Tyto informace komentuje výkonný ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský:
“Pokud by opravdu Věra Jourová měla v Komisi řídit oblast dopravy, je třeba říci, že tento rezort byl vládními představiteli během vyjednávání označován za jeden z prioritních. Česko nicméně nezískalo post, o který usilovalo nejvíce – regionální rozvoj. Ten pravděpodobně obsadí chorvatský komisař.
Pokud vycházíme z vládou deklarovaných priorit, jde o druhou nejlepší volbu. To lze považovat za částečný úspěch. Pro českou komisařku by byla doprava důstojným postem, byť jde o slabší ekonomické portfolio. Tento komisař bude mít na starosti propojování Evropy infrastrukturou, což by měla být jedna z pěti priorit nově připravované vládní Koncepce působení ČR v EU. Pod tento rezort by měla spadat též agenda vesmírných projektů, tedy například agentura Galileo, která sídlí v Praze.
Pro řízení infrastrukturních projektů by Věra Jourová měla mít vzhledem ke svým odpovídajícím zkušenostem vstupní předpoklady. Vzhledem k české pozici mezi evropskými spojenci a dlouhým průtahům s hledáním jména kandidáta těžko šlo očekávat, že by bylo možné získat pozici z kategorie nejsilnějších.”
Server Euractiv.com označuje přesun Věry Jourové od požadovaného regionálního rozvoje k dopravě za zklamání, stejně jako rezort slovenského komisaře, který by se měl věnovat rozvojové pomoci. Další slabší rezort obsadí Rumuni, a to humanitární pomoc.
Naopak místopředsednické pozice v Komisi by měli získat zástupci menších států - lotyšský komisař by měl připravovat strategicky důležitou energetickou unii, dále zástupci Estonska a Slovinska. Například obdobně velké Finsko bylo schopno získat pozici takzvaného ekonomického superkomisaře.
Další navrhované dílčí změny v nové Komisi dle Euractiv.com:
- zmizelo mocné portfolio vnitřního trhu
- rezort digitální agendy byl vyměněn za pozici místopředsedy pro kulturu a internet
- portfolio rozšiřování zmizelo, bude pravděpodobně začleněno pod Vysokou představitelku
- objevil se nový post místopředsedy pro „lepší regulaci“
- objevil se nový post místopředsedy pro bankovní unii, který doplní již existujícího komisaře pro energetiku
- další místopředseda bude mít na starosti „růst, ekonomickou a měnovou unii, Evropský semestr a sociální dialog“
Nová Komise by měla mít šest místopředsedů:
- Polka Elżbieta Bieńkowska (EPP) se bude věnovat rozpočtu a finanční kontrole
- Estonec Andrus Ansip (ALDE) bude mít na starosti „růst, ekonomickou a měnovou unii, Evropský semestr a sociální dialog“
- Lotyš Valdis Dombrovkis (EPP) bude mít na starosti přípravu energetické unie
- Slovinka Alenka Bratusek bude obhospodařovat rezort digitální agendy a inovací
- Nizozemec Frans Timmermans bude kontrolovat regulaci
- Italka Federica Mogherini (S&D) byla již vybrána jako nová Vysoká představitelka pro společnou zahraniční a bezpečnostní politiku
Z pohledu zastoupení evropských politických stran jsou podle očekávání nejsilnější lidovci (12 komisařů, dva místopředsedové), následováni sociálními demokraty (8 komisařů, dva místopředsedové) a liberály (pět komisařů, dva místopředsedové). V nové Komisi by mělo zasednout devět žen a devatenáct mužů, průměrný věk nominantů je 53 let.
Radko Hokovský je výkonným ředitelem think-tanku Evropské hodnoty
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist