Nebo prodavač, bavící se s kolegou na úkor předchozího zákazníka tak, abyste si vy rozmysleli, zda jej budete podobně nehorázně obtěžovat (což se mi nedávno stalo ve velmi luxusním obchodě s potravinami). S tím, že lidi práce, kterou se živí, nebaví, se ovšem můžeme setkat i mimo obory obchodu a služeb - jenom tam je to, ve styku s velkým množstvím zákazníků, nejvíce na očích.
Dlouhou dobu jsme si tento fenomén vysvětlovali tím, že jsme zkaženi komunistickou minulostí. Přispívá k tomu zejména srovnání se zeměmi na západ, ale třeba i na jih od nás - například v rakouských Alpách se s kyselým obličejem personálu setkáte v pohostinství pronikavě méně často než u nás, a to i tehdy, když narazíte mezi obsluhou na krajana. Nějakých pětadvacet let po konci komunismu bychom však s tímto vysvětlením vystačit neměli. Příčiny až tak důležité nejsou, mnohem důležitější je, zda je z tohoto stavu cesta ven.
Radost či uspokojení z práce jsou totiž důležité pro všechny zúčastněné. Nepochybně pro samotného majitele uspokojení z práce, ale i pro jeho kolegy, zaměstnavatele a zákazníky. Před nějakým časem na toto téma v Praze přednášel profesor Srikumar S. Rao - bylo velice zajímavé srovnávat entuziasmus vzdělaného amerického Inda s rozsáhlými manažerskými zkušenostmi se skeptickým výrazem českých manažerů. Štěstí v práci (či na pracovišti) je podle něj přímo motorem úspěchu jednotlivců i institucí.
První věc, kterou můžeme udělat pro radost v práci, je přesvědčit o zábavnosti toho, co děláme, sama sebe. Je až s podivem, o co si lidé v plném duševním zdraví dokážou vsugerovat. Tak například mě baví nejen práce s klienty, psaní či jiné intelektuální disciplíny, ale když na chalupě z lakoty rovnám ohnuté hřebíky, baví mě rovnat ohnuté hřebíky. Má to pochopitelně svá omezení. Jsem-li vegetariánem, nemá smysl vnucovat si představu, že mne baví dělat řezníka - v takovém případě je ovšem namístě změnit zaměstnání. A jsme-li pak v práci někomu také šéfy, máme ještě jeden důležitý úkol: abychom svým spolupracovníkům práci nezhnusili.
Samozřejmě že to, aby nás práce bavila, nestačí k tomu, abychom se sebou byli spokojeni. Pata a Mata jejich domácí kutění bavilo zcela evidentně, aniž bychom si je proto rádi pozvali domů jako instalatéry. Také výraz pana Krejčíře na fotografiích z jihoafrického exilu vyzařuje uspokojením nad smyslem jeho činění, aniž bychom proto želeli po jeho přítomnosti na českém pracovním či podnikatelském trhu. Radost z práce zkrátka není podmínkou postačující pro kvalitní výkon, ale má velmi blízko k podmínce nutné (výhradu ponechávám pro vysoce výkonné morouse). Věnujeme-li alespoň trochu mentální energie tomu, aby pro nás i pro ostatní byla práce i potěšením, nejspíš svět nezměníme. Ale úplně určitě tím nic nepokazíme.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist