Když byla před necelým týdnem oznámena oblast působnosti Věry Jourové jako nastupující eurokomisařky, objevila se vlna zklamání. A to nejenom mezi politiky, ale i mezi novináři a komentátory, kteří se řadí mezi ty, kteří mají o "Evropu" zájem.

Je otázkou, z čeho pramení ona nespokojenost a zklamání. Opravdu všichni věřili v to, že kandidát z České republiky může získat do své správy oblast regionálního rozvoje nebo dopravy? A co si od toho slibovali?

Jen na okraj - mohla oblast regionálního rozvoje získat osoba ze země, která nejenom že předvedla velký talent při zneužití prostředků z těchto fondů, ale současně se jí nepodaří vyčerpat prostředky, které jí byly přiznány na období právě končících sedmi let? Pokud jde o dopravu, spočívá silná pozice České republiky coby možného lídra evropského kontinentu v tom, že už 20 let se nedokážeme rozhodnout, zda na letiště má vést metro, nebo rychlodráha? Nikoliv postavit, pouze se rozhodnout. Podobně dlouhou dobu nedokážeme dostavit chybějících několik kilometrů dálnice končící v polích před Hradcem Králové. Srovnejme si to s Polskem, které za posledních zhruba 5 let dokázalo postavit stovky kilometrů nových dálnic.

Nicméně je pravda, že takové oblasti působnosti byly deklarovány jako náš předmět zájmu.

Otázkou ale zůstává, proč uvedené zklamání. Možné je příčinou nepochopení role člena Evropské komise. V úzce národním kontextu je ministr vlivnou osobou, která patrně může v některých případech ovlivnit i konkrétní toky peněz. Role eurokomisařů je ale jiná.

V prvé řadě se podílejí na určení strategických cílů a parametrů. Mohou určovat priority, nemohou ale měnit toky peněz v jednotlivých případech.

Zadruhé eurokomisaři slouží čistě evropskému zájmu, nikoliv zájmu národnímu. České republice je z této pozice možno pomoci pouze zachováním parametru např. podpory, který je pro ni důležitý. Jenže tento parametr musí odpovídat zájmům unie jako celku. Opět tedy nelze pomoci pouze cíleně České republice.

Jak je na tom ale portfolio spravedlnost, práva spotřebitelů a rovné příležitosti? Jedná se o mimořádně vlivnou oblast působnosti!

V prvé řadě proto, že pravomoce v této oblasti mají mimořádný federalizační potenciál. Toto je téma pro další rozvoj unie rozhodně významné. Právní propojení je základem každé federace. Za připomenutí stojí, že spolupráce v oblasti mj. justice získává v posledních letech na významu. Další prohloubení a rozšíření integrace nemůže nechat nikoho chladným, ať už na toto téma má názor jakýkoliv. Proti tomu je otázka, zda v rámci podpory regionálního rozvoje bude podporováno i podnikání v určitých oborech, nebo ne, z hlediska fungování unie prakticky bez významu.

Dále do přidělené oblasti působnosti patří občanství unie a volný pohyb na jejím území. Co by mělo být pro Čechy důležitější než právě záležitosti spojené třeba s fungováním Schengenského systému?

Co například ochrana spotřebitelů? V zemi, kde se poslední roky neustále bije na poplach nad údajně nízkou kvalitou dovážených potravin? Nebo snad Čechy nechal chladnými konec produkce žárovek? Pouze vysavače se u nás letos na konci prázdnin ve větším rozsahu nekupovaly do zásoby. Toto je pro Čechy a Českou republiku nedůležitá oblast?

Pojďme dále. Co např. ochrana osobních údajů? Věra Jourová má mj. výslovně za úkol vést jednání o smlouvě o ochraně údajů občanů EU s USA, která má chránit soukromí občanů EU bez ohledu na to, kde se nacházejí. Pokud toto není výbušné téma, potom co jím je?

Snad jen otázky rovnosti pohlaví a odstraňování diskriminace. Anebo toto je snad nezajímavé téma v zemi, která prakticky nemá žádné muslimy na svém území, ale řeší otázky přípustnosti nošení na ulici šátků zakrývajících vlasy?

Je možné říct pouze jedno - ať máte na výše uvedené problémy a oblasti názor jaký chcete, jedná se o záležitosti, na které názor máte a zajímají vás.

Proto se jedná o oblast působnosti mimořádně významnou. Bude to Věra Jourová, kdo ovlivní podobu Evropské unie. A tedy i naší společnosti.

 

Autor je poradcem premiéra Bohuslava Sobotky

Související