Chcete při svých zahraničních studiích poznat zajímavé mladé tváře? Zapojte se do univerzitních klubů, radí samotní studenti. Můžete tak potkat nejen spoustu lidí s podobnými zájmy, ale rovněž například získat potenciální nabídku práce u firem, které se na akcích klubů prezentují.

Na mnoha vysokých školách ve Velké Británii fungují tzv. societies, tedy vysokoškolské kluby či společenství, které sdružují studenty se společnými zájmy a umožňují jim seznámit se s novými lidmi a vytvořit si spoustu nových zážitků.

Pro vstup stačí zpravidla zaplatit drobný členský příspěvek, pokud je to vyžadováno, a pak už se můžete účastnit všech aktivit, které kluby pořádají. Členství nejsou nijak závazná, lze kdykoliv odejít, stejně tak jako se třeba přihlásit do vedení klubu.

Někteří členové The Student Times si zvolili pro své studium právě Spojené království a societies navštěvují. Co školy svým studentům nabízí?

 

Natálie Vaverková (místopředsedkyně představenstva TST, studentka práv na škole King’s College London)

Jsem členkou Law Society, Bar Society a Mooting Society. Law Society je na každé univerzitě a členy je asi většina studentů práv. U nás se Law Society zabývá hlavně organizováním akcí a workshopů s právnickými firmami. Přicházejí na ně firemní pracovníci, kteří svou firmu představí, dávají nám tipy na přihlášky, následuje neformální drink a networking. Podle mě je škoda, že se spolek více nezabývá akademií, ale je to kvůli tomu, že už od prvního semestru v prváku hodně lidí řeší, kam chce jít po škole a hlásí se do firem, protože je obrovská konkurence.

Bar Society organizuje mooty (cvičné soudní procesy, kde studenti obhajují určitou stranu ve fiktivním právním případě) a opět nás spojuje s barristry (ti, co obhajují u soudu).

Celkově je členství docela anonymní, nescházíme se každý týden. Každý jen čas od času jde na akci, která ho zajímá. Vše je organizované studenty druhých a třetích ročníků.

 

Petr Peřina (bývalý editor The Student Times, student Glasgow University, oboru Business & Management)

Podstatou klubu je vždy sdružit studenty s podobnými zájmy a případně jim nějak pomoci a nabídnout jim něco, co pro ně má hodnotu – workshopy o teamworku, prezentačních dovednostech, prezentace zaměstnavatelů, kteří nabízejí práci studentům ihned po škole, pohovory nanečisto atd.

Například University Business club, ve kterém jsem v boardu, pořádá schůzky s místními zaměstnavateli, kteří nás učí, jak správně prezentovat (a současně si tím dělají reklamu). Trading and Investement club každý týden organizuje vzdělávací hodiny o investování a bankovnictví.

Kluby většinou pořádají různé akce a je už jen na vás, kterých z nich se zúčastníte, členstvím se k ničemu nezavazuji. Členem klubu se stane každý, kdo zaplatí příspěvek, jenž zpravidla činí pět liber na rok. Výběrem musí projít pouze ti, kteří se chtějí podílet na chodu spolku – ti jsou voleni.

Loni jsem navštěvoval spolky 2-3x týdně, letos spíše jednou za týden. Nemám už tolik času, a tak si vybírám, který event za to stojí. Velké spolky organizují eventy nejméně jednou týdně, takže je z čeho vybírat.

Našli byste zde například i spolky lyžařů, kteří společně jezdí o víkendech na hory, dá se najít prakticky všechno. Touto cestou jsem poznal spoustu zajímavých lidí, proto bych všem doporučil se do podobných aktivit zapojit.

 

Barbora Goláňová (externistka The Student Times, studentka University of Cambridge, obor Politologie, Psychologie a Sociologie)

Jsem členkou Queen's College Contemporary Dance Society, Ballet Clubu a jsem prezidentkou Cambridge University Czech and Slovak Society.

O fungujících spolcích jsem se informovala na každoročním veletrhu všech společností na univerzitě, který se koná začátkem školního roku.

V tanečních společnostech se učíme tancovat a připravujeme představení (v Contemporary Dance Society), ve spolku českých a slovenských studentů se snažíme scházet a pořádat společné akce. Taneční spolky jsou placené, československý spolek nikoli.

Kluby navštěvuji proto, že mi přináší zábavu, možnost se zlepšit v tanci, poznat nové lidi, setkávat se s Čechy a Slováky v Cambridge. Klubů zde existují stovky, od sportovních až po čajové a sýrové, jazykové, národní, umělecké, orchestry apod.


 

 Bottom line: Líbí se vám představa societies? Tak proč nezačít na vaší škole či univerzitě?



Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist