Aukce frekvencí pro sítě čtvrté generace byla loni pod taktovkou Českého telekomunikačního úřadu završena a licence rozděleny mezi tři stávající hráče T-Mobile, O2 a Vodafone. Zároveň na trhu dochází k dalším živelným změnám. Přibývají virtuální operátoři a zákazník, naše známá Julie, je zahlcen výhodnými nabídkami a digitálními hračkami budoucnosti, která se odehrává již dnes. A pro operátory, Oldu, Tomáše a především Vaška vyvstává další zajímavá otázka: Bude výstavba sítí čtvrté generace vůbec ziskový projekt? Neukousnou si virtuální operátoři příliš velký kus tržního koláče?

Vezměme to pěkně po pořádku. To co nyní zuří v oboru telekomunikací je Dokonalá bouře. Ve stejnojmenném filmu mohla krasavce George Clooneyho kdykoliv před utonutím na moři zachránit klapka režiséra. Operátoři ve většině zemí v Evropě se ale musí potýkat s reálnou hrozbou. Jejich příjmy při nejlepším stagnují, ale spíše klesají, neboť jejich hlavní produkt – obyčejné mobilní volání – se stal komoditou a typicky se prodává systémem „Sněz, co můžeš“ za jedny peníze. Na druhou stranu ohromným tempem roste zájem o mobilní internet a tím pádem o datový provoz v mobilních sítích, který stoupá exponenciálně. To nutí operátory investovat do údržby a navyšování kapacity sítí, zatím ovšem bez odpovídajícího nárůstu příjmů. To vytváří onu „dokonalou bouři“ s velkým tlakem na ziskové marže, a to i bez existence virtuálních operátorů.

Kdy nastane Bod zlomu? Filmový Keanu Reeves si ve své surfařské roli musel troufnout na ty největší vlny, aby ho nalezl. Domnívám se, že bod zlomu v telekomunikačním oboru nastane ve chvíli, kdy se objemy příjmů z mobilního internetu vyrovnají těm z obyčejného volání a textových zpráv, tj. jejich poměr bude 50:50. Tento bod zlomu má do tří let nastat například v Německu a ve Švédsku. Aby ho dosáhli, a nedošlo k pouhému poklesu celkových příjmů, operátoři si budou muset troufnout účtovat za datové služby v závislosti na objemu nebo kvalitě provozu. To znamená opustit model „Sněz, co můžeš“ a rozlišovat různé úrovně kvality služby pod různými cenami pro různé segmenty zákazníků. Lepšímu zacílení vznik virtuálních operátorů ve skutečnosti napomáhá.

Je si česká Julie připravena připlatit? Zde se nabízí paralela s Julií Roberts and Richardem Gerem, což je film, na jehož název si prostě nevzpomenu, i přesto, že se na něj každý rok dívám.

Podle loňského výzkumu Accenture by téměř 70 % českých uživatelů mobilního internetu bylo ochotno si připlatit průměrně o 50 korun měsíčně navíc, pokud by za to obdrželi až desetinásobně rychlejší mobilní internet než mají dnes. Budou též mnohem více využívat volání přes Skype, Viber, či Facetime, používat mobilní platby, navigace, streamování hudby či videa a další aplikace využívající mobilní přenos dat. Tím přispějí k dosažení onoho bodu zlomu.

Návratnost investice do sítí čtvrté generace bude záviset na několika klíčových faktorech:

  • Rychlost dosažení dostatečného pokrytí
  • Rychlost přechodu zákazníků na mobilní zařízení, které technologii 4G umí využít
  • Schopnost operátorů efektivně sdílet náklady na výstavbu a provoz sítí
  • Schopnost operátorů a dalších hráčů připravit produkty a služby, které využijí a ještě zvýší stále rostoucí poptávku po mobilních datových službách

Věřím, že i když se jedná o náš český – prý jen – rybník, operátoři v něm přesto naleznou Poklad na stříbrném jezeře. A Julie? Ta už nebude muset stále čekat na Signál.

 

Příští téma: sociální sítě a lidský mozek.
Budu sledovat, zda-li se mi na tomto článku sejde více než 150 „lajků“. Číslo 150 bude hrát v tématu o sociálních sítích důležitou roli a – malá nápověda – nebude se jednat o telefonní číslo na hasiče a ani o trojnásobně dlouhou verzi filmu 50x a stále poprvé.