Přestože se některé novinky ukazují v předstihu už v neděli, pondělí je na Mobile World Congress v Barceloně tradičně nejrušnější den. Koná se nejvíce oznámení, představení a hlavních přednášek. Ty letošní, včetně Zuckovy tečky, jasně potvrzují propojování mobilního a internetového světa s výraznou převahou toho druhého. Postupný ústup operátorů ze slávy potvrzuje i plánované přejmenování veletrhu a vypuštění slova mobilní.

Markův sen a střet civilizací
Přesně podle očekávání se největší události stala přednáška Marka Zuckerberga, ve které fakticky vyhlásil valku tradičním operátorům. V novém světle se tak ukázalo i odpolední vystoupení zakladatele WhatsApp Jana Kouma, který prohlásil, že svou společnost vidí v oblasti utilit, jako je voda nebo elektřina. Oba se zjevně snaží změnit způsob komunikace na celé planetě a s kritickou masou uživatelů se jim to může podařit. A to i přes mrtvoly telekomunikačních skupin.

Jde tady navíc přímo o střet kultur. Zuckerberg má zjevně svůj sen, vizi propojit celý svět, která má být jeho odkazem. Bez ohledu na to, kolik bude stát. A to je něco, co korporace a jejich zaměstnanci zvyklí na podobná prohlášení jen v rámci PR pohádek, nejsou schopni chápat. Jasně se to ukázalo, když se ho moderátor opakovaně ptal, jaký má byznysmodel a hloučky v hledišti souhlasně přikyvovaly. Naopak zděšené ticho zavládlo, když je Mark ujistil, že na tom bude klidně prodělávat, ale základní služby by měly mít všichni opravdu zdarma.

Mírný pokrok v rámci možnosti
Samsung také večer ukázal novou vlajkovou loď Galaxy S5. Kolega to přesně vystihl tak, že se v něm dají najít všechna drobná vylepšení nových modelů, kterými výrobci zaplavili celé výstaviště. Zvláště se snaží být vidět čínský Huawei, který zaplavil doslova celé město. Stánek má i na hlavním náměstí. Revoluce se ale nikde nekoná.

Velkou pozornost mají i chytré hodinky a náramky s biometrickými senzory. Každý musí mít svůj, všechny ale umí zatím to samé. Měří tlak, spálené kalorie a další věci vhodné spíše na fitness. Skutečné wearables, nositelná zařízení, pro každého na každý den, tady ještě nejsou.

Co tady je po roce naopak znovu, jsou pokusy Firefoxu a Ubuntu o vlastní mobilní operační systém. Přes oznámení levného mobilu za 25 dolarů od Mozilly nedoznal samotný software na první vyzkoušení zásadní vylepšení.

Trojský kůň Microsoftu?
Pěkně vyladěná je nová Nokia s Androidem. S cenou kolem tří tisíc by to mohl být trhák i v Česku. Zásadní otázka ale je, jestli je to už Microsoft, nebo ještě Nokia? V prvním případě by se na první pohled nesmyslný tah mohl ukázat jako geniální cesta jak se nabourat do dominantního ekosystému. Telefon má základní služby Googlu nahrazené těmi od Microsoftu a Nokie a připomíná Windows 8 Phone. Mohlo by tak jít o cestu, jak levně oslovit velkou masu zákazníků a nepodříznout si vlastní systém, protože Android je na rozdíl od WP v základní verzi zdarma a platí se právě za služby.

Jenže to vypadá spíše na druhou možnost. Mluví se dokonce o naschválu Stevena Elopa. Uvidíme, co se stane po reálném převzetí Nokie, které se očekává do konce prvního čtvrtletí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist