Do Dánska se po deseti letech jako bumerang vrátil teror spojený s karikaturami proroka Mohameda uveřejněnými v deníku Jyllands-Posten. A zrovna na Valentýna…
Kodaň se vzpamatovává z teroristických útoků, k nimž došlo při kulturní akci na téma „Umění, blasfemie a svoboda projevu“ za účasti švédského karikaturisty Larse Vilkse a francouzského velvyslance jakožto projev solidarity s francouzskými karikaturisty. První útok se odehrál před kavárnou s neuvěřitelným názvem Krudttønden (Sud střelného prachu), druhý u židovské synagogy v centru Kodaně. Oba má dle policie na svědomí jediný podezřelý terorista, dvaadvacetiletý Omar Abdel Hamid El-Husajn ze sociálního gheta Mjølnerparken.
Reakcí dánské vlády jsou konkrétní protiteroristická opatření: dvanáctibodový balíček, na který půjde v průběhu příštích čtyř let 970 milionů dánských korun (asi 3,5 miliardy Kč). Bezprostředně po útocích ale zazněla i kritika nedostatečných bezpečnostních opatření na ochranu židovské komunity. A to jak ze strany opozice - z úst předsedy Liberální strany Venstre Larse Løkkeho Rasmussena, tak také z tvrdého pera novináře, televizního moderátora, držitele ceny deníku Politiken za loňský rok jakožto kulturní osobnosti nejvíce ovlivňující veřejné mínění, autora knihy „Fucking Jew!“ a představitele židovské komunity Martina Krasnika: „Proč stál v sobotu v noci před branami synagogy v ulici Krystalgade Dan Uzan? Proč tam vůbec byla dobrovolná, civilní a neozbrojená stráž?… Policie měla přirozeně zajistit bezpečnost u synagogy a Dana Uzana poslat domů.“
Útoky měly za následek noční zákaz vycházení v centru města a evakuaci stanice metra. Řada svědků události popisovala jako ve filmu – anebo si mysleli, že jde o natáčení nějakého filmu. „Teror znamená strach. Jeho cílem není jen zabít určitý počet lidí. Je jím také vytvořit atmosféru strachu a lidi rozdělit,“ říká bývalý vrchní rabín Bent Melchior.
Po víkendu bylo nejdůležitější překonat strach a vyjít do ulic. K rychlému opadnutí atmosféry strachu přispěl i bleskový zásah policie, který byl úspěšný také díky vysokému počtu monitorovacích kamer v ulicích Kodaně. Obyvatelé města přinesli na obě pietní místa stovky květin a svíček. Někdo je však položil i na to třetí, kde policie zastřelila pachatele a odkud je později odstranili jeho soukmenovci z gangu Brothas.
V pondělí večer proběhla na místě prvního útoku pietní vzpomínková akce za účasti několika tisíc lidí, premiérky, korunního prince i francouzského velvyslance, jenž se zúčastnil sobotní akce v kavárně Krudttønden. Toto spontánní shromáždění v ulicích města ukončilo víkendovou výjimečnou situaci. V průběhu týdne se uskutečnily také tři pohřby - protestantský, židovský i muslimský.
V médiích je znát zřetelná snaha o překlenutí náboženských rozdílů poskytnutím prostoru pro reakce umírněných muslimů, jakými je například šestnáctiletá studentka gymnázia Imam Al-Zergani. Její verše, kterými na facebookovém profilu reagovala na teroristický čin, sdílelo během jednoho dne asi tisíc uživatelů. Napsala mimo jiné: „…Byl jsi slepý, nebo jsi jenom přišel o rozum, když jsi vytáhl pistoli a obrátil se zády ke své zemi?...“ Imam si již 8. ledna, po útocích na Charlie Hebdo, na svůj profil napsala: „Nejsem Charlie… jsem mrtvý policajt Ahmed. Charlie mě nerespektoval a zesměšňoval moji víru a kulturu. Zemřel jsem, když jsem bránil jeho právo takto činit.“
Úspěšný mladý básník palestinského původu Yahya Hassan, jehož autobiografická básnická prvotina z prostředí sociálního ghetta plného násilí a kriminality se stala nejprodávanější knihou poezie v historii Dánska, a který získal cenu deníku Politiken rok před Krasnikem, vidí řadu shodných bodů mezi sebou a dvaadvacetiletým teroristou Omarem Abdelem Hamidem El-Husajnem, členem pouličního gangu Brothas, jehož policie dopadla a zastřelila v průběhu 14hodinové noční honičky a který byl čtrnáct dní předtím propuštěn z vězení.
Dánská premérka Helle Thorning-Schmidt zastává názor, že z teroristických útoků nemáme obviňovat společnost, ale pouze samotného pachatele. Sociolog iránského původu Aydin Soei, který se věnuje kriminálním subkulturám, z nichž se terorista rekrutoval, s ní úplně nesouhlasí. Součástí vládního protiteroristického balíčku jsou totiž i finanční prostředky určené na preventivní opatření vůči extremistům vracejícím se ze Sýrie a Iráku. Kodaňský útok však ukázal, že terorismus může vzejít z prostředí samotného Dánska. Podle Aydina Soeie by bylo lepší tyto peníze poskytnout přímo ghettům, jejichž obyvatelé, které nazývá „protiobčany,“ platí penále za svůj gender, sociální status, barvu kůže, náboženství a především – bydliště. Je třeba začít zde, terorista nemusí být – jak jsme viděli – navrátilec ze Sýrie.
Dánská společnost má řadu vzdělaných akademiků v sociální oblasti, kteří jsou schopni v ghettech pomáhat. Jedním z nich je například 30letá antropoložka Janni Nielsen, která položila květiny na místo, kde byl Omar policií zastřelen. Učí ohroženou mládež ve čtvrti Nørrebro, jak psát čtenářské příspěvky do novin a zapojit se tak do demokratické diskuze. Pokud by vláda dala finanční prostředky na sociální prevenci terorismu v ghettech, našla by tak práci i řada akademiků.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist