Zatímco v zahajovacím utkání mezi Českem a Švédskem rozhodli velikáni NHL Karlsson a Zetterberg, souběžně hraný zápas Švýcarska s Lotyšskem byl o něčem jiném. Jedinou brankou ho rozhodl osm vteřin před koncem Simon Moser. Ten hraje v americké AHL a je jedním z devítky olympioniků působících v nižších soutěžích. Muž jehož překonal na tom je ale ještě hůř. Lotyšský brankář Masalskis nemá angažmá vůbec. I to je vrchol čtyřletého reprezentačního turnusu světového hokeje. 

Nejlepší hokej se hraje v NHL a proto tato kanadsko-americká soutěž dodala do Soči největší počet hráčů. To není žádné překvapení. Při bližším zkoumání soupisek jednotlivých týmů ale lze najít několik faktů, které se vymykají obecnému chápání mapy hokejového světa. Například francouzská liga vyslala do Soči jen o jednoho hráče méně než česká extraliga. Druhé nejpočetnější zastoupení ze všech klubů na světě bude mít na turnaji Dinamo Riga. Víc olympioniků hraje v Rusku než v Kanadě. Devět olympioniků pochází z nižších soutěží.

Teoreticky by asi nejlepších dvanáct týmů mělo být poskládáno z nejlepší ligy světa. Celkově by takový turnaj určitě měl vyšší úroveň, protože dvanáctý výběr NHL by asi s přehledem přehrál reprezentace Slovinska, Rakouska nebo Lotyšska.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se