Poslední dny jakoby spolu minulý a současný prezident soutěžili o to, kdo hruběji sníží úřad prezidenta - u prezidenta Zemana je to o to více podivuhodné, když funkci stále zastává. Klausovy výroky hanící pověst našeho prvního postkomunistického prezidenta, aniž by měl šanci že záhrobí na obhajobu, a Zemanovy velmi vulgární výroky v přímém přenosu u kterých rodiče museli zacpávat dětem uši, hrubé uráží nejen prezidentský úřad, ale občany České republiky. Kde je doba prezidentů gentlemanů? Kde je doba, kdy nejvyšší představitelé země se alespoň pokoušeli o to být morálním příkladem?

Každý ví, že pan Klaus neměl Havla rád. Při Klausově dojemném proslovu na Havlově pohřbu si mohl nejeden myslet, že to byli jen rivalové, kteří se sice názorové liší, ale vzájemné se respektují. Bývalý prezident Klaus však brzy po jeho smrti začal pana Havla veřejně urážet v médiích. Člověk by si řekl, že si nějak musel vylít svůj mindrák z života v jeho stínu a že ho to snad brzy přejde. Poslední rozhovor s ním pro MF DNES však dokazuje, že je připraven kopat do mrtvého a tím urážet i velkou část národa, která Havla respektuje a odmítá Klausovy lživé výroky o tom, že Havel byl pouze reformním komunistou. Pan Klaus by se měl stydět za ventilování svých mindráků z velikosti Havla haněním jeho památky a uváděním lživých tvrzeních a my, jako občané, bychom měli reagovat tak, že si ješitného narcistu Klause již nebudeme vůbec všímat – to mu budiž dostatečná odměna za jeho chování.

Panu prezidentovi Zemanovi se také podařilo znehodnotit úřad prezidenta, a to nevídaným způsobem vyslovením hned několika vulgarismů, které jsou při proslovu prezidenta po celém světě naprosto neslýchané. A pozor, nejednalo se o omylem zapnutý mikrofon při rozhovoru mezi dvěma státníky, ale o přímý přenos ve veřejnoprávním médiu. Pan prezident by se měl za svá slova omluvit - je chybou když další politici užívají vulgarismy, ale to v žádném případě nemůže sloužit jako důvod pro prezidenta České republiky, že je ve vulgarismech nejen dožene, ale ještě několikanásobně předstihne. Který prezident v demokratickém světě je nejen tak urážlivý, ale i tak vulgární, jako je současný prezident Zeman?

My jako občané bychom takovéto chování od bývalého i současného prezidenta neměli tolerovat. Ani Masaryk, ani Havel by se takto nikdy nevyjadřovali, ani jakýkoliv další slušný prezident kdekoliv v civilizovaném světě. Pokud si další naší prezidenti a politici budou brát příklad z toho, co všem vrcholným představitelům před českými občany projde, tak není Česká republika zemí, kde budou chtít slušní lidé žít. Proto píší tento blog a proto vítám všechny další komentáře a vyjádření zděšení z těchto dvou rozhovorů udělených jak panem Klausem, tak prezidentem Zemanem. Oběma osobám jsme dali naší volbou prostor promlouvat k národů - překročili však všechny hranice, o jejchž existenci musí vědět a respektovat je.

Související