda stáhl. Podle jeho slov tento návrh v nejmenším nevyjadřuje hodnoty a cíle strany.
Falbr dále tvrdí, že o Thaçim hovořil s exministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem starším. "Vyprávěl mi, jak Thaçi verboval lidi do UÇK. Přijel do vesnice před barák a rodičům řekl: ´Buď dáte syna, nebo deset tisíc marek.´ A když nedali, tak jim zapálil barák. Nebo když byl nespokojený s lidmi z UÇK, tak je vlastnoručně střílel. Je to zločinec," prohlásil pro ČTK Falbr s tím, že lituje, že bylo Kosovo uznáno jako samostatný stát.
Hashim Thaçi byl obžalován z válečných zločinů
Hashim Thaçi je prvním kosovským premiérem po vyhlášení nezávislosti. Hned po studiích na univerzitě v Prištině emigroval do Švýcarska, kde později založil Albánské hnutí odporu. Jeho ideami se napojil na albánský nacionalismus a veřejně prosazoval marxismus- leninismus a s ním spojenou organizaci Národního kosovského hnutí.
Počátkem 90. let prošel výcvikem a vrátil se do Albánie. Zde se dostal do vedení Kosovské osvobozenecké armády. On a jeho skupina jsou podezřelí ze spáchání nejméně dvou přepadení, při kterých zemřeli tři policejní důstojníci a dalších šest bylo zraněno.
Později se stal velitelem Kosovské osvobozenecké armády; právě v souvislosti s ní byl obžalován z válečných zločinů, které byly páchány na jeho příkaz nebo s jeho vědomím. Je spojován se vznikem tábora Lapusnik, kde bylo zabito několik desítek Srbů a Albánců. Dále je spojován s vraždou bývalého ministra obrany Ahmeta Krasnici. Podle Chrise Hedgese z The New York Times Thaçi také zorganizoval čistku svých politických konkurentů.
V Mezinárodním trestním tribunálu pro bývalou Jugoslávii byla projednávána žaloba, která byla postavena na důkazech a místopřísežných prohlášeních Ministerstva spravedlnosti Srbské republiky, a Thaçi byl zatčen, ale poté opět propuštěn. Před tribunál v Haagu se nikdy nedostal. Za to vděčí především kontaktům z přelomu tisíciletí.
Naposledy byl obžalován v roce 2008 bývalou žalobkyní mezinárodního tribunálu v Haagu Carlou del Ponteovou z toho, že organizoval únos až několika set kosovských Srbů, kteří byli odvezeni do Albánie. Tam jim byly odebírány orgány, se kterými se později obchodovalo.
Nobelova cena míru by měla být udělována lidem typu Matky Terezy
Nobelova cena se předává od roku 1901. Je to mezinárodně uznávané ocenění za důležité vědecké a technické výzkumy a objevy. Dále také za službu společnosti. S oceňováním se začalo na základě poslední vůle vědce, průmyslníka a vynálezce dynamitu Alfréda Nobela.
Z Čechů byli na Nobelovu cenu míru nominováni mimo jiné Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš nebo Václav Havel. Ten řekl: „Nobelova cena míru by měla být udělována spíše lidem typu Matky Terezy nebo Alberta Schweitzera, tedy osobnostem, které boj za lidská práva, za lepší svět, za mír vedou jako občané a nejsou tak říkajíc za to placeny jako politici.“
Z charakteristiky Nobelovy ceny je jasné, že jde o ocenění mimořádných lidí, kteří se zasloužili o něco velkého, co je prospěšné lidstvu. Proto lze brát návrh sociálnědemokratického europoslance Swobody jako holý nesmysl. Nobelova cena míru, která byla udělena významným osobnostem, které se zasloužily o mírové řešení různých situací a pomohly tak společnosti, nepatří do rukou někoho, kdo má na svědomí nespočet lidských životů.
Bottom line: Jaký je váš názor na udělení Nobelovy ceny míru člověku, který byl zároveň obviněn z válečných zločinů?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist