Problematika vyčleňování menšin a hledání „nepřítele“ se stává v české společnosti stále více relevantní. Zároveň je otázkou času, kdy se tohoto tématu intenzivněji chopí i politické strany a hnutí. Tento trend je patrný zejména v lokalitách, které jsou ekonomicky a společensky znevýhodněné a potýkají se s celou řadou sociálních problémů – vysokou nezaměstnaností, nepříznivými vyhlídkami pro rozvoj atd. Jak ukázaly parlamentní volby v roce 2013, voličská podpora pro hnutí používající tuto „taktiku vyloučení“ (např. hnutí Úsvit na celostátní úrovni, kde dosáhl zisku 6,8 %; v okrese Jeseník a Bruntál 10,2 resp. 9,9 %) je vyšší právě v takových lokalitách, než je průměr v ČR. Jednou z těchto lokalit je i oblast Jeseníků – v tomto případě okresy Jeseník a Bruntál. Oba okresy splňují veškeré výše popsané atributy, a proto je zde riziko politické manipulace výrazně vyšší.
Původní německé obyvatelstvo bylo z této oblasti po druhé světové válce odsunuto a stát, se kterým Československo sousedilo, se změnil z Německa na Polsko. České pohraničí po válce osídlili Češi a Slováci, německé pak Poláci. Důvodem, proč je vhodné zmínit tento fakt, je hledání a nacházení identity, které v takovéto situaci není jistě jednoduché. Nezaměstnanost se pohybuje od 11 do 19 %. S nezaměstnaností je spojeno také sociální vyloučení a zhoršení soužití majoritní společnosti s menšinami. Vznikají tak sociálně vyloučené lokality a vzájemné interakce se vyostřují.
V našem výzkumu, který jsme prováděli na podzim 2014 (v období konání voleb do místních samospráv) v okresech Bruntál a Jeseník, však nezaznělo v žádném z rozhovorů s místním obyvatelstvem, že by problematika sociálního vyloučení a soužití s romskou populací představovala problém. Ve všech městech téměř shodně zaznívala obdobná témata - špatná dopravní obslužnost a vysoká nezaměstnanost. Takto shodných odpovědí se nám dostávalo i v případě, kdy ve městě existovala sociálně vyloučená lokalita - například ve Vrbně pod Pradědem, Krnově či Bruntále. I z volebních programů stran kandidujících v tamních komunálních volbách je patrné, že pozornost věnovaná problematice sociálního vyloučení a případně bezpečnosti se vyskytuje spíše sporadicky a není rozhodně pravidlem.
I na přímé otázky týkající se soužití s romskou populací místní obyvatelé ve většině případů odpovídali, že je bezproblémová. Výjimkou je cílené sestěhovávání do ohrožených lokalit s cílem profitovat na sociální nouzi (např. poskytováním předraženého bydlení či lichvou). V tomto případě do míst přicházejí lidé bez jakýchkoli vazeb na lokální prostředí a postupně vznikají sociální problémy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat třem městům v tomto regionu – Javorníku, Bruntálu a Budišovu nad Budišovkou. V těchto místech dochází ke zmíněnému sociálnímu sestěhovávání, což postupně vytváří pnutí. Příkladem je Budišov nad Budišovkou, kde existuje rostoucí sociálně vyloučená lokalita a město bylo předmětem mediálního zájmu kvůli nevyjasněnému úmrtí jednoho z občanů. Ovšem ani místní obyvatelé tuto otázku nevnímají jako hlavní problém města. Druhým příkladem je Javorník, který se v posledních několika letech stává oblíbenou cílovou destinací migrace obyvatel v tomto regionu. Do Javorníku totiž přicházejí také lidé z okolních míst, kde chybí jakékoli společenské vyžití. A opět nastává stejný scénář – rostoucí napětí a to zejména z důvodu chybějící identifikace s místem.
Je na místě se ptát, z jakého důvodu dochází ke společenské a politické eskalaci sociálního vyloučení v severních Čechách a v Ústeckém kraji, respektive z jakého důvodu došlo k politické tematizaci tohoto problémů právě zde a nikoli v například v Jeseníkách, kde existují obdobné problémy sociálního vyloučení.
Více se o jednotlivých městech dozvíte na jeseniky.ceeidentity.eu.
Projekt, v jehož rámci tento text vznikl, byl podpořen Nadací OSF Praha.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist