Dnešní svět je velmi proměnlivý. Pracovat v jediné společnosti celý život už není příliš běžné. Větší flexibilita s sebou na druhou stranu přináší větší nejistotu, protože naše budoucnost je mnohem méně předvídatelná a stabilní.

Jak se tedy zorientovat ve všech příležitostech, které nám okolní svět nabízí? Kariérové poradenství usnadňuje lidem rozhodování ve zlomových situacích, podpoří znalost sebe sama, tedy především silných stránek, a nasměruje je ke kariérní volbě, která nejlépe odpovídá jejich představám. Zdaleka ale nejde jen o tzv. první volbu povolání, určenou pro budoucí absolventy škol. Rozhodování o profesi nás totiž provází po celý život. Někdy měníme “jen” zaměstnavatele, někdy náplň práce či obor a jindy samotnou formu zaměstnání (například odcházíme na “volnou nohu” a zahajujeme podnikání).


Pro koho je kariérové poradenství určeno

Na začátku profesní dráhy pomáhá s rozhodováním žákům a studentům na školách. Zásadní roli má samozřejmě v životě lidí, kteří se aktuálně potýkají s nezaměstnaností. Ale velmi pomáhá i lidem, kteří prochází nějakou změnou (např. připravují se na návrat po rodičovské dovolené, stěhují se, rozhodnou se více věnovat svým koníčkům, pečují o osobu blízkou nebo potřebují dočasně “přibrzdit”).

Poradenství však může hodně přinést také člověku s bohatými pracovními zkušenostmi. Kariérní růst totiž nemusíme chápat jen jako posun po pomyslném žebříčku v hierarchii firmy. Jde i o rozvoj směrem “do šířky”, tedy obohacování se o nové zkušenosti při současném hledání rovnováhy mezi pracovním a osobním životem.


O co se můžeme při rozhodování opřít

Základy můžeme stavět na důkladném sebepoznání. Každý z nás se totiž rodí s unikátním souborem silných stránek, které nás předurčují k velké řadě různých povolání. A i když si to neuvědomujeme, silných stránek máme pěknou řádku. Některé silné stránky postupně rozvíjíme, leccos trénujeme praxí. Důležité je, abychom je znali dobře a pracovali s nimi vědomě. Až totiž přijde čas rozhodování, můžeme se vrátit ke svému “seznamu silných stránek”, vyhodnotit vlastní posun a popřemýšlet, kde jinde ještě mohou uplatnit svou jedinečnost.

Pokud nové povolání vychází z toho, co již umíme, je to určitě vhodnější cesta, než stavět “na zelené louce”, tedy rekvalifikovat se na zcela odlišné povolání a začínat znovu od nuly. Kariéra je totiž jako stavebnice Lego - stačí některé kostičky přesunout a některé doplnit, nemusíte je všechny vyhodit a kupovat nové.

Kdy, co a jak rozvíjet, pro jaká povolání se hodíme, jaké jsou požadavky okolního světa a jaké jsou naše potřeby - to jsou právě témata, se kterými pracuje kariérový poradce. V rámci poradenského procesu pomáhá svým klientům pomocí zážitkových technik, kreativních pomůcek a dobře mířených otázek ujasnit si, jaké jsou jejich možnosti, které povolání je to pravé a co pro dosažení svého cíle budou muset udělat.

 

Co řešíme na konzultacích nejčastěji?

Každý klient je v trochu jiné situaci. Někdo si potřebuje ujasnit, jakou cestou se vydat a někdo má naopak zcela jasnou představu, ale neví, jak se k zaměstnání svých snů dostat. Většina lidí k nám přichází se zdánlivě jasnou zakázkou: chci práci. Co mne na poradenství fascinuje je to, že po relativně krátké práci s klientem docházíme společně k odhalení jádra problému - proč vlastně klient není spokojen nebo proč se mu nedaří. Teprve pak můžeme společně pojmenovat cíl, ke kterému klient směřuje a naplánovat cestu, která k němu vede.

 

www.ekscr.cz

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist