Železná opona dávno nestojí a při přechodu ze Šumavy do Německa nehrozí násilná smrt v ostnatých drátech. Přesto je na východní straně bývalé zdi smrt častější: očekávaná délka života se na Šumavě pohybuje o dva až tři roky níž než v Bavorsku. Rozdíl se za dvacet let téměř nezměnil.
Na první mapě se můžete podívat na očekávanou délku života při narození v roce 1992.
Druhá ukazuje stejnou situaci – s kompletnějšími daty – přesně o dvacet let později. Nejlépe viditelnou částí železné opony je její jižní část, která oddělovala Bulharsko od Řecka. Tady je rozdíl v délce života pěti- až šestiletý.
Druhá mapa je k Česku milosrdnější. Zdá se, jako by se zbytky železné opony vytrácely a my se staré Evropě v délce života přibližovali. Ve skutečnosti je náš odstup od Německa, Itálie nebo Spojeného království stále stejný. Dnes jsme tam, kde byly tyto země před 15 a více lety. Dobrá zpráva je pouze ta, že oproti ostatním postkomunistickým zemím jsme k Západu v očekávané délce života nejblíže.
Data: Eurostat (Life expectancy at birth by sex and NUTS 2 regions)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist