Kolonizace Marsu se v posledních dnech stala jedním z vděčných témat médií. Let na jinou planetu, z kterého není návratu, a vysílání v podobě reality show je až příliš neuvěřitelný projekt. Proto v mnoha lidech vzbuzuje kromě zájmu také nedůvěru, a to někdy jen na základě povrchně získaných informací.
Osidlování rudé planety má započít v roce 2024. Do té doby se budou konat ještě mnohé přípravy, ale už nyní, jak se publicita projektu zvyšuje, vyvstávají rozporuplné názory. Lucie Ferstová, čtyřiadvacetiletá studentka aplikované informatiky na ČVUT v Praze, je jednou z účastnic, které postoupily do užšího kola výběru jednosměrného letu na Mars.
„Z mého pohledu žijeme v době, která všechny morální, etické i emocionální hodnoty znevážila a odsunula minimálně na druhou kolej. Primární hodnotou a oblastí zájmu valné většiny lidí jsou peníze. A to je dle mého názoru děsivě špatně – zvlášť od té doby, kdy byly peníze ve vnímání lidí v podstatě zvirtualizovány,“ říká.
„Ale projekt Mars One odsouvá finanční zisk do pozadí – věnuje se mu, ale jenom jako prostředku k realizaci něčeho, co si za opravdové hodnoty volí pokrok, objev, vývoj, lidskou výdrž a vůli. Tento projekt chce bořit konvence a připomenout lidem, že svět je podstatně větší a bohatší, než si zvykli,“ dodává Lucie Ferstová.
Unikátní projekt a neprobádané oblasti vesmíru i vědy
Pro nadšené příznivce představuje projekt logický krok v procesu expanze lidstva mimo naší planetu. Ač Lucie není nakloněná velkým ideologiím a romantickým představám, považuje tento krok za nevyhnutelný, pokud nechceme čekat, až se nám Země rozpadne pod nohama. „Unikátní projekt, neprobádané oblasti vesmíru i vědy, výjimeční lidé, nenapodobitelné zkušenosti, posouvání hranic možností. To vše přispělo k mému rozhodnutí,“ zpřesňuje svoji motivaci.
Projekt Mars One uvádí pět hlavních vlastností, které by měl správný kandidát mít: vytrvalost/odolnost, přizpůsobivost, kreativita/vynalézavost, zvídavost a schopnost důvěřovat. Zmíněn je také silný smysl pro humor. „Musíme si uvědomit, že právě charakterové požadavky jsou v tomto kontextu mnohem důležitější než například při výběru kandidátů na klasické lety na oběžnou dráhu,“ podotýká Lucie.
Výběrové řízení čítá dohromady čtyři kola. Po obecném představení nyní čeká kandidáty test zdravotní, psychické a sociální způsobilosti, ve třetím kole budou soutěžit regionální skupiny v první části reality show a čtvrté bude samotný výcvik vybraných 24 účastníků, při němž se také rozhodne, která skupina poletí jako první.
Na otázku, zda se její postoj k projektu může změnit, odpovídá Lucie jasně. „Můj postoj se určitě nezmění. Ideologicky i prakticky projekt představuje nabídku, která dokonale souzní s mými vnitřními hodnotami i tím, co od života chci a očekávám. Mohou samozřejmě nastat i jiné situace, které by mohly změnit okolnosti a mou schopnost se účastnit , například úraz, ale můj postoj k projektu nezmění.“
Vybraní účastníci podstoupí osmiletý výcvik
Cesta by se přitom měla pohybovat mezi šesti a osmi měsíci, záleží na době startu a vzájemné astronomické pozici obou planet. Každé dva roky budou přilétat čtyři členové posádky. Rizika, mezi něž patří nehody při startu, nemoci způsobené atmosférou na Marsu a ostatní problémy při přistání, budou v rámci prevence ošetřována opakovaným testováním technologie a osmiletým výcvikem astronautů.
Vybraní účastníci budou několik měsíců každé dva roky ve čtyřčlenných skupinách izolováni od světa podstupovat simultánní situace skutečné cesty: život v omezeném prostoru s třemi dalšími lidmi, fyzické a psychické reakce na specifické podmínky na Marsu, opravy strojů a další.
Ani pobyt na planetě samotné není bez nebezpečí. Hrozí například, že dotyčný nepřežije, pokud bude jeho oblek MarsSuit, v kterém jediném bude možné pobývat v atmosféře Marsu, vážně poškozen. Rovněž v tamním prostředí nebude možné provést určité lékařské zásahy.
Mars je z hlediska požadavků na přežití přirovnáván k Antarktidě, na rozdíl od jižního pólu budou ovšem veškerá moderní opatření teprve budována. Přizpůsobovat se bude nejen samotné obydlí, ale rovněž obstarávání výživy. Například voda by se měla čerpat z ledu v půdě, plánováno je rovněž takzvané hydroponické zemědělství, pěstování rostlin bez půdy.
Na Marsu budou mít noví kolonizátoři i připojení k internetu
Právě vytváření nových zařízení bude jednou hlavních povinností astronautů. Kromě toho budou mít na starosti jejich údržbu a výzkum tamního prostředí; mají například zjistit, jestli byl nebo je na Marsu život. A to vše bude vyžadovat rutinní a ne vždy pohodlnou práci. Prostory, ve kterých bude kromě klasického přebývání možné trávit volný čas, by měly celkově čítat 1000 metrů čtverečních a měly by umožňovat život jako na planetě Zemi, od přípravy čerstvého jídla po připojení k internetu.
Účastníci budou v kontaktu s blízkými prostřednictvím emailu a dalších komunikačních prostředků, ovšem reálný přenos, například mobilním telefonem, nebude z důvodu časového posunu (3 až 22 minut) možný. Z celého pobytu budou rovněž vysílány denní záznamy v podobě reality show. Nejen v souvislosti s tím se objevily názory, že projekt Mars One je pouze obchodním tahem, jedním z dalších příkladů hyenismu, na kterém se přiživují média.
„Každému, kdo projekt chvíli sledoval, je jasné, že úmysly Mars One jsou upřímné. Bohužel většina lidí si tyto informace nezjistí a jen šíří negativní dojmy, které razí bulvár a internetoví rozumbradové,“ říká Lucie, „Bas Lansdorp (zakladatel projektu) a široký tým profesionálů, kteří se na projektu podílí (včetně mnohých veteránů z NASA a vědců z velké škály oborů), by si zničili kariéru a pověst. Mají upřímný zájem na realizaci projektu a prosazení idejí a plánů tak, jak uvádějí.“
Bottom line: Jaký je váš názor na projekt Mars One?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist