Z hlediska domácí politiky má pro Českou republiku přistoupení k fiskálnímu paktu nezpochybnitelný význam především v souvislosti s budoucím přijetím společné evropské měny. Česká vláda se v koaliční smlouvě zavázala, že bude zemi připravovat na vstup do eurozóny. Rozhodnutí, které koncem března učinila vláda a jehož osud je teď v rukou poslanců, je jedním z nejvýznamnějších úkonů na cestě ČR k euru, který přirozeně navazuje na kroky ministerstva financí a České národní banky, jež už od roku 2005 řeší technické aspekty našeho přístupu k euru.
Přistoupení k této významné smlouvě zároveň potvrdí naši prioritu zaměřit se v následujících letech na úroveň strukturálního deficitu, tak abychom v okamžiku přijetí eura byli schopni pravidlům vycházejícím z fiskálního paktu bez problému dostát. Česká republika si již v minulosti sama stanovila úroveň střednědobého cíle strukturálního deficitu na 1 % HDP a na základě posledních odhadů jsme se tomuto cíli v minulém roce významně přiblížili.
Přijetí fiskálního paktu tedy není z tohoto pohledu pouhou symbolikou, nýbrž stvrzením faktu, že jeho rozpočtová pravidla bereme opravdu vážně a jsme připraveni podniknout zásadní kroky k tomu, abychom do eurozóny vstupovali se zdravými veřejnými financemi.
Z hlediska evropské politiky je rozhodnutí vlády připojit se k tomuto dokumentu jasným signálem, že Česká republika už nechce Evropě dále „okopávat kotníky“ tak. Místo ČR v srdci starého kontinentu není jen geografické, je třeba napravit obraz posledních let, který nás vykresluje jako zemi izolovanou od evropského dění.
Pozice České republiky po přistoupení k fiskálnímu paktu zároveň nebude v rámci osmadvacítky výjimečná. Naše postavení bude srovnatelné s Polskem, Švédskem, Maďarskem či Litvou, tedy se státy, které ač euro nemají, k fiskálnímu paktu přistoupily.
Naším cílem je hlubší koordinaci hospodářské a fiskální politiky a obnova důvěry v evropský finanční sektor. Přístupem k fiskálnímu paktu se zachováme jako všechny země EU, které vnímají aktuální potřebu odpovědné fiskální politiky. V budoucnu se nemůžeme stát plnohodnotným členem eurozóny, pokud nepřispějeme k její stabilizaci.
Rychlé komentáře autora k aktuálnímu dění najdete na jeho Twitter účtu @CZSecStateEU.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist