Tématem první části bylo zejména bezdomovectví a sociální záležitosti. Václav Moravec se ujal role přísného učitele matematiky a ptal se na přesné počty lidí bez přístřeší, městských policistů či počtu městských bytů. V počtech úspěšných uchazečů o post strážníka se netrefil Miloslav Ludvík (ČSSD). Jiří Payne (Svobodní) zase vykouzlil 2 500 nových policistů a posílil tak pražský sbor ochránce pořádku dvojnásobně . Ve světě podle Semelové, která si vedle úřadujícího primátora odnesla nejhorší skóre, zase končí chovanci opouštějící dětské domovy bez střechy nad hlavou a ulice Česka jsou zaplaveny mladistvými bezdomovci.

Jediný z politiků, který debatou prošel takřka bez poskvrny, byl lídr trojkoalice Petr Štěpánek, dva jeho výroky byly neověřitelné.

Všichni proti Hudečkovi

Jakmile se první kvarteto politiků vydalo do twítzóny a do jejich křesel usedli lídři TOP 09, ANO, ODS a Pirátů, poklidná atmosféra večerní školy vzala za své.

Napětí bylo zřejmé zejména mezi Bohuslavem Svobodou a Tomášem Hudečkem; a mezi Adrianou Krnáčovou a – opět – primátorem Hudečkem. Tato část debaty tak připomínala přesilovku tři na jednoho, to když se ke kritice kroků současného pána nad Prahou přidal i Jakub Michálek.

V zápalu boje ale politici mnohokrát rezignovali na faktickou přesnost. Namísto ní zveličovali své úspěchy a přidávali chyby soupeřům.

Adriana Krnáčová kritizovala primátora za to, že našla na stránkách Pražských služeb poslední výsledky hospodaření z roku 2009. Tím zároveň zdůvodňovala, proč nedokáže říci, které firmy chce ANO privatizovat. Problém byl však pouze na její straně, výsledky má firma na webu dostupné na tři kliknutí.

Tomáš Hudeček se ale nedal a oplatil Krnáčové nařčením, že „její“ Ministerstvo vnitra nezveřejňuje žádnou smlouvu. Bohužel byl opět od pravdy daleko. Ke stránce se seznamem smluv by se totiž dostal opět po třech poklepech na myš. Prvním krokem nového pražského zastupitelstva by tak možná mělo být zavedení kurzů práce s internetem.

Praha transparentní?

Bohuslav Svoboda se již tradičně s primátorem přel, který z nich se zasloužil na některých opatřeních města vedoucí k větší transparentnosti. Svůj obraz si však přilepšil, když si připisoval splnění hesla „politici pryč z představenstev“, ačkoliv za vlády s koaliční ČSSD v pražských firmách politici stále seděli.

Do dění ve studiu se výrazně zapojovali Jakub Michálek. Ten se sice nedopustil žádné nepravdy, zato dvakrát zaváděl: Upravil vyznění své debaty s Jaroslavou Jermanovou a vyjádřil se nepřesně i k problematice zákona o svobodném přístupu k informacím.

Analýzy debat z Prahy i dalších měst ČR naleznete na www.demagog.cz Přejeme šťastnou ruku u voleb.

 

Autorem dnešního článku je analytik Demagog.CZ Michal Zeman

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist