Podle posledních údajů vzrostl český HDP v posledním čtvrtletí minulého roku v porovnání s minulým čtvrletím o 1,6%. To je růst vskutku tygří – v anualizovaném vyjádření bychom se takto dostali na 6,6%. Čínská ekonomika za stejný kvartál mezičtvrtletně zvýšila svůj HDP o srovnatelných 1,8%. Projevy oživení překvapivé nejsou, zveřejněné tempo však ano, zejména ve srovnání s předchozím mezičtvrletním poklesem o 0,5%.

Než začneme dumat nad tím, co tento zázrak způsobilo, neměla by naší pozornosti uniknout skutečnost, že ČSÚ ve svých předběžných odhadech HDP všechna tempa růstu počítá z dat, která jsou očištěna o sezónnost a rozdílný počet pracovních dní. Jak ukazuje následující tabulka, třetí kvartál 2013 vynikal počtem pracovních dní (65). Těch bylo o 3 více než v druhém kvartálu a o jeden den více než ve stejném období roku 2012. Bez úpravy o počet pracovních dní česká ekonomika v původně zveřejněných datech o třetím čtvrtletí mezičtvrtletně vzrostla o 0,4%, po započtení „větší délky“ kvartálu však o 0,5% klesla. Podíváme-li se na pracovní dny ve čtvrtém čtvrtletí, zjistíme, že jich bylo naopak o tři méně než ve třetím kvartálu (a o jeden méně meziročně). Za čtvrté čtvrletí proto použití dat upravených o počet pracovních míst naopak tempa růstu zejména ve srovnání s předchozím čtvrletím posunolo výrazně směrem nahoru.

 

  Dní celkem Z toho pracovní dny
3. kvartál 2012 92 62
4. kvartál 2012 92 63
1. kvartál 2013 90 63
2. kvartál 2013 91 62
3. kvartál 2013 92 65
4. kvartál 2013 92 62
1. kvartál 2014 90 63

 

Použití sezónně očištěných dat pro výpočet mezičtvrtletních (nikoliv však meziročních) temp růstu je naprosto v pořádku. Pro řadu indikátorů (a situací) je zcela oprávněné a běžně doporučované i očištění o rozdílný počet pracovních dní. Otázkou však je, nakolik oprávněné je aplikace tohoto druhého typu úpravy pro data o HDP v moderní ekonomice. Řada z nás pracuje o víkendech i státních svátcích nebo v oficiálních dnech volna neoficiálně doháníme „ekonomickou aktivitu“ či opravy, na které nezbyl čas v oficiálních pracovních dnech. V utrácení se také dny volna příliš omezovat nenecháme. Naopak, pokud bychom přistoupili na to, že máme HDP upravovat o počty dní, kdy se oficiálně nepracuje, neměli bychom zvážit započítávání nastavených víkendů – tj. situací, kdy je státní svátek např. ve čtvrtek a řada lidí si tak bere dovolenou v pátek? I toto již dnes některé instituce berou v úvahu. Nebo co třeba dále upravit data o výskyt jiných významných událostí, např. důležitých hokejových utkání?

Otázka, zda upravovat či neupravovat zřejmě nemá uspokojivé a jednoznačné řešení. Data ČSÚ jsou v rámci možností jistě formálně správná a skutečný ekonom si z nich leccos spočítá sám. Možná by ale veřejnosti trochu pomohlo, kdyby i v rychlých informacích o HDP byly připojeny informace o HDP bez sezónního očištění a HDP očištěného o sezónnost, avšak nikoliv o počet pracovních dní.

Jak tedy reálně roste česká ekonomika a co čekat dále? Česká ekonomika zřejmě skutečně slušně povyrostla, ale mezikvartální růst by při ignorování počtu pracovních dní byl o několik desetin procentních bodů nižší. Mimochodem - tento kvartál je naopak o jeden den delší než čtvrté čtvrtletí 2013. Je to sice podstatně menší rozdíl než 4./3. kvartál 2013, nicméně při použití stejné metodiky je zde šance, že zde 15. května budeme analyzovat nečekané zpomalení.