Při návštěvě papíren v Litovli se prezident Miloš Zeman vyjádřil, že by politika dodržování lidských práv neměla ohrožovat export, zvláště pak na nově se otvírajících trzích jako jsou ty na Středním východě v Uzbekistánu a výhledově i v Íránu. Podle prezidenta by si měla Česká republika uvědomit, že má 9% nezaměstnanost a export podpořit. Bojkot není efektivním řešením nedodržování lidských práv, důležité je se státníky jednat. Za svůj postoj sklidil kritiku především ze strany TOP09.
"Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice v Uzbekistánu, ale i v dalších zemích, jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv a která ve skutečnosti vede k tomu, že když k nám tito lidé nepřijedou, konkrétně uzbecký prezident Islam Karimov, tak my nemáme možnost jim říct do očí svůj názor na lidská práva," uvedl Zeman pro ČTK.
Karimov měl do Česka přijet na návštěvu 20. února, ale nakonec požádal o odklad. Z jednání s Karimovem se omluvil premiér Bohuslav Sobotka, ministři i vedení hlavního města. Proti jeho příjezdu také protestovaly některé nevládní organizace, podle kterých je Karimov diktátor.
Zeman následně vzkázal přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka: „Říkal jsem, že pro ochranu lidských práv v těchto zemích je daleko důležitější, když s jejich vedoucími státníky mluvíte, než když je bojkotujete. Už několikrát jsem uváděl příklad Fidela Castra, který byl 40 let bojkotován a 40 let byl na Kubě diktátorem, jako důkaz pro to, že bojkot diktaturu neoslabuje, ale naopak posiluje."
Karimov je považován za nejhoršího současného diktátora na světě. Bývalý britský velvyslanec Craig Murray několikrát upozornil na to, že je v Uzbekistánu vysoká korupce a také často dochází k porušování lidských práv. Mluví se o mučení, cenzuře a falšování voleb.
České firmy mohou kvůli politice dodržování lidských práv přijít o možnosti exportu
Prezident Zeman si myslí, že české firmy kvůli politice dodržování lidských práv mohou přijít o možnosti exportovat do některých východních zemí, jako je Uzbekistán nebo třeba Írán.
Na Zemanova prohlášení se ihned snesla kritika, a to převážně ze strany TOP09. "Doporučil bych mu, aby strávil měsíc v íránským či uzbeckým vězení, aby aspoň tušil, o čem kecá. To jsou kecy, které nám namlouvají, že to škodí. Když máme dobré zboží, tak si to lidi kupují, když nemáme, tak se vymlouvají, že je to kvůli naší zahraniční politice," řekl pro ČTK exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Kritiku sklidil Zeman také od Miroslava Kalouska, podle kterého si Česko drží mezinárodní autoritu hlavně díky obhajobě lidských práv. O toto postavení se podle něj zasloužil hlavně bývalý prezident Václav Havel, ale také Karel Schwarzenberg.
K postoji prezidenta se vyjádřil následovně: „V okamžiku, kdy na tuto svou prioritu rezignujeme, nebudeme mít nic, nebudeme mít ani prestiž, ani proexportní aktivity, pouze servilitu pana prezidenta Zemana vůči diktátorům, které obdivuje. To není hodnota, kterou bychom mohli prodávat.“
TOP09 však nebyla jediná, která prezidentova slova nepřijala. Kritika se ozvala i ze strany ČSSD. "Ochrana lidských práv a obchod nemohou být viděny jako odporující si hodnoty. Lidská práva jsou univerzální. Není možné vnímat hodnotu lidského života a lidské důstojnosti zeměpisně odlišně," řekl ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.
„Práva jako demokracii ale nejde vyvážet. Takže jejich podpora má taktický rozměr - podobně obchodní diplomacie, ve které nelze vyklízet pole z nějakých metafyzických důvodů," prohlásil místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Lidská práva jsou podle něj jedna jediná, univerzální a nelze je chápat jinak jen proto, že člověk pochází z jiné země nebo kultury.
Lidská práva jsou univerzální
K nastalé situaci se vyjádřil i vůdce hnutí Úsvit Tomio Okamura. Ten se Zemanem do jisté míry souhlasí. „Lidská práva bychom hájit měli, ovšem faktem je, že zatímco my bojujeme za lidská práva a přicházíme o byznys, ostatní takzvané demokracie se perou o zakázky, o které my přijdeme, bez ohledu na režim. Navíc to, že některé země porušují lidská práva, neznamená, že s nimi musíme přerušit obchodní či politické styky - oteplení v ČSSR v minulosti přinesla mimo jiné i větší komunikace západních zemí s ČSSR,“ řekl pro ČTK.
Zeman při nedávné návštěvě papíren Paper Mill Holding z Litovle ujistil vedení firmy o tom, že jakožto prezident České republiky bude usilovat o vyvážený postoj ČR k nově otevíraným trhům, převážně v Asii. „Protože jestliže exportujete 98 procent produkce, tak jste pochopitelně závislí na tom, jak nás tyto trhy budou přijímat, jaké budou úvěry, jaké budou ceny a koneckonců jaké budou vaše výdělky," řekl Zeman v papírnách.
Paper Mill Holding v Uzbekistánu investují do místní papírny Angren Pack. Podle informací ČTK se dosud jednalo o částku 160 milionů korun a dalších 100 milionů chtějí investovat v letošním roce. David Dostál, spolumajitel firmy, řekl, že investice závisí mimo jiné i na schválení uzbecké vlády, která má minoritní podíl v papírnách.
Vláda podle něj byla investicím nakloněná, a proto nyní doufá, že nepříznivé okolnosti, které provázely chystanou návštěvu, nebudou mít negativní dopad na jejich spolupráci.
Prezident Zeman to nutně nemusel myslet až tak špatně, ale nelze než souhlasit s Miroslavem Kalouskem (TOP09). Česká republika by se měla držet svého postavení mezinárodní autority obhajující lidská práva a neměla by se politicky spojovat s nedemokratickými státy, které lidská práva porušují. To České republice může jen uškodit.
Bottom line: Někteří politici tvrdí, že obhajobu lidských práv i obchod lze spojit. Je to podle vás správná volba?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist