Agenda mimořádného červencového summitu (16. července 2014) byla nabitá rozhodováním o obsazení ústředních pozic evropských institucí, avšak ke konečné shodě zatím nedošlo. Podle předsedy Evropské rady Hermana Van Rompuye je potřeba dalších konzultací, a jednání tak budou pokračovat na dalším mimořádném zasedání Evropské rady plánovaném na 30. srpna. Dále se na summitu jednalo o rozšíření sankcí vůči Rusku v souvislosti se situací na Ukrajině a také o dramatické eskalaci konfliktu v Gaze. Jednání o obsazení čelních pozic v Bruselu se účastnil také nově zvolený předseda Evropské komise - bývalý lucemburský premiér a předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker, na jehož nominaci se shodla minulá Evropská rada a den před mimořádným summitem byla jeho volba potvrzena hlasováním v plénu Evropského parlamentu.
Kandidáti na post předsedy Evropské rady a šéfa evropské diplomacie
Evropská rada se sešla, aby pokročila v diskusích nad jmény kandidátů. Dvě jména již známe, šéfem Evropského parlamentu byl znovu zvolen jeho předseda Martin Schulz a do čela Komise byl rozhodnutím pléna Evropského parlamentu schválen poslední Evropskou radou doporučený kandidát Jean-Claude Juncker. Diskuse se tak měly točit zejména kolem kandidátů na nového předsedu Evropské rady a Vysokého představitele pro Společnou zahraniční a bezpečnostní politiku.
Současný předseda Evropské rady Herman Van Rompuy se ujal úřadu se vstupem Lisabonské smlouvy v platnost, tj. 1. prosince 2009. Červnová Evropská rada jej pověřila vedením jednání o možném nástupci, neboť jeho mandát po znovuzvolení vyprší již 30. listopadu 2014. Podle Lisabonské smlouvy je předseda Evropské rady volen kvalifikovanou většinou v Evropské radě na období 2,5 roku s možností jednoho obnovení mandátu. Podle aktuálně platných právních předpisů EU Vysokého představitele pro SZBP volí, po dohodě s předsedou Evropské komise, Evropská rada kvalifikovanou většinou na období 5 let. Vysoký představitel je zároveň místopředsedou Evropské komise, a zodpovídá tak nejen za fungování SZBP, ale také za její konzistenci s vnější činností Komise (a tím i celé EU). Aktuální šéfce evropské diplomacie Catherine Ashtonové vyprší její pětiletý mandát současně s koncem funkčního období Komise, tj. k 31. říjnu 2014. I přes rozsáhlé telefonické i osobní konzultace s předsedou Evropské rady, které předcházely mimořádnému summitu, se představitelé členských států a vlád shodli, že ještě nejsou připraveni učinit konečné rozhodnutí a konzultace budou pokračovat do příštího summitu, jenž je plánován na 30. srpna 2014.
Jednání o obsazení čelních pozic v Bruselu se účastnil také nově zvolený předseda Evropské komise - bývalý lucemburský premiér a předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker. Foto zdroj: http://www.consilium.europa.eu/press
Obdobně i diskuse o portfoliích a kandidátech na post 28 evropských komisařů budou pokračovat i na příštím setkání Evropské rady. Zejména proto, že ne všechny členské země měly do mimořádného summitu o svých kandidátech rozhodnuto. Mezi několika posledními bez shody na portfoliu a kandidátovi/kandidátce figuruje i Česká republika. Podle předsedy Evropské rady se k tématu vrátí další mimořádné setkání představitelů členských států a vlád na konci srpna, přičemž už by mělo dojít také ke konečné dohodě.
Strategická agenda EU
V souvislosti se zahájením nového legislativního cyklu Evropská rada diskutovala s nově zvoleným předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem o prioritách strategické agendy pro období následujících pěti let. Strategickou agendu již schválila červnová Evropská rada, přičemž agenda, která má evropským orgánům a členským státům sloužit jako vodítko při ročním a víceletém programování a také při legislativním plánování, se má dle výsledků jednání členských států a vlád s předsedou Komise zaměřit zejména na ty oblasti, ve kterých může Unie dosáhnout skutečné změny. Mezi priority strategické agendy budoucích pěti let patří:
- Unie zaměstnanosti, růstu a konkurenceschopnosti
- Unie, která dává prostor všem občanům a chrání je
- Budování energetické unie s politikou v oblasti klimatu zaměřenou do budoucnosti
- Unie svobody, bezpečnosti a práva
- Unie jako silný hráč na globálním hřišti
Ukrajina: další sankce vůči Rusku
Mimořádný summit se již tradičně vrátil k pokračující krizi na Ukrajině. Lídři EU opětovně vyzvali k mírovému řešení konfliktu a poukázali na nutnost shody všech stran na udržitelném příměří, aby bylo možné zahájit provádění mírového plánu prezidenta Porošenka. Zároveň politovali, že Ruská federace a ruští separatisté neučinili kroky odsouhlasené Evropskou radou na minulém zasedání (26. - 27. června). Šlo zejména o dohodu na mechanismu ověřování pro účely příměří a účinné správy hranic, který bude monitorován OBSE. Dále mělo dojít k předání tří hraničních přechodů (Izvarino, Dolžanskij, Krasnopartizansk) zpět pod správu ukrajinských orgánů a propuštění rukojmích (včetně pozorovatelů OBSE).
Mimořádná Evropská rada podpořila diplomatické snahy ze strany Ukrajiny, Ruské federace, Francie a Německa a také společnou Berlínskou deklaraci z 2. července 2014. V závěrech mimořádného zasedání dále apeluje na Ruskou federaci, aby aktivně využívala svého vlivu a pomohla zastavit příliv zbraní a nelegálně ozbrojených skupin přes rusko-ukrajinskou hranici, čímž by přispěla k rychlé deeskalaci krize na Ukrajině. Protože nebylo dosaženo žádaného pokroku v opatřeních schválených na Evropské radě 26. a 27. června 2014, podporují závěry mimořádného summitu rozšíření sankcí v podobě zákazu cestování do EU a zmražení finančních prostředků vůči 11 novým jednotlivcům, kteří mají podíl na podkopávání ukrajinské teritoriální integrity, suverenity a nezávislosti.
Evropská rada požádala Radu EU, aby nově uvážila možnost zacílení sankcí na subjekty nebo jednotlivce, kteří aktivně materiálně a/nebo finančně podporují ruské představitele zodpovědné za anexi na Krymu a destabilizaci východní Ukrajiny. Rada EU má dále posoudit jednotlivé bilaterální a regionální programy v rámci sousedské spolupráce EU- Rusko. Nicméně projekty zaměřené výlučně na přeshraniční spolupráci a občanskou společnost mohou být zachovány. Evropská investiční banka byla požádána o pozastavení podpisu nových finančních operací v Ruské federaci a v téže souvislosti mají i jednotlivé členské státy EU koordinovat své pozice s Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj. Evropská rada dále žádá Komisi a Evropskou službu pro vnější činnost, aby představily další návrhy dodatečných opatření, jak omezit investice do oblasti Krymu a Sevastopole. Stejně tak očekává, že se i mezinárodní finanční instituce zdrží financování projektů, které by přímo či nepřímo uznávaly nelegální anexi oblasti Krymu a Sevastopole.
Na úplný závěr mimořádného setkání představitelé členských států a vlád pogratulovali německé kancléřce Angele Merkelové k jejím 60. narozeninám (17. července). Foto zdroj: http://www.consilium.europa.eu/press
V oblasti související s energetickou bezpečností EU byla závazkem usilovat o třístranný rozhovor o podmínkách dodávek zemního plynu z Ruska na Ukrajinu pověřena Komise. Dosažení shody v této oblasti je důležité jak pro energetickou bezpečnost dodávek zemního plynu do EU a jeho přepravu přes ukrajinské území, ale také pro stabilizaci ukrajinské ekonomiky. Velmi kladně je proto ze strany ER hodnoceno vedení třístranných rozhovorů mezi EU, Ukrajinou a Ruskou federací (11. července 2014) o aplikaci Asociační dohody mezi EU a Ukrajinou.
Mírový proces na Středním Východě
Lídři EU na závěr mimořádného summitu vyjádřili jednak značné znepokojení s ohledem na pokračující násilí v Izraeli a Gaze, dále i podporu regionálním partnerům usilujícím o vyjednání příměří s palestinským hnutím Hamás, jež oblast Gazy ohrožuje střelbou a raketami na vojenské i civilní cíle. Izrael svými vojenskými operacemi v rámci práva na přiměřenou obranu a ochranu civilistů za všech okolností způsobil značné ztráty na životech nevinných civilistů a velké množství zranění. Evropská rada proto vyzvala obě strany k ukončení násilí, utrpení nevinných civilistů a dalšího vyhrocování už tak dramatické situace. Snahy regionálních partnerů, zejména Egypta, k nastolení příměří a zajištění humanitární asistence do nejvíce postižených oblastí jsou proto vítány.
EU trvá jednak na úplné implementaci rezoluce č. 1860 Rady bezpečnosti OSN z roku 2009, ale také nadále oběma znepřáteleným stranám nabízí balíček politické a ekonomické podpory ze strany EU a Zvláštního privilegovaného partnerství s EU v případě, že dojde k vyjednání mírové dohody.
Jitka Hofbauerová je externí spolupracovnicí think-tanku Evropské hodnoty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist