Ivo Rittig, vlivný podnikatel a lobbista, měl až do čtvrtka celkem pohodlný život. Nic si nedělal z toho, že ho lidé označují za kmotra, většinu roku žil ve slunném Monaku a pro dopravu mezi svými domovy používal soukromý tryskáč. Nyní byl ale Rittig oficiálně obviněn z praní špinavých peněz v souvislosti s výrobou jízdenek pro pražský Dopravní podnik. Lobbista k tomu prohlásil jen to, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy.
Jméno kontroverzního podnikatele blízkého ODS bylo v poslední době zmiňováno často. Majitel obchodů s módou byl spojován například s neprůhlednými obchody v oblasti solární energie, ale i s pádem vlády Petra Nečase. Úzké vztahy měl se šéfkou Nečasova kabinetu Janou Nagyovou (nyní Nečasovou) a v souvislosti s červnovými událostmi přišel navštívit jeho dům protikorupční tým maskovaný kuklami a provedl domovní prohlídku.
Následně se Rittig bránil proti tvrzením, že je jeho činnost nelegální a protkaná korupčními praktikami. Později Nadační fond proti korupci zveřejnil na svých webových stránkách informaci, že Rittig stojí za kauzou předražené jízdenky Dopravního podniku hlavního města Prahy, za což byl nyní zadržen. Soud ale žalobu odmítl.
Omluvu Rittig požadoval například i po poslanci Zaorálkovi za jeho projev, při kterém byl lobbista označen za zloděje. Místopředseda ČSSD tehdy prohlásil: „V této zemi si prostě všichni lidé šuškají, že pánové Rittig, Janoušek a další jsou lupiči.“ Lubomír Zaorálek ho také přirovnal k legendárnímu mafiánovi Al Caponemu a vyřkl, že u něj a u Romana Janouška našla policie desítky kilogramů zlata a velké množství peněz. To ale Ivo Rittig zásadně odmítl.
Sedmnáct haléřů z každé jízdenky
Už loni bylo v souvislosti s kauzou předražených jízdenek obviněno několik lidí, mimo jiné i bývalý ředitel podniku Martin Dvořák. I přesto, že vyšetřovací orgány nejsou příliš sdílné, víme, že ve čtvrtek policie zadržela další čtyři osoby a mezi nimi i lobbistu Rittiga. Ve smlouvě firmy Neograph s Dopravním podnikem je podle Nadačního fondu proti korupci zmínka o tom, že se z každé prodané jízdenky odvede firmě Cokeville Assets sedmnáct haléřů.
Firma Cokeville Assets, která je registrována v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech, si prý peníze brala jako provizi za zprostředkování zakázky. Za tři roky, než došlo v roce 2011 k odstoupení od smlouvy, si tak společnost mohla vydělat desítky milionů, z toho velká část pravděpodobně šla na účet Rittigovi, který byl na firmu úzce napojen. Je ale dost dobře možné, že to není jediný čin, ze kterého bude lobbista obviněn.
Zatčení Rittiga vyvolalo různé reakce i mezi politiky. Někteří jsou si jeho vinou jistí, jiní ale varují před unáhlenými závěry. Například poslanec Marek Benda z ODS se nechal slyšet: „Jedna věc je někoho zatknout, druhá věc je postavit ho před soud a před soudem mu něco dokázat. Až bude toto hotovo, tak bych řekl, že policie něco splnila,“ a dodal, „zatýkání už jsme za poslední rok zažili, zejména od této party, poměrně hodně. Dost bez výsledků.“
Půjde Rittig znovu do vězení?
Na žádost státních zástupců neskončil lobbista ve vazbě, ale má zakázáno vycestovat, a navíc mu vzali i cestovní pas. Vypadá to tedy, že se do své rezidence v Monaku jen tak nepodívá. Zákaz nechápe jeho právnička Karolína Babáková. „Klient spolupracoval vždy dobře, dostavoval se na požádání do České republiky, takže k omezení jeho pohybu nevidím důvod. Nicméně je to lepší než vazba,“ okomentovala rozhodnutí právnička.
Pokud by Rittig hranice České republiky opustil, putoval by neprodleně do vazby. Monacký pas totiž nevlastní, žije tam jen na povolení k dlouhodobému pobytu. Vyšetřování by tedy mělo být po této stránce jednodušší. Se zkušenostmi s kauzami podobného typu ale nevíme, jak dlouho bude celý proces trvat, vždyť například David Rath strávil ve vazbě přes rok a půl.
Kdyby se vše u soudu prokázalo, hrozilo by Ivo Rittigovi až osm let ve vězení. Tam by se ale nepodíval poprvé, za komunismu už jednou odsouzen byl a ve vězení strávil přes čtyři roky. Osvobozen byl při amnestii prezidenta Václava Havla. Jeho přečinem tehdy bylo rozkrádání výdělku z prodejny, kde byl vedoucím.
Bottom line: Ovlivní zadržení Ivo Rittiga chod státu? Jak to, že důležité soudní procesy trvají u nás tak dlouho?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist