T. G. Masaryk byl vnímán jako „otec zakladatel“, ale od té doby se situace v České republice výrazně změnila. Téměř 70 let žijeme v míru, 25 let znovu budujeme demokracii (a hledáme demokraty) a s okolními státy máme nejlepší vztahy za posledních několik staletí. Dnes nepotřebujeme prezidenta, který pro nás bude zárukou demokracie. Od roku 1989 jsme ušli obrovský kus cesty. Možná s chybami, ale budujeme demokracii. Nepotřebujeme ani vůdce, který ukáže na nepřítele. Německo je náš největší obchodní partner, se Slovenskem máme vztahy lepší než v době „pomlčkové války“, podobně dobré vztahy máme i s Polskem a Rakouskem.
Pan prezident Zeman se svým vystoupením ujal jiné úlohy, nastavil zrcadlo našim politikům, úředníkům, novinářům a vlastně celé společnosti. Jistě, takový postup je nepříjemný, padla v něm ostrá slova a hlavně ostré pojmenování nás nutí zamyslet se nad našimi postoji, činy a jednáním.
Pan prezident zmínil služební zákon, o kterém se v minulosti dlouze a spisovně hovořilo a k ničemu to nebylo. Služební zákon by měl být pojistkou proti záměrům politiků měnit po změně vedení ministerstva nebo úřadu úředníky i na odborných pozicích. Dalším záměrem prý je i zvýšení odborné úrovně státní správy. Což jsou ušlechtilé záměry. Způsob jejich realizace se může zadrhnout na mnoha detailech. Zmíním pouze jeden a tím je prokazování odbornosti pouze podle úrovně vzdělání. Již mnoho let je vidět rozdíl mezi vysokými školami a vysokými školami. Profesoři jedné školy jsou nároční na studenty, spolupracují se zahraničními školami, spolupracují s firmami a snaží se připravovat pro praxi skutečné odborníky. Jiná škola je tolerantní k docházce studentů, profesoři kontrolují hrubky v diplomových pracích a „produkují“ vysokoškoláky. Z pohledu služebního zákona jsou si ale absolventi obou výše zmíněných typů vysokých škol rovni. Jak bude úřad fungovat pod vedením vysokoškolské „rychlokvašky“ si většina z nás dokáže představit. A to je pouze jeden z nedostatků, který může mít negativní dopad na fungování jednotlivých odborů, úřadů a celé státní správy. Podobná situace platila a platí i mezi učiteli, kde byla dána přednost vysokoškolskému diplomu před mnohaletou praxí učitelů – praktiků. Tedy podle mne slova, která zvolil pan prezident, jadrně odpovídají nastaveným pravidlům.
O Pussy Riot se u nás, ale i jinde v Evropě hovořilo jako o bojovnicích za demokracii a lidská práva v Rusku. Už první co by mohlo a mělo čtenáře zarazit je jméno skupiny. Proč zvolili Pussy Riot a nikoliv například Kitty Riot. Zvolenému dvojsmyslnému názvu odpovídaly i akce skupiny, které provedly v minulosti a rozhodně se nejednalo o boj za demokracii. Jejich popis můžete nalézt například na blogu Jána Čarnogurského nebo do Google zadejte heslo „Pussy Riot muzeum“.
V mých očích jsou Pussy Riot anarchistky a rebelky, které provokují a ve svých provokacích jdou až za hranu zákona a toho, co je v Ruské federaci tolerované. Zkuste se sami zamyslet jak byste se dívali na občanské aktivistky, které by zorganizovali skupinový sex v Národním muzeu a potom v Chrámu svatého Víta protestovali proti prezidentovi, menšinám a katolické církvi. Ohodnocení jejich „akcí“ podle českého trestního řádu, především podle §358 odst 2b a dále §355 odst. 2a by bylo pravděpodobně velmi podobné trestu, který dostali v Rusku. Pokrytce pobouřilo, když pan prezident přeložil jméno skupiny Pussy Riot jadrnějším z možných výrazů, který navíc více odpovídá jejich akcím, přesněji provokacím.
Témat, která by mohla nebo měla být jasně pojmenována je víc. Při svých jednáních se zákazníky z Asie, Blízkého Východu nebo USA jsem se několikrát setkal s otázkou proč u nás oslavujeme sebevraha. Měli na mysli Jana Palacha. Proč oslavujeme muže, který místo boje za svoji rodinu, za svoji zemi zvolil sebevraždu? Já jsem jim neuměl a neumím odpovědět. Co ale jako muž, bývalý voják a táta vím je fakt, že oslavovat sebevraha je špatný přístup a špatný vzor pro další generace.
Ano, bacil falešného nahlížení na svět podle šablony „přesně vím jak se máte chovat vy a nemluvte mi do toho jak se mám chovat já“ zasahuje víc oblastí naší společnosti. Já jsem se s tím setkal například v prostředí bank a vyšetřování podvodů. Před lety jsem pomáhal objasňovat případ. Šetřením jsem zjistil, že obviněná pracovnice banky byla v době spáchání činu na druhém konci města a podvod musel provést někdo jiný, kdo zneužil její přihlašovací jméno a heslo. Stručně, krádež identity, nepříjemné, ale může se to stát. Naprosto absurdní byla reakce pracovníků banky, kteří mi řekli, že pokud bych to myslel upřímně, tak jsem na straně banky a nikoliv na straně podezřelé. Stejné zkušenosti jsem měl i v případě internetbankingu a zaručeného elektronického podpisu.
Mnoho lidí se pohoršuje nad slovy, které zvolil pan prezident ve svém vystoupení. Neslyšel jsem, že by se některý z těchto lidí pohoršoval nad tím, že samozvaný odborník na etiketu, společenské chování a soudní znalec byl v červnu tohoto roku uznán soudem vinným z toho, že vydal nepravdivý znalecký posudek .
Prezident opakovaně upozorňoval na svoji nespokojenost se služebním zákonem a nikdo jeho názory nebral příliš vážně, teprve když problém jadrně pojmenuje, tak ho mnoho pokrytců odsuzuje. Nikoliv za obsah, ale za formu jakou zvolil. Když odborník na etiketu lže a mnoho let uvádí v omyl odbornou společnost, své žáky (je VŠ profesorem) i politiky, tak to žádného komentátora nepohoršuje a nemluví se o tom. V těchto souvislostech již rozumím arogantní a podrážděné reakci tohoto odborníka na společenské chování a „otce“ zákona o zaručeném elektronickém podpisu, když jsem jemu a dalším úředníkům popisoval, že jimi prosazené řešení elektronického podpisu je nevhodné, snadno zneužitelné a ohrožuje to důvěryhodnost fungování státní správy, minimálně v té elektronické podobě. Co je platné, že za uplynulých 12-14 let bylo opakovaně prokázáno, že zvolené řešení je nedokonalé nebo dokonce nebezpečné. Úředníci i novináři o tom nehovoří, nepíší a pouze opakují původní názory. Situace mi připomíná pohled na Pussy Riot, o kterých se začalo psát jako o občanských aktivistkách a když se na základě více informací a po hlubší analýze ukázalo, že je situace trochu jiná, tak již málokdo má odvahu ve stejných médiích napsat nebo říci „mýlil jsem se, situace se změnila“.
Podobných případů i z jiných oblastí života můžeme nalézt celou řadu. Důležité je jak se k problémům budeme stavět a především jak se k nim budou stavět naše politické a společenské elity. Situace kdy na konkrétní, slušně a spisovně formulované připomínky nikdo nereaguje vede k tomu, že se situace chopí například pan prezident a jasně a jadrně pojmenuje problém. Jistě, je to extrémní řešení, které by se nemělo stát pravidlem. Jak jinak ale přimět k zamyšlení společenské a politické elity, které oslavují sebevraždu jako hrdinský čin a tolerují mezi sebou specialistu na společenské chování, kterého soud usvědčil ze lži a manipulace se znaleckým posudkem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist