Skoro každý týden je možné slyšet, jak někdo diskutuje o tom, jak špatně je na tom vzdělávání v České republice. Kritizují se výukové metody, testování studentů, známkování a v posledních letech hraje prim kritiky státní maturita. Zlepšení situace není snadné, a proto se může zdát, že se všichni řídí rčením „kdo nic nedělá, nic nepokazí.“ Opak je však pravdou. V České republice se něco opravdu děje, a to také díky projektu Khanova škola.
Khanova škola vznikla jako český ekvivalent americké Khan Academy. V České republice toto občanské sdružení úspěšně funguje od roku 2012. Cílem společnosti je podpora a rozvoj kombinované výuky v Česku a také sdružování týmu překladatelů vzdělávacích videí, která pochází ze zahraničí a jsou dostupná bezplatně. Sdružení také usiluje o zajištění vhodného prostředí, ve kterém mohou instituce i jednotlivci publikovat vlastní výuková videa a rozšiřovat tak tento vzdělávací server.
Základem je překlad
Hlavní doménou Khanovy školy je nyní překlad zahraničních videí. Na překladu se podílí množství dobrovolníků, kteří se mohou zúčastnit různých soutěží a akcí, jako je třeba překladatelský maraton. Ten probíhá dvakrát za semestr na dvou různých vysokých školách v České republice.
V tomto jarním semestru proběhl maraton v Brně na fakultě informatiky Masarykovy univerzity, kde se překladu zúčastnilo 35 lidí a společně přeložili téměř dvě desítky videí. Druhý maraton tohoto semestru se uskutečnil v Praze na Vysoké škole chemicko-technologické. Na tomto maratonu se sešlo 74 překladatelů, kteří přeložili 115 videí.
Modernizace vzdělávání
Potenciál Khanovy školy spočívá ve snaze modernizovat vzdělávací proces v Česku. Přináší novou metodu „flipped teaching,“ která je jednou z kombinovaných metod vzdělávání. Využívá nejen čas dětí a studentů, který stráví ve škole, ale také ten, co tráví doma u počítače nebo tabletu. Spočívá v kombinaci klasického vyučování a e- learningu.
Základní myšlenkou je, že děti si pomocí videí nastudují téma, které budou ve škole probírat, a učitelé tak s dětmi mohou dělat například experimenty nebo dál prohlubovat jejich vzdělávání jinou interaktivní formou vyučování.
Podle zakladatelů této metody by měli učitelé zajistit dostupnost svých videí, aby i děti, které nemají přístup k internetu z domu, mohly studovat, a také by výuková videa měla mít kolem 15 minut, aby nebyla příliš dlouhá.
Ve vyučování by měl být prostor nejen pro experimenty, ale také pro hodnocení výkonů žáků a vytváření různých projektů. V tomto čase by měl mít učitel detailně rozvržené aktivity, které bude s žáky plnit. Náročná příprava učitelů je tak jedním z úskalí této metody vzdělávání.
Motivace je velká
V rámci Khanovy školy existuje také soutěž pro tvůrce výukových videí, kterou nedávno vyhrálo video Šárky Sochorové, se kterým se naučíte upravovat fotografie v programu Adobe Photoshop. Na druhém místě skončila Michaela Králíková s videem nazvaným „Brownův pohyb a odčítání celých čísel.“ Jako třetí nejlepší pak bylo vyhodnoceno video „Zeměpisné souřadnice“ Karla Malíka.
Motivací k zapojení se do překládání videí z cizích jazyků mohou být nejen bohaté zkušenosti a možnost naučit se něco nového, ale také obdržení certifikátu, který si můžete přiložit k životopisu. Certifikát potvrzuje vaši aktivitu při překládání a podmínkou jeho obdržení je překlad minimálně 25 minut videa. Překlad je následně překontrolován administrátory, aby nedošlo k nějaké chybě, a poté je video nadabováno.
Podpora osobností
Aby Khanova škola zajistila nejen správný překlad, ale také dabing videí, spolupracuje s několika významnými českými osobnostmi. Asi nejznámější z nich je Saša Rašilov, který je známý především jako herec z televizních seriálů, ale také je to zkušený dabér.
Další osobností, která dabuje odborná videa přeložená Khanovou školou, je i moderátor Českého rozhlasu Plus Michael Rozsypal a moderátorka Irena Rozsypalová. V projektu se dále angažuje také lektor Zdeněk Okleštěk a moderátorka Táňa Welchová.
Zapoj se
Khanova škola hledá další a další dobrovolníky. Pro zapojení se hledají 4 typy lidí. Prvním typem jsou překladatelé, kteří mají potřebné znalosti angličtiny a mají také chuť zapojit se ve svém volném čase. Dále se hledají učitelé, kteří mají spoustu energie a zkušeností, a chtějí učit nejen jednu třídu žáků, ale třeba desítky nebo stovky takových tříd.
Velice důležití jsou v tomto projektu také garanti, kteří mají skvělou angličtinu a navíc jsou vzdělaní v nějakém oboru, takže mohou opravovat překlady a zlepšit odbornou terminologii. V neposlední řadě jsou potřeba i vývojáři, kteří by přicházeli s novými aplikacemi, nebo vylepšovali ty starší, a díky kterým by se vzdělání mohlo šířit nebo také ověřovat.
Pro své dobrovolníky má Khanova škola nachystán certifikát potvrzující jejich aktivitu, která může být brána také jako praxe k vlastnímu studiu. Jako poděkování je na webových stránkách Khanovy školy vyvěšen jmenný seznam všech dobrovolníků.
Jak na to
Aby byla spolupráce co nejsnazší, má Khanova škola na svých stránkách návod, aby každý věděl, jak má překládat dostupná videa. Základem je vybrat si video, a to buď z doporučených videí, nebo ze seznamů dělených podle tématu. Dalším krokem je poučení o práci v programu Amara, který se používá. K poučení o tom, jak překládat v programu, je na stránkách vyvěšeno i instruktážní video, které vás bezplatně naučí zacházet s programem.
Khanova škola je inovativní prvek, který je v České republice určitě velmi užitečný, protože je potřeba hledat nové a nové způsoby vzdělávání tak, aby bylo pro mladé lidi zajímavé. Také je to skvělá příležitost pro nabytí nových zkušeností, vylepšování jazykových schopností a získání významné položky do životopisu. Takovým bonusem se dá nazvat i to, že volný čas, který tomuto projektu věnujete, bude prospěšný. Je jasné, že Khanova škola prosazuje vizi, která by mohla vzdělávání posunout na vyšší úroveň.
Bottom line: Považujete současný systém výuky na českých školách za dostatečný? Zapojíte se do projektu Khanova škola?
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist