Máte pocit, že se kvůli škole či práci ochuzujete o kulturu a záliby a nestíháte se ani pořádně podívat, co je na internetu nového? Právě proto jsme shromáždili sedm příspěvků z poslední doby, které rozšíří vaše obzory, aniž byste museli strávit hodiny u počítače při pracném hledání. Věděli jste, že se v Egyptě možná staví nová pyramida? 

Jediná fotoreportérka v Gaze 

Není jednoduché být fotoreportérkou ve státě, který se v posledních letech zmítá ve válce, i přes občasné mírové dohody. Navíc je její pozice ještě ztížená tím, že je ženou v muslimském státě. Fotoreportérka Eman Mohammed přestála zranění i sexuální obtěžování od svých mužských kolegů, stále pokračuje ve své důležité práci a boří tak tabu o postavení žen v islámské společnosti.

Boj proti rasismu trochu jinak

Rasismus na stadionech je jedním z hlavních problémů snad všech sportovních asociací. Ne vždy se jim ale daří se s ním vypořádat, a tak musí sportovci vzít řešení doslova do vlastních rukou. Dobrým příkladem je brazilský fotbalista Dani Alves, na kterého při utkání z hlediště přiletěl v narážce na opici banán. Obránce Barcelony rychle zareagoval, banán snědl a pokračoval ve hře. V boji proti rasismu ho symbolicky podpořily i ostatní známé hvězdy, jak jinak než fotkou s banánem.

V Egyptě se staví smutné pyramidy

Odsouzení necelých sedmi stovek islamistů k smrti vyvolává nejen v Egyptě, ale i ve zbytku světa značné emoce. Je vůbec ještě v moderním světě poprava takového množství lidí ospravedlnitelná? I když příznivci Muslimského bratrstva spáchali při účasti na demonstraci, za kterou jsou odsouzeni, mnoho zavrženíhodných činů, rozsudek rozhodně není v tomto případě přiměřený. Ne nadarmo tak lidé počet odsouzených přirovnávají k další pyramidě, vedle těch v Gize.

Co vzniká v Černobylu necelých třicet let po havárii

I přesto, že už je tomu mnoho let, stále ještě není práce v Černobylu úplně bezpečná. Nutnost postavit kryt nad havarovaným čtvrtým reaktorem elektrárny je ale větší. Stavba připomínající sarkofág má být dokončena do tří let a pracují na ní v nebezpečném prostředí stovky dělníků z různých zemí. Jak obrovská stavba pokračuje a jaké důsledky by měla regionu do budoucna přinést, znázorňuje interaktivní dokument od New York Times.

Poznali byste svoje blízké mezi bezdomovci?

Emotivní video ukazuje ve skryté kameře lidi, kteří procházejí okolo svých příbuzných naaranžovaných jako bezdomovci. Má sloužit k tomu, abychom si uvědomili, že skončit na ulici není složité a že bychom se měli o bezdomovce více zajímat. Mají o to ale vůbec zájem? Když u nás člověk jen na chvíli zaměří pozornost bezdomovce, většinou se setká s urážkou nebo nepřátelským pohledem. To, že se o lidi bez domova málo zajímáme, tak nemusí být nutně naší chybou.

Technická revoluce, věda nebo jen byznys?

Každý rok vyjde nová vylepšená verze prakticky stejného mobilního telefonu. A většina lidí ji s chutí kupuje, potřebují mít přece tu nejmodernější vymoženost. To samé platí i u aut, softwaru a jiné elektroniky. Je ale nutné kupovat neustále nové a nové výrobky, když za chvíli zase vyjdou z módy? Také je možnost, že některé věci už jsou ideální a není třeba je stále inovovat. Proč by to ale někdo uznával, když postupné inovace jsou v podstatě zaručeným příjmem?

První týden v práci a situace o rok později

Situace, kterou známe všichni, ať už se jedná o novou školu nebo práci. První týden vždycky člověka baví a je nadšený z místa, kam se dostal. Postupem času ho ale začne všednost každého dne nudit, jeho kolegové se mu zprotiví a lehce ztrácí motivaci. Zobrazení rozdílů ve filmových gifech mezi prvním týdnem v práci a situací o rok později je více než přesné.


Bottom line: Co z nedávného dění zaujalo vás?