Od cca 13:15 hodin byl naplánován pracovní oběd všech přítomných zástupců členských států EU, po jehož skončení následovala tisková konference, na které stálý předseda Evropské rady Herman Van Rompuy představil závěry mimořádného summitu.
S čím odjeli Češi na summit?
Česká republika prostřednictvím premiéra Bohuslava Sobotky na summitu hájila diplomatické řešení situace: „… jsme připraveni podpořit jasné vyjádření vůči tomu, co se odehrává na Ukrajině, co se odehrává na Krymu. Jsme připraveni podpořit respektování integrity Ukrajiny, její nezávislosti a podpořit respektování mezinárodního práva.“ Sobotka dále uvedl, že česká pozice je otevřena diskusi „… o tom, jaká je a bude adekvátní reakce Evropské unie na současné a budoucí chování Ruska v této věci.“ Nicméně ve věci plošných ekonomických sankcí vůči Rusku zaujal spíše zdrženlivý postoj, neboť kvůli propojenosti evropské a ruské ekonomiky by mohlo dojít k poškození i na straně České republiky či Evropské unie.
Premiér Bohuslav Sobotka a Herman van Rompuy na včerejším summitu EU. Zdroj: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu
Situace na Ukrajině je krizí celé Evropy
Ukrajinský premiér Jaceňuk se po jednání s lídry členských států Evropské unie na tiskové konferenci v Bruselu uvedl, že „Ukrajinská vláda je odhodlána podepsat asociační dohodu s EU. Jsme připraveni tuto smlouvu podepsat, jakmile to bude možné. Jsme vděční našim evropským partnerům za finanční pomoc, kterou Ukrajině nabídli, protože naléhavě potřebujeme stabilizovat naši ekonomickou situaci.” Ukrajinský premiér označil tuto ekonomickou, politickou a vojenskou krizi nejen za ukrajinsko-ruský konflikt, ale konflikt celé Evropy. Jaceňuk dále vyzval Rusko, aby se začalo chovat podle mezinárodního práva a stáhlo své jednotky z ukrajinského území a neodvolávalo se na nelegitimní tzv. Krymskou vládu.
Závěry summitu
Mimořádné zasedání Evropské rady hostilo v první části jednání ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka, přičemž společným úsilím celého jednání bylo nalézt řešení vleklé krize na Ukrajině výhradně za pomoci politických a diplomatických, tedy zcela mírových prostředků. Cílem úsilí je zejména zachování ukrajinské nezávislosti, územní celistvosti a zabránění vměšování Ruska do jejích vnitřních záležitostí.
Catherine Ashtonová, Herman van Rompuy, Arsenij Jaceňuk a José Manuel Barroso na včerejším summitu EU. Zdroj: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu
V odpovědi na eskalující události na Ukrajině, se členské státy EU, které jsou zároveň členy skupiny G8 – skupiny nejrozvinutějších států světa, rozhodly odstoupit od příprav na červnové setkání této skupiny v ruském Soči. Dále Evropská komise nabídla sérii zejména hospodářských a finančních opatření. Nabízený finanční balíček může dosáhnout nejméně 11 miliard euro v následujících letech a pomoc bude cílena na podporu ekonomických a politických reforem a stabilizaci ekonomické situace na Ukrajině. Rada EU navíc rozhodla o sankcích v podobě zmrazení veškerých finančních prostředků a hospodářských zdrojů osob, subjektů a orgánů, jež jsou zodpovědné za zpronevěru ukrajinských státních prostředků a porušování lidských práv na Ukrajině.
Závěry summitu na úvod vyjádřily obdiv k obyvatelům Ukrajiny, kteří v posledních měsících a týdnech dokazují svou odvahu a nezdolnost. Zároveň důrazně vyzvaly Ruskou federaci, aby její ozbrojené síly okamžitě opustily svá stanoviště v regionu v souladu s mezinárodními smlouvami. Účastníci summitu ER dále zdůraznili, že řešení krize na Ukrajině musí respektovat územní integritu, suverenitu a nezávislost Ukrajiny stejně jako mezinárodní standardy. Proto je rozhodnutí o budoucnosti teritoria skrze referendum Autonomní Krymské republiky považováno za nelegální a odporující ukrajinské ústavě.
Evropská rada nabídla platformu Evropské unie k vedení otevřeného dialogu mezi Ukrajinou a Ruskem, jež jsou pro ni důležité. Evropská unie se zúčastní multilaterálního mechanismu v podobě kontaktní a koordinační skupiny k deeskalaci současné situace a budování důvěry mezi oběma stranami konfliktu. Cílem této skupiny bude dohled nad územní integritou a svrchovaností Ukrajiny, ochrana obyvatel a práv menšin, pomoc s přípravou spravedlivých a svobodných voleb a monitorování toho, jak jsou vzájemné dohody a závazky obou stran uváděny do praxe.
Angela Merkelová při příjezdu. Zdroj: http://tvnewsroom.consilium.europa.eu
Evropská rada s vědomím, že vzájemný vztah EU s Ruskou federací za účelem dosahování společných zájmů a současného respektování mezinárodních závazků musí být obnoven, potvrdila již dříve zmíněné sankce vůči Rusku: pozastavení bilaterálního vyjednávání o vízech a nové dohodě i rozhodnutí dotyčných členů EU až do odvolání pozastavit přípravy a svou účast na summitu G8. Uvítala zmražení financí osob zodpovědných za zpronevěru ukrajinských státních prostředků a nabídla okamžitou humanitární pomoc. V případě, že v nejbližších dnech nebude zahájeno jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a nedojde tedy v krátké době k žádoucím výsledkům, přistoupí Evropská unie k dalším opatřením, jako jsou zákazy cestování, zmražení majetku či zrušení summitu EU-Rusko. Jakékoli kroky Ruska, které povedou k další eskalaci situace, vážně poškodí jeho vztah nejen k EU jako celku, ale i k jednotlivým členským zemím, zejména v oblasti hospodářské spolupráce.
Evropská rada zavázala Unii ve spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem k významné finanční podpoře Ukrajiny. Ukrajina však musí okamžitě zahájit ambiciózní strukturální reformy včetně boje proti korupci a boje za zvýšení transparentnosti.
Čelní představitelé členských států na Evropské radě zdůraznili i důležitost energetiky a energetické bezpečnosti pro vnější vztahy Unie s tím, že vyzvali k efektivní a konzistentní implementaci tzv. Třetího energetického balíčku v prostoru evropského energetického trhu a slíbili Ukrajině pomoc se zajištěním dodávek energie jak diverzifikací, tak i zvyšováním energetické účinnosti a propojení s EU.
Na závěr Evropská rada prohlásila, že asociační dohody s Gruzií a Moldavskem z listopadového jednání ve Vilniusu o zónách volného obchodu s EU budou podepsány nejpozději do konce srpna 2014, zatímco politické kapitoly z asociační dohody s Ukrajinou jako priorita budou podepsány ještě před květnovými volbami na Ukrajině. Cílem EU je politické přidružení a ekonomická integrace s těmito zeměmi.
Zdroje:
ČSSDtelevize, vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky k české pozici před summitem ER
http://www.youtube.com/watch?v=E9bqiRSNcV8#t=15
Press Conference of the Prime Minister of Ukraine 06/03/2014
European Commission’s Support to Ukraine
http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-14-159_en.htm?locale=en
European Commission: Remarks by President Barroso on Ukraine 05/03/2014
http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-14-184_en.htm
Meeting of EU Heads of State or Government on Ukraine 05/03/2014
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_Data/docs/pressdata/en/ec/141327.pdf
Council of the EU: EU freezes misappropriated Ukrainian state funds 05/03/2014
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_Data/docs/pressdata/EN/foraff/141324.pdf
Remarks by President of the European Council Herman Van Rompuy following the extraordinary meeting of EU Heads of State or Government on Ukraine
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/141373.pdf
Statement of the Heads of State or Government on Ukraine
http://www.consilium.europa.eu/uedocs/cms_data/docs/pressdata/en/ec/141372.pdf
Jitka Hofbauerová je externí spolupracovnicí think-tanku Evropské hodnoty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist