Cena ropy je skokanem uplynulého roku. Propadla od ledna 2014 o více než čtyřicet procent. Ruský rubl kvůli tomu v posledních měsících urychlil svůj pád nastartovaný sankcemi a řadě dalších ekonomik závislých na těžbě ropy z toho není do zpěvu. Česko a celá střední Evropa naštěstí patří do bloku zemí, které jsou čistými dovozci ropy a slaví. Pozitivní dopad by měl pocítit jak průmysl, tak domácnosti. Nepůjde ale o žádnou výhru v loterii, spíše o příjemný bonus do roku 2015.
Levnější ropu můžeme připodobnit ke zbojníkovi, který jedněm dává a druhým bere. Čistým vývozcům jako Rusku nebo Venezuele tahá levnější ropa z kapsy dolary, na které si v uplynulých letech zvykli. A to bolí, zvlášť pokud se jako v Rusku ekonomika nemůže spolehnout na jiný zdroj růstu. Drahá ropa u řady ropných exportérů v uplynulých letech maskovala strukturální choroby. Ruská ekonomika se například dlouhodobě potýká se slabými a neefektivními investicemi, strmě klesající demografickou křivkou a odlivem kvalitních mozků do zahraničí. Drahá ropa řešení těchto problémů oddalovala a tomu je teď konec.
Problém je, že konec přichází nečekaně rychle a v případě Ruska jde ještě ruku v ruce s bolestivými sankcemi. Ty tlačí ruské podniky a banky ke splácení zahraničního dluhu zrovna ve chvíli, kdy se příliv dolarů z ropy tenčí. Nejedná se ale pouze o Rusko. Prakticky všichni ropní vývozci budou při stávajících cenách hospodařit v roce 2015 s deficitem veřejných rozpočtů a nemine je utahování opasků. Irán by pro vyrovnání svého rozpočtu potřeboval dostat cenu ropy do blízkosti 140 dolarů za barel, což se v tuto chvíli zdá jako utopie. Podobně špatně je na tom Venezuela, které by stačila cena ropy okolo 120 dolarů za barel. Problémy Venezuely se přitom přenášejí i na nedalekou Kubu, která do velké míry žije z finanční podpory ropného spojence. Tektonické posuny, které fenomén levné ropy odstartoval, se tak nakonec nemusí zastavit u čistých vývozců ropy, ale mohou mít širší geopolitické dozvuky.
Levná ropa na druhé straně samozřejmě přilepší všem dovozcům černého zlata. V jejich případě ale nepůjde o revoluční změny ani tektonické pohyby. Nejvíce bude levná ropa cítit v chudších rozvíjejících se ekonomikách. Typickým příkladem je Indie, která dováží zhruba tři čtvrtiny své spotřeby ropy, a ropné produkty mají v útratách Indů vysokou váhu. Používá se jak v dopravě, tak při vaření a dohromady s potravinami tvoří více jak dvě třetiny útrat průměrného Inda. O poznání méně bude cítit v peněženkách Američanů a Evropanů, kde benzín a další ropné produkty nehrají takovou roli a skoro polovička všech výdajů jde na služby. Lidé ve vyspělejších ekonomikách také na rozdíl od chudších domácností rozvíjejícího se světa větší část z ropného bonusu uspoří a menší díl v útratách pošlou nazpátek do reálné ekonomiky.
Podobná situace je také v Česku a celé střední Evropě. Levná ropa přilepší jak domácnostem, tak průmyslu. Díky levnější ropě si česká ekonomika může dopřát zrychlení růstu o několik desetinek procentního bodu. I když nepůjde o žádnou revoluci, ropný bonus v době slabého a zranitelného evropského růstu přijde jednoznačně vhod. Bude se s ním dýchat zase o něco lehčeji.
Psáno pro HN
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist