Prezident Zeman neúnavně pokračuje v destrukci zahraničně politického odkazu Václava Havla. Tentokrát pozornost vyvolalo jeho prohlášení učiněné před pár dny v Pekingu, ve kterém označil Tibet a Tchaj-wan za součást Číny s poznámkou, že by se ostrov měl s Čínou sjednotit.

V případě Tibetu podobná slova z úst evropských politiků slýcháme (bohužel) již hezkou řádku let. Pokud jde o Tchaj-wan, je situace složitější a vyžaduje kritičtější rozbor. Úslužnost pekingským vládcům totiž českého prezidenta vedla k poměrně bezprecedentnímu prohlášení a faktickému odklonu od oficiální politiky EU a představitelů jejích členských států v této záležitosti.

Připomeňme, že Tchaj-wan je fakticky samostatným státem se svébytným vývojem od roku 1949, kdy se na něj přesunuly jednotky a představitelé nacionalistického režimu v Číně po prohrané válce s komunisty. V první fázi studené války to pak byla Čínská republika na Tchaj-wanu, kterou demokratický svět uznával jako zástupce Číny, přičemž tato situace trvala až do 70. let. Vláda v Tchaj-peji, i když oficiálně uznaná jen pár státy světa, si ovšem i nadále formálně, byť ne fakticky nárokuje jurisdikci nad pevninou, dokonce ještě včetně Mongolska. Peking naopak Tchaj-wan považuje za součást Čínské lidové republiky, kterou je ochoten si vzít i silou. Na Tchaj-wanu v současnosti existují dva hlavní pohledy na vztahy s Čínou. Ten, který reprezentuje vládnoucí národní strana, chápe Tchaj-wan jako součást Číny a o sjednocení je ochotna uvažovat, pokud se změní čínský agresivní postoj (a v podstatě také tamní režim), a v současnosti propaguje zintenzivňování styků s pevninou. Druhý postoj, který je produktem svébytného vývoje ostrova, jenž se vyvinul v ekonomickou velmoc a demokratický a liberální stát, se spíš přiklání k samostatnosti ostrova.

Tchaj-wan oficiálně neuznávají ani USA, jeho největší bezpečnostní spojenec. Diplomatické styky jsou ale jedna věc a faktické pouto věc druhá. Česká republika má dlouhodobě s Tchaj-wanem vynikající vztahy, za což vděčí především éře prezidenta Havla. I z pohledu ekonomické diplomacie, kterou se prezident Zeman tolik zaříkává, jsou vztahy s Tchaj-wanem velmi plodné, přičemž tchajwanské investice v ČR jsou stále řádově významnější než čínské. EU samotná sice zastává politiku jedné Číny a diplomaticky uznává pouze Čínskou lidovou republiku, to jí ale nebrání rozvíjet styky s Tchaj-wanem a podporovat například jeho členství v mezinárodních strukturách (tam, kde je to možné).

Tím, že se prezident Zeman jednoznačně vyslovil ve prospěch připojení Tchaj-wanu k ČLR, zásadně překročil rámec rétoriky, kterou v této věci užívají západní představitelé. Problém totiž není v diplomatických vztazích s ČLR, ale v jasném uznání její jurisdikce nad Tchaj-wanem, což není totéž. Pokud se Číňané a Tchajwanci jednou dohodnou na sjednocení, nebo Tchaj-wan bude spět k samostatnosti na základě demokratického rozhodnutí tamního lidu, je to záležitostí čistě jejich a český prezident by se do toho neměl nepatřičně vměšovat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist