Zpracováním dat z veřejných webů se ve firmě Datlab živíme, jejich výpadky jsou bohužel na denním pořádku. Služba veřejnosti tak poměrně trpí. Rozhodli jsme se na problém upozornit, a tak už půl roku měříme výpadky webů ministerstev, krajů a různých veřejných registrů. Využíváme k tomu monitoring společnosti SuperNetwork, který se jednoduše každých 10 minut na webovou stránku "podívá" a zkontroluje, jestli funguje.

Výsledek? Nejhůře dopadl systém datových schránek, další desítka webů se však pohybuje pod dostupností 99.5 %, což je dlouhodobě nepřijatelná hodnota. V byznysu je už 99.9 % poměrně špatných - samozřejmě záleží na typu služby a časech výpadků.

Víkendová údržba firemního agendového systému je v pořádku, odstávka internetového bankovnictví ve dvě ráno také - nedochází-li k ní často. U webů, které mají sloužit široké veřejnosti, by ale k delším výpadkům a odstávkám docházet nemělo. Kompletní výsledky si můžete prohlédnout ve vizualizaci, kterou nad našimi daty vytvořili kolegové z datové sekce serveru IHNED.cz:

Dlouhodobá (ne)dostupnost webů státní správy

Váš prohlížeč je bohužel zastaralý a nepodporuje interaktivní vizualizace. Doporučujeme jej aktualizovat, stáhnout jiný nebo použít Google Chrome Frame – na to nepotřebujete souhlas IT oddělení :-)

Špatná čísla u systému datových schránek jsou způsobena právě pravidelnými odstávkami - systém se jednou za měsíc vypne na plných dvacet hodin, jinak je naopak jeho dostupnost velmi dobrá. Podobně webu volby.cz výrazně poklesne spolehlivost každý víkend. Jinak jsou na tom další systémy - Portál veřejné správy, registr firem ARES nebo Věstník veřejných zakázek naopak trpí dlouhodobou nestabilitou, kdy dochází k drobnějším výpadkům prakticky denně. Kvalita poskytované služby je tak pro řadu uživatelů často horší než u dlouhodobých výpadků.

Detaily měření každého jednotlivého serveru jsou veřejné, dostupné na prokliku přímo z dat výše. Zde nalezntete přehledová data.

Dlouhodobé sledování

Studii považujeme za první výkop. Aby měla požadovaný efekt, budeme měření opakovat a zlepšovat. Do budoucna plánujeme rozšířit množství sledovaných webů a zkoumat i zobrazený obsah. Současná čísla totiž ukazují pouze na to, zda web nemá úplný výpadek. Jestli ale skutečně zobrazuje co má (a nikoliv např. "omlouváme se, došlo k chybě") je sledovatelné podstatně obtížněji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist