Evropská unie ročně přerozdělí kolem 140 miliard eur. Vedle dominantní podpory zemědělcům a chudším regionům najdete v rozpočtu třeba navigační systém Galileo nebo peníze na nahrazení starších jaderných elektráren na Slovinsku a v Bulharsku.
Brusel píše do Prahy: Omlouváme se, že jsme Vás nechápali - čtěte ZDE
K eurovolbám chodí lidé, kteří jsou s EU spokojeni. Volí upřímněji než do sněmovny - čtěte ZDE
(Levým tlačítkem myši se zanoříte do kapitoly rozpočtu, pravým se vrátíte zpět. Zdroj dat: Rozpočet EU 2012)
Většina zemí EU 15 přitom do rozpočtu přispívá větší částkou, než kterou dostane zpět. Výjimkou jsou země jižní Evropy. Celková částka, kterou země staré Evropy do rozpočtu přinesou, je rok od roku vyšší.
Naopak, nově přistoupivší země bez výjimky z rozpočtu víc čerpají, než do něj zaplatí. Suverénně nejvýhodnější je systém pro Polsko; to na něm v roce 2012 vydělalo 12 miliard eur. Na druhém a třetím místě jsou Češi s Maďary, obě země získaly přibližně 3 miliardy eur. Po jižních zemích jsme tak šestým největším příjemcem evropských dotací.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist