Připravit nejlepší den v roce, na který budou studenti především vysokých škol vzpomínat ještě hodně dlouho. To byl cíl organizátorů pražského Majálesu, který završil studentský měsíc duben už tak nabitý nejrůznějšími akcemi pro mladé lidi. 

Svou velkolepostí, výběrem interpretů a především počtem diváků se pražský Majáles už dávno přiblížil velkým festivalům. A vůbec nevadí, že trvá jen jeden den. Předcházejí mu totiž různé studentské akce, kterými je protkán celý měsíc duben. Jednou z nich je například Apríles, který se konal víkend před samotným Majálesem. Apríles je pořádaný studenty Arts Managementu na VŠE. Obě dvě akce se letos stěhovaly - Majáles se z holešovické Stromovky přesunul do většího prostoru pražský Letňan.

Horší dostupnost a méně zeleně

Právě změna prostředí byla jednou z  velkých novinek, které organizátoři letos představili. Ale ne u všech se setkala s kladnou reakcí. Areál byl sice o mnohem větší, rozšířený o několik stage, ale na druhou stranu přemístění z té nejvzdálenější stage k té nejblíže k východu trvalo pěknou řádku minut. Navíc, čím větší prostor, tím větší možnost se ztratit. V pozdějších hodinách byly Letňany narvané stejně jako Stromovka a signál přestal fungovat jako v předchozích ročnících velice rychle, takže najít se se svými ztracenými kamarády bylo prakticky nemožné. 

Areál byl sice rozlehlejší, bylo v něm ale o mnoho méně zeleně než ve Stromovce. Sednout si do trávy a užívat si vybrané interprety tak prostě nešlo.

„Stromovku jsem měla radši, bylo tam víc zeleně, navíc mnohem lepší dostupnost. Z Letňan jsem musela jet buď poslední metrem, kdy ještě hodně interpretů hrálo nebo až prvním, což zas bylo moc pozdě,“ zhodnotila změnu místa Jana Šrámková, která studuje na VŠE.

První bezhotovostní festival

Další velkou novinkou byly dotykové náramky. Na pásce, kterou museli mít všichni návštěvníci na ruce, byl plastový proužek, kterým se na festivalu platilo. Organizátoři tvrdili, že dotykové placení pomocí náramku ušetří čas, jak nakupujícím, tak stánkařům. To ale ne vždy úplně platilo, protože náramek se musel přikládat ke čtečce dvakrát. Fronty tak později večer byly stejně dlouhé, jako když se platilo normálně hotově.

„Náramky mi docela vyhovovaly, bylo fajn, že jsem u sebe nemusela mít hotovost, protože jsem si ho nabíjela už doma,“ svěřila se studentka filozofické fakulty Univerzity Karlovy Šárka Blahoňovská, která se Majálesu letos zúčastnila již počtvrté. Přesto se několikrát stalo, že čtecí systém vypadl. 

Co ale na Majálesu naštěstí zůstalo, byl nabitý hudební program. Areál se otevíral v půl jedné a od té doby se na všech pódiích střídaly hudební hvězdy. Na hlavní Majáles stage se ukázal brzy odpoledne například zpěvák Xindl X, ska kapela Sto zvířat či náctiletými slečnami milovaná plzeňská skupina Mandrage, která přijela představit svou novou desku Siluety.

Hlavní hvězdy Tomáš Klus a Chinaski

Ani ČEZ stage ale nebyla ochuzena o hudební zážitky. Zpěvák Petr Vrzák a bubeník Jugi z ústecké skupiny UDG si vyzkoušeli plout po rukách svých fanoušků, naštěstí se ale vrátili zpět na pódium společně se svou kapelní plachtou, kterou taktéž poslali do davu. Ani Wohnout se nenechali zahanbit a při pozdním odpoledne naprali do nadšených posluchačů, jak nový singl Bárbíno tak starší věci, jako Hledáme zpěváka, Sej konopí nebo Svaz českých bohémů.

Jednou z největší hvězd celého studentského dne byl určitě Tomáš Klus. Ten vydal na konci března novou desku Proměnamě, týden předtím vystoupil na dvou vyprodaných koncertech v pražské Roxy a na letošním Majálesu se představil na největší stage.

„ Na Tomáše Kluse jsem se hodně těšila a nezklamal, byl skvělý,“ vyprávěla s nadšením Jana Šrámková. Klus představil ze své desky nové písničky Jsem, Napojen, První píseň nebo Noe. Návštěvníky ale potěšil i svými staršími hity.

Zahrát co nejvíce starých a osvědčených hitů. Tak pojala pražský Majáles skupina Chinaski, která vystoupila už za tmy a kryla se hned s několika dalšími kapelami, jednou z nich byli například Horkýže Slíže nebo Zrní. Právě překrývání jednotlivých stage byl velký problém pro mnohé návštěvníky. Občas se totiž stalo, že si nemohli vybrat, na jakou kapelu vyrazí.

„Já jsem chtěla jít na Horkýže Slíže, kamarádky na Chinaski a kamarád na Zrní. Nemohli jsme si ale vybrat a rozdělit jsme se také nechtěli,“ stěžovala si Šárka Blahoňovská.

Úspěch zaznamenala i menší pódia

Kdo se během dne nechtěl tlačit u velkých stage, mohl navštívit hned několik menších podií. Na jednom z nich se představila například mladá a energická kapela Lola běží, která se objeví i na dalším oblíbeném pražském festivalu Miss Agro, který 13. května pořádá Česká zemědělská univerzita. Závěr celé monstrózní akce patřil skupinám MIG 21 a Midi Lidi.

O úplný finiš festivalu se postaralo hned několik DJů, kteří fanoušky bavili až do úplného rána. Kdo nechtěl jet přeplněným posledním metrem, mohl se na místě bavit až do brzkých ranních hodin.

Ani letos nemohl na Majálesu chybět doprovodný program, který si vzaly na starost jednotlivé univerzity. Krom tradičního vyhlášení Krále Majálesu, jímž se letos stal David Kožušník z ČVUT, měli návštěvníci na výběr z mnoha stánků. Prakticky ve všech jste se mohli vyfotit, zkusit si různé chemické pokusy či se jinak pobavit. Pražský Majáles je tak uzavřen a zároveň se dá říct, že festivalová sezóna letošního léta se dá díky němu brát jako otevřená.


Bottom line: Byly jste na pražském Majálesu i vy? Co jste říkali na čipové náramky či změnu místa?