Železná opona dávno nestojí a při přechodu ze Šumavy do Německa nehrozí násilná smrt v ostnatých drátech. Přesto je na východní straně bývalé zdi smrt častější: očekávaná délka života se na Šumavě pohybuje o dva až tři roky níž než v Bavorsku. Rozdíl se za dvacet let téměř nezměnil.

Na první mapě se můžete podívat na očekávanou délku života při narození v roce 1992. 

Druhá ukazuje stejnou situaci – s kompletnějšími daty – přesně o dvacet let později. Nejlépe viditelnou částí železné opony je její jižní část, která oddělovala Bulharsko od Řecka. Tady je rozdíl v délce života pěti-  až šestiletý. 

Druhá mapa je k Česku milosrdnější. Zdá se, jako by se zbytky železné opony vytrácely a my se staré Evropě v délce života přibližovali. Ve skutečnosti je náš odstup od Německa, Itálie nebo Spojeného království stále stejný. Dnes jsme tam, kde byly tyto země před 15 a více lety. Dobrá zpráva je pouze ta, že oproti ostatním postkomunistickým zemím jsme k Západu v očekávané délce života nejblíže.

Data: Eurostat (Life expectancy at birth by sex and NUTS 2 regions) 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist