Dle dat ministerstva financí je na území městské části Praha 8 okolo osmi desítek heren, na jednu pak připadá přibližně deset výherních automatů či videoloterijních terminálů.

Pro město jde o nezanedbatelný příjem, poplatek za tři měsíce provozu jednoho automatu činí pět tisíc korun. Kromě peněz ale hazard přináší městské části i řadu problémů: „V obecné rovině jsou herny a nejrůznější nonstop provozovny bezpečnostním rizikem. Policie v této souvislosti řeší nejen přestupková jednání, ale i trestnou činnost (krádeže, loupeže, ublížení na zdraví apod.),“ uvádí mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Prakticky všechny provozovny navíc nalévají alkohol, takže v okolí není nouzi o rušení nočního klidu a další přestupky. I proto se na herny zaměřují pražští strážníci, za loňský rok provedli přes 70 tisíc kontrol, v rámci kterých na území Prahy odhalili 161 přestupků a 114 správních deliktů.

Hazard u škol a laxní ministerstvo financí

Řada těchto podniků se i přes zmíněné problémy nachází poblíž škol či školek. V minulosti něco takového zapovídal zákon o loteriích, nicméně ministerstvo financí opakovaně povolovalo herny nesplňující dané podmínky. V roce 2011 pak zmíněné ustanovení z legislativy vypadlo úplně.

Mapa heren (oranžové tečky) a škol (fialové tečky) na Praze 8.

Ustálené praxi udělal přítrž až Ústavní soud, který rozhodování o hazardu svěřil do rukou samotným obcím. Řada z nich pak hazard na svém území odmítla, definitivní likvidaci heren ale blokovalo Kalouskovo ministerstvo financí, které účelově zdržovalo odebírání neoprávněně vydaných licencí a rovněž se snažilo tajit, kde všude vlastně herny fungují.

V současné době se nové vedení ministerstva financí snaží prosadit novelu loterijního zákona, která předpokládá automatický zánik licence na provoz herny jen na základě obecní vyhlášky. Odpadlo by tak zdlouhavé správní řízení.

Konkrétně v případě Prahy 8 současná vyhláška počítá s 50 fungujícími hernami, ostatní by měly během několika měsíců zaniknout. Úplnou prohibici pak mohou občané prosadit v referendu již tuto sobotu, zastánci zákazu se ale obávají nízké účasti. Radnice totiž hlasování nespojila s blížícími se evropskými nebo komunálními volbami a aby bylo referendum závazné, musí svůj názor vyjádřit alespoň 35 procent oprávněných voličů.

Data: mapa heren - ministerstvo financí, mapa škol - geoportál Hlavního města Prahy