"Evropská unie by měla uvalit na Rusko sankce, i kdyby to mělo vést k omezení dodávek zemního plynu do jejích členských států." Na tuhle otázku odpovídají uživatelé volební kalkulačky EUvox ve dvou třetinách Evropy.
Společně s dalšími 29 tématy a několika doplňkovými otázkami - na politické preference nebo pohlaví - jde o unikátní zdroj dat k politickým postojům. Počet respondentů se s výjimkou Velké Británie a Švédska pohybuje v řádech tisíců.
V Česku jsou pro sankce častěji ženy
Národní scénu jsme podrobili detailnímu pozorování, mezi 11 tisíci respondenty jsme hledali stranickou orientaci, věk a pohlaví podporovatelů i odpůrců sankcí. Nejvýraznější je rozdíl v postojích podle politické orientace.
U parlamentních stran se podpora sankcím pohybuje zprava doleva: nejvyšší je u TOP 09, nejnižší u KSČM, po cestě sbírá postupně KDU-ČSL, ODS, ANO a ČSSD. Mezi menšími stranami jsou výrazně protiruští Zelení a Piráti, jasně proruští naopak Svobodní a Úsvit Tomia Okamury.
Seřazeno podle podpory sankcím.
O radikálnosti voličů vypovídá procento uživatelů, kteří svou odpověď začali "rozhodně", ať už byli pro nebo proti sankcím. Jednoznačně nejméně o sankcích pochybují voliči KSČM, s velkým odstupem následují voliči Úsvitu a Svobodných. Neutrální postoj nebo odpověď "nevím" nejčastěji zvolili sympatizanti ČSSD.
S rostoucím věkem podpora sankcím mírně klesá, statistický rozdíl je zřetelný někdy po padesátce. Překvapivé může být, že mírně vyšší je podpora sankcí mezi ženami (62 procent), než mezi muži (59 procent).
Evropa: Pobaltí sankce chce, Německo a Británie je proti
Při pohledu na mapu je zřejmé, že s větším podílem sankcím nakloněných žen nejsme v Evropě výjimka. Naopak, kopírujeme trend západní Evropy. Převaha mužů nad ženami je spíš v zemích, které mají k Rusku geograficky blízko: v Pobaltí, Rumunsku a Slovensku, doplňuje je Slovinsko a Švédsko. Důvodem snad může být - alespoň v pobaltských zemích, které s Ruskem hraničí - strach z vojenského konfliktu.
Sytost červené odpovídá podílu voličů, kteří podporují sankce.
Celkový vzorec podpory sankcím v Evropě víceméně odpovídá právě geografické vzdálenosti od Ruska. Výjimkou je Finsko výrazně klidnější, než by odpovídalo jeho pozici, naopak rozrušenější je Irsko. Voliči v klíčových evropských zemích - hlavně Velká Británii a Německu - sankcím spíš nepřejí. Pro většinu zemí jižní Evropy, Benelux, Dánsko, ale i Maďarsko je téma natolik cizí, že je do volební kalkulačky vůbec nezařadily.
Zdrojová data v Google Docs.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist