EU nemá žádný distribuční klíč k přerozdělování uprchlíků. Často se o něm mluví, ale dnes neexistují právní nástroje, jak ho natlačit členským státům. V Lisabonské smlouvě je sice napsán princip solidarity jako třeba v energetice, ale konkrétní nástroje neexistují, protože suverénní státy nedopustí, aby jim kdokoliv mluvil do toho, koho si pustí na své území.
Už dnešní články naznačovaly, že si ministr Chovanec v pátek pojede na Radu ministrů pro číslo, kolik Syřanů budeme muset přijmout.
Tak to však ani trochu není. Současná debata o řešení primárně syrské uprchlické krize je tlačena Německem a to pouze a jenom na základě dobrovolnosti. Bude jen na české vládě zdali, kolik a jaké Syřany kdy přijme.
Jakékoliv případné užití klasické české teze "EU/Brusel diktuje" by tak bylo faktograficky nesprávné. Jde totiž o debatu mezi jednotlivými státy, EU může posloužit pouze jako platforma.
(zájemcům doporučuji starší text think-tanku Evropské hodnoty pro detailnější vhled)
Jakub Janda je zástupcem ředitele think-tanku Evropské hodnoty
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist