Osmý ze série blogů shrnujcích vybrané dojmy ze stipendijní studijní cesty po 5 městech USA v červnu 2014. Další texty najdete zde:
5 amerických měst a vize jejich směřování v roce 2014
"Československý" Pittsburgh hrdě nazývaný Portlandem východu
Zásadní problém v USA i jinde: havarijní stav dálnic a mostů
D.C. - znovuobjevená starožitná výkladní skříň
80% komunikace + 20% tvorba = moderní městské plánování
Minneapolis/St. Paul – severské Twin Cities na řece Mississippi
Portland: Město budoucnosti, tolerance a selského rozumu
Způsob, jakým se v devadesátých letech normalizačním prognostikům kolem profesora Klause a jejich nohsledům podařilo přesvědčit velkou část české veřejnosti, že Česko je pupek světa a nikdo jiný než naše politicko-ekonomické „elity“ ze zpráv na Nově, pro nás nemůže mít relevantní názor, z nás jako řada jiných ideologických radikalizací v minulosti udělaly na řadu let izolovanou zemi.
Izolovanou v mezinárodním dění, izolovanou ve vývoji a izolovanou v myšlení. Každá izolace zpočátku přináší klid, ale v delším horizontu přináší svému subjektu zaostávání za jeho okolím.
Pokud kdy USA fungovaly jako země neomezených možností a amerického snu, dnes tomu tak rozhodně není.
Jestliže na první pohled máme pocit, že život v zemi tak bohaté – že může prozkoumávat Mars, kontrolovat světové oceány s letadlovými loděmi a konzumovat tolik energie a surovin, jako skoro nikdo jiný na světě – musí být ráj na zemi, nasazujeme si růžové brýle a zapomínáme, že americká společnost v současnosti řeší spoustu obrovských a komplikovaných výzev.
A pokud ignorujeme, že společnost v USA se těmito výzvami dnes zabývá, velmi pravděpodobně my sami u nás tyto hrozby řešíme ještě o dost méně.
Podoba našeho životního prostředí v budoucích několika desítkách let je právě takovým tématem, které dnes v americké debatě řeší zprava, zleva, horem dolem. Podobně jako v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Británii, Nizozemsku, Dánsku, Švédsku, Švýcarsku, ... Číně, ale i mnohde jinde! Jedině ty společnosti, které (často s ohledem na svou nedemokratickou povahu a/nebo čirou krátkozrakost svých vůdců) se starají pouze o přežití v nejbližších několika letech, tyto otázky ignorují, či marginalizují.
Udržitelnost vodních režimů (v ČR má do roku 2050 podle optimistických předpokladů poklesnout o 30 % průtok ve vodních tocích), ochrana před povodněmi a prevence znečištění vodních zdrojů, udržitelnost mobility lidí a zboží, udržitelnost fungování sídel: měst a venkova, či snižování energetické náročnosti a zvyšování energetické soběstačnosti v systému, to vše jsou dnes v USA relevantní každodenní témata, a ostudu má nikoliv ten, kdo o nich mluví, ale ten, kdo jejich výzkum a hledání řešení bagatelizuje.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist