Co je normální? Kde jsou hranice mezi dobrým a špatným? Staví je společnost nebo jednotlivec? Na podobné otázky bude odpovídat SHE-MON, který působí v pražském piercingovém a tetovacím studiu Hell. Diskuze týkající se úprav těla se uskuteční 2. dubna v Baťově institutu jako součást festivalu Skrz prsty. Tento studentský projekt se snaží kontroverzní cestou otevřít debatu o tématech, před kterými mnozí zavírají oči.
„Jsem rád, že mi projekt umožní konfrontovat mé názory s přístupy ostatních lidí, které podobné otázky pojímají z jiné perspektivy,“ uvedl SHE-MON, který se specializuje na těžké modifikace, jako jsou implantáty, rozštěpení jazyka, rohy, elfí uši a další. Dva póly budou v tomto případě představovat fyzické modifikace a plastické operace.
Proč jste souhlasil s účastí v debatách?
V zásadě ze dvou důvodů. Za prvé doufám, že mi Skrz prsty umožní prezentovat tělesné modifikace nejen jako módní fenomén, ale především jako určitý způsob sebeidentifikace a tematizace tělesnosti a jejího prožitku. A za druhé jsem rád, že mi projekt umožní konfrontovat mé názory s přístupy ostatních lidí, které podobné otázky pojímají z jiné perspektivy.
Co se vám na tomto festivalu líbí?
Především otevřenost, s níž k problematice organizátoři přistupují, která se ovšem nerozplývá do bezbřehé neurčitosti, ale udržuje si jasnou perspektivu.
Myslíte si, že festival dokáže změnit pohled lidí na vybraná témata?
Myslím si, že změna společenského povědomí o jakémkoliv tématu je daleko složitější a komplikovanější proces, než aby ji mohl způsobit jediný festival. A mně o to ani nejde. Doufám ale, že alespoň inspiruje určité jednotlivce k hlubšímu náhledu na témata, o nichž se budeme bavit.
Jak se na debatu připravujete?
Pořadatelé akce mne požádali o co nejosobnější přístup, takže se budu prostě snažit chápání tělesných modifikací doložit osobní zkušeností, a ne filozofickými, historickými, sociologickými či estetickými poznatky. Můžu jen doufat, že se s diskutujícími co nejlépe vzájemně pochopíme.
V debatě bude srovnávána fyzická modifikace a plastická operace. Jakým způsobem chcete téma uchopit?
To netuším. Jde o to, jak téma uchopí moji partneři v diskusi. S tělesnými modifikacemi (raději než „fyzické modifikace“ užívám tento termín, který má v naší subkultuře dlouhou tradici a specifický význam) lze plastickou chirurgii srovnávat jen v některých aspektech a jde o to, ke kterým se dostaneme. Obecně však proti plastické chirurgii nic nemám. Mým oblíbeným zákrokem je operace vbočeného palce.
Lidé jsou často povrchně pohoršeni
Krása, která je nejčastěji důvodem úpravy těla, je subjektivní termín. Jak se ke kráse a obecně tématu estetična stavíte vy?
Předně: nesouhlasím s tím, že by vkus byl nějak zásadně subjektivní. Každá doba a společnost má poměrně pevně fixovanou soustavu estetických norem, v jejichž rámci jsou individuální odchylky relativně minimální. Krása rozhodně není ani nejčastějším důvodem pro úpravu těla. Zdá se mi, že prim v tomto případě vedou lékařské důvody. Navíc od poloviny dvacátého století i v módě začíná hrát čím dál větší význam ošklivost.
S jakou nejčastější kritikou se setkáváte?
Nejčastěji je to obyčejné povrchní pohoršení nad tím, jak vypadám.
A jak jí čelíte?
Ironií.
Proč si podle vás lidé zkrášlující prvky jako skarifikace, piercingy a podobné, nechávají na svém těle vytvořit?
Pokud považujete tyto techniky za „zkrašlovací prvky“, potom si je lidé dělají pro to, aby byli krásnější. Vedle tohoto důvodu existuje však i mnoho jiných: spirituální, sebeidentifikační, erotické, umělecké, provokativní atd. Plně respektuji důvody ze všech možných oblastí. Vadí mi pouze některé konkrétní důvody. Například většinu happeningů 60. let považuji za naprosto hloupé, obdivuji ale Benoîtovo Vykonání závěti Markýze de Sade z roku 1959.
Rozmlouváte zákazníkům nějaké úpravy, nebo vždy splníte jakákoli přání?
Ať už se jedná o těžké či lehké modifikace, vždy zákazníkovi vysvětlím všechna rizika spjatá se zákrokem. Pokud vidím, že je adekvátně pochopil a bere je v úvahu, rozhodnutí nechávám na něm.
Jsem rád, že se budu podílet na diskuzi
Kdo bude vaším partnerem v diskuzi na festivalu Skrz prsty?
Zatím přesně nevím. Organizátoři festivalu Skrz Prsty mluvili o někom, kdo se zabývá plastickými operacemi.
Jakým způsobem budete vaše téma prezentovat? V nabídce festivalu organizátoři uvádí divadelní představení, diskuze, vlastní filmovou produkci a dokumenty.
V případě téma „Fyzické modifikace vs. plastické operace“ půjde o krátkou přednášku a diskuzi.
Jeden z hlavních cílů festivalu je „přimět lidi přemýšlet.“Jak ale ověříte, zda jste ovlivnili návštěvníky festivalu?
Přimět někoho „přemýšlet“ a někoho „ovlivnit“ jsou dvě rozdílné věci. Nechci nikomu vnucovat své názory, někoho ovlivňovat. Chci jenom předložit jisté zkušenosti a argumenty způsobem, který může někoho inspirovat k tomu, aby pro sebe dané téma formuloval nově. To samé však očekávám od publika. Snad mi i oni dopomohou k tomu, abych odhalil v tématu tělesných modifikací nové souvislosti také pro sebe. Diskuze jako dialog by měla být vždy vzájemně obohacující. A jak to ověřím? Právě v diskuzi samotné poznám, zda jsme se vzájemně pochopili.
Co chcete účastí na tomto festivalu změnit?
Jak už jsem naznačil, účastí na tomto festivalu mi nejde o nějakou zásadní změnu. Jsem rád, že budu mít jako řečník možnost podílet se na zajímavé diskuzi. Snad odhalí a pomůže hlouběji nebo třeba i zcela nově nahlédnout a pochopit otázky, o nichž budeme diskutovat, a to ne jenom publiku, ale i mně.
Bottom line: Jaký je váš názor na fyzické modifikace? Je to zkrášlující prvek, projev názoru nebo jen snaha odlišit se?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist