Od letošních brazilských voleb nikdo větší překvapení nečekal. Stávající levicová prezidentka Dilma Roussefová si téměř jistě šla pro vítězství proti svému středolevému kandidátu Eduardu Camposovi i jeho středopravému kolegovi Aéciu Nevesovi. Když se však 13. října zřítilo letadlo s Camposem na palubě a všichni cestující zemřeli, Brazilská socialistická strana (PSB) ztratila svého kandidáta.

Mladému, sympatickému a úspěšnému guvernéru státu Pernambuco nikdo vítězství nevěštil, ale byl vítanou opozicí vůči dominantní Straně pracujících (PT) prezidentky Roussefové. Očekávalo se, že ji připraví o nemálo hlasů a potvrdí tak rostoucí nespokojenost Brazilců se stranou a politikou řídící zemi od roku 2003. Socialisté na poslední chvíli zaregistrovali jako svou kandidátku Marinu Silvovou, velmi oblíbenou ekologickou aktivistku.

Marina Silvová strávila dětství v té nejsurovější bídě brazilské Amazonie v rodině sběračů gumy. Její malá a hubená postava je prý důsledkem podvýživy a špatně léčené malárie, žloutenky a otravy rtutí. Číst se naučila v 15 nebo 16 letech. Vystudovala historii a vstoupila do komunistické strany. Mnohem později pomohla založit Stranu pracujících a stala se ministryní a spojenkyní dnes slavného prezidenta Luly da Silvy. Z jeho dlouhé vlády (2003 až 2011) vystoupila na protest proti politice podle ní bezohledné k životnímu prostředí. Její třetí místo v posledních prezidentských volbách s 10 % hlasů pak bylo pro většinu Brazilců obrovské překvapení.

A dnes jí analytici předvídají vítězství ve druhém kole voleb v duelu s Roussefovou. Kdoví, možná hned v prvním - podle posledních průzkumů si už obě dámy stojí téměř nerozhodně. Co Silvovou vystřelilo do čela anket? Poctivost. Ani její kritici si nedovolují obvinit ji z korupce či politikaření. Její zásadovost je všeobecně známá. A takových politiků je v Brazílii asi tolik co lyžařských středisek. Naopak Roussefová nemá dobrý týden. Před pár dny centrální banka oznámila, že Brazílie je v recesi, a ve státním ropném gigantu Petrobras vyšla najevo korupce a klientelismus obřích rozměrů.

Podnikatelé mají ve favoritovi jasno - o co více se lepší preference Silvové, o to rostou brazilské akciové indexy. Kandidátka socialistů slibuje „pokračovat v úspěších pravice i levice“.  Je pro fiskální i monetární disciplínu, boj s plýtváním i korupcí, ale také rozšíření úspěšného sociálního programu Bolsa Família, navýšení rozpočtu školství i zdravotnictví a ochranu životního prostředí. Trochu utopická je její vize, že bude „vládnout s těmi nejlepšími z každé strany, ale bez stran“. V neskutečně špinavém světě brazilské politiky, s její federální i státní úrovní, se prezident bez protřelých aliancí a koalic neobejde. Roussefová a kritici jí vyčítají nedostatek zkušeností. Odborníci však její vedení ministerstva životního prostředí v Lulově vládě chválí. Trochu uškodit Silvové může v katolické Brazílii to, že je evangelička. A nijak se nevyjádřila ke katastrofální kriminalitě a násilí v zemi.

Osobně držím palce Silvové. Necharizmatická Roussefová se stala prezidentkou jen díky podpoře slavného Luly jako zasloužilý straník - kariéru udělala na úřednických funkcích v odborech. Byla chválená jako údajně schopná manažerka. Ale právě za její vlády někdejší jihoamerický tygr sklouzl do recese, infrastruktura zůstala mizerná, korupce obrovská, bezpečnost děsná a ještě se zhoršuje. V pátečním rozhovoru Roussefová usoudila, že „ve všech stranách jsou lidé zkorumpovaní i lidé, co nejsou“ a uznala, že kriminalita se horší. O praktikách v Petrobrasu prý nic nevěděla. Z podstatných změn do dalšího mandátu navrhuje politické reformy podmíněné referendem. Brazílii totiž považuje za moderní zemi, která prodělala velký pokrok, ale její politika zůstává zastaralá. S tím se nedá než souhlasit. Změnu hospodářské nebo zahraniční politiky neplánuje.

Na snímku kandidátka Socialistů Marina Silvová

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist